Право, а не обов’язок. Калуська влада не визначилася, чи створювати незалежні наглядові ради КП

Як зазначила на сесії Калуської мської ради представниця ініціативної групи Любов Богусевич, проблемою керівництва громади є опір та притлумлення всього, що йде від громадського сектору та окремих громадян. 08 Березня, 2024, 13:00 Калуш Переглядів: 464 Міський голова Андрій Найда сказав, що маніпулювати собою не дозволить. Фото: міськрада Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм

29 лютого на пленарному засіданні сесії Калуської міської ради до депутатів від імені ініціативної групи «Все для фронту та перемоги» звернулася Любов Богусевич. Звернення стосувалося проєкту рішення Калуської міської ради, яким пропонують затвердити положення про місцеві ініціативи в Калуській міській територіальній громаді — його включили до порядку денного сесії, однак не розглядали, а відправили на доопрацювання, повідомляють “Вікна”.

Як зазначила Любов Богусевич, проблемою керівництва громади є опір та притлумлення всього, що йде від громадського сектору та окремих громадян.

«Останнім таким викрутасом від влади є наспіх підготовлений проєкт рішення про затвердження положення про місцеві ініціативи. Зі Статутом громади це рішення чомусь не було прийняте, три роки ніхто нічого не робив, а тут раз і вистрілили. Про участь жителів громади у вирішенні питань місцевого значення написано у статті 13 пункт другий Статуту громади. А ідея та мета проєкту про місцеві ініціативи у тому, щоб загнати у глухий кут пропозицію від групи калушан розпочати реформу корпоративного управління. Цим проєктом ви вийшли за вимоги Закону України Про адміністративну процедуру, який гарантує громадянам право звертатися до органів влади за загальною процедурою та Закону України Про звернення громадян, який забезпечує громадянам України можливості для впливу на поліпшення роботи органів державної влади й місцевого самоврядування. Стаття 13 пункт 3 Статуту каже, що при вирішенні питань місцевого значення жителі територіальної громади мають право подавати петиції за порядком встановленим міською радою, індивідуальні та колективні звернення органам і посадовим особам місцевого самоврядування та одержувати на них відповіді у встановлені законодавством строки. То де тут з перелічених прав є місцеві ініціативи? І в який спосіб ви розглянете наше колективне звернення від 17 січня?», — звернулася Любов Богусевич до міської влади.

На це міський голова Андрій Найда відповів — маніпулювати собою не дозволить.

«Калуська міська рада має депутатів, міського голову, якого вибрала ціла територіальна громада. Калуська міська рада наділена повноваженнями контролю за підприємствами, тому що ми є засновниками. Ми розглядаємо зараз два варіанти. Перше положення про наглядову раду відповідно до Господарського Кодексу. Це є наше право створювати наглядові ради, не обов’язок. І варіант щодо дорадчого органу, який може радити Калуській міській раді. І тоді ми, депутати, міський голова, будемо приймати рішення, чи ми віддаємо ці повноваження наглядовій раді, чи все-таки ми як законно обраний мешканцями орган місцевого самоврядування самі будемо приймати рішення», — зазначив Андрій Найда.

Нагадаємо, ініціативна група «Все для фронту та перемоги» заявила про себе торік. Тоді, зокрема, її учасники боролися за максимальне спрямування бюджетних коштів на підтримку ЗСУ. Також чимало претензій активісти висловлювали до роботи комунальних підприємств. У грудні 2023 року ініціативна група вперше запропонувала створити незалежні наглядові ради, які будуть контролювати ефективність і прозорість роботи комунальних підприємств. 17 січня ініціативна група подала свій проєкт Положення «Про наглядову раду». До речі, спочатку голова громади позитивно оцінив пропозицію ініціативної групи та запевнив, що він, як ніхто, — за прозорість, чесність і відкритість влади до громади.

Проєктом Положення про місцеві ініціативи в Калуській міській територіальній громаді, яке поки зняли з розгляду фактично пропонують встановити правила для внесення питань або проєктів рішень на розгляд міської ради (як, наприклад, проєкту рішення про створення наглядових рад комунальних підприємств). Зокрема, визначити, що місцеву ініціативу можуть вносити певна кількість мешканців громади (попередньо йшлося про щонайменше 80) або не менше трьох громадських об’єднань, благодійних організацій, органів самоорганізації населення або об’єднань співвласників багатоквартирного будинку. Причому у разі, якщо місцева ініціатива не буде відхилена, то Калуська міська рада зможе як підтримати, так і не підтримати її.

Загалом мешканці громади мають дуже обмежені можливості впливати на рішення Калуської міської ради, й сумнівно, що місцеві ініціативи їх суттєво розширять. Наприклад, калушани можуть подавати петиції до влади, для їх розгляду необхідно зібрати щонайменше 150 підписів. Сервіс електронних петицій працює з 2016 року. У перші роки петиції подавали десятками, далі — все менше. У 2022 році було зареєстровано сім петицій, чотири з яких стосувалися перейменування вулиці Пушкіна. Необхідні 150 голосів у 2022 році набрали лише дві. У 2023 році було подано одну петицію, яку підтримали всього четверо людей. Тож станом на зараз мешканці громади не розглядають петицію як інструмент реального впливу на рішення місцевої влади. У тому числі й тому, що вони часто не приводять до бажаних для ініціаторів та людей, які витрачають свій час на підписання петицій, наслідків.

Це ж стосується і громадських обговорень у формі електронних консультації — їх ініціює міська влада, отримує відгук від громади, а саме конкретний результат, однак він не породжує для депутатів міської ради жодних внутрішніх зобов’язань щодо прийняття рішень. Наприклад, торік мешканцям громади дали право обирати нові назви вулиць, які перейменовували у Калуші (причому з прийнятних варіантів), однак половині перейменованих вулиць у підсумку присвоїли назви, які не відповідали результатам громадського обговорення.

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни