Поминальні дні: заборони на відвідування цвинтарів немає, але про безпеку треба пам’ятати – Новини України

Поминальні дні: заборони на відвідування цвинтарів немає, але про безпеку треба пам'ятати - Новини України

Фото: Скакодуб Андрій/УНІАН

25 березня на календарі – остання поминальна «батьківська субота» (4-ї седмиці Великого посту). Крім заупокійних богослужінь у храмах, вона передбачає відвідування могил померлих родичів на цвинтарі. Розбиралися, наскільки безпечно робити це в умовах війни.

Цвинтарі у нашій країні наразі можна умовно поділити на кілька груп:

Ті, що перебувають на мирних територіях, які не зазнали обстрілів (безпечно). Розташовані на теренах, де проходили бойові дії (майже безпечно). На територіях прикордонних громад, які страждають від постійних мінометних та артилерійських обстрілів (небезпечно). На деокупованих в останні місяці територіях, поблизу яких, як і раніше, тривають бойові дії (небезпечно).

Відвідувати чи ні могили родичів у сьогоднішній обстановці, кожен має вирішувати для себе сам. Якщо ви живете в місці, куди постійно прилітають ворожі снаряди і ракети, краще триматися ближче до укриття і намагатися не виходити на відкриті простори. Цвинтарі в цьому відношенні – місце підвищеного ризику: укриттів тут немає, а сама ділянка землі, відведена під цвинтар, найчастіше розташована на рівній і відкритій місцевості. Краще до настання миру утриматися від їхніх відвідин. Якщо йдеться про регіони, де активні бої закінчилися рік тому, наприклад, у Київській області, то тут ситуація інша.

– Відокремлювати цвинтарі від чогось чи забороняти людям ходити туди – це фантасмагорія. Мало того, торік подібні заходи на Київщині відбувалися. І з того часу вже минув рік. Немає сенсу сьогодні щось забороняти, – вважає спікер ДСНС у Київській області Вікторія Рубан.

Потрібно розуміти, що прямої заборони на відвідування цвинтарів цього року немає. Ухвалювати рішення – йти на цвинтар чи ні – слід виходячи з обстановки у вашому регіоні.

– Не рекомендовано це робити на нещодавно деокупованих територіях і там, де ще кілька місяців тому точилися бойові дії. Тому що росіяни замінували при відступі навіть собачі будки, а цвинтарі й поготів, – каже керівник відділу взаємодії зі ЗМІ та комунікації з громадськістю ДСНС Оксана Трухачова.

В Україні міцно вкоренилася традиція поминок на цвинтарі. Люди звикли збиратися сім’ями, готувати багато їжі та йти на могили своїх родичів. Хоча робити це не обов’язково, адже пом’янути можна й удома.

– У нас так виходить, що сходити на цвинтар та пом’янути, випивши там «сто грам», це норма. Але при цьому багато хто і не думає поминального дня сходити до церкви, панахіду замовити або хоча б просто свічку поставити. А на могилах хіба що не пікніки влаштовують, спиртне п’ють, і навіть, вибачте, у деяких це й до приготування шашликів доходить. Робити це категорично не можна, це вкрай неправильно та нешанобливо по відношенню до покійного, – каже співробітник однієї з ритуальних служб Києва.

Цвинтар – особливе місце. Тут потрібно дотримуватися коректних правил поведінки: не смітити, не стрибати по могилах, не пиячити, не кричати і не лаятись.

– В ідеалі поводитися треба так, як у церкві. У храмі ж усі чомусь можуть шанобливо поводитися. Ось краще так слід вчинити і на цвинтарі, – підсумував наш співрозмовник.

Коли згадують покійних у 2023 році?

Поминають покійних цього року у наступні дати: 25 березня, 25 квітня, 3 червня, 10 червня, 12 серпня, 7 жовтня, 4 листопада, 11 листопада, 18 листопада, 25 листопада.

Чого не можна робити на цвинтарі:

сміятися, голосно розмовляти, слухати гучну музику, згадувати погано про померлих, вживати алкоголь, нецензурно висловлювати свої думки, залишати їжу на могилах.

Джерело

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни