Фото: gov.pl
Польща не збиватиме російські ракети та дрони над територією України. Про це заявив начальник Генерального штабу Збройних сил Польщі Вєслав Кукула в інтерв’ю газеті Rzeczpospolita.
– Ні. Наша та союзницька позиція ясна. Ми цього не робитимемо. Сьогодні наша відповідальність за захист союзного неба визначається нашими кордонами, – відповів генерал, відповідаючи на запитання щодо можливості збивати у повітряному просторі України ракети та БпЛА.
Водночас начальник Генерального штабу Збройних сил Польщі назвав “реальною загрозою” ризик початку війни Росії проти Польщі.
– Це реальна загроза. Для мене найважливіше питання інше. Чи вдасться нам і коли побудувати систему стійкості держави та розвинути можливості Збройних сил для довгострокової нейтралізації цієї загрози. Чи станеться взагалі й коли розпочнеться війна, певною мірою залежить від нас. Напад на країну, добре підготовлену до оборони, із суспільством, готовим до бою, є величезним ризиком. Агресія завжди живиться слабкостями, — сказав він.
Кукула зазначив, що Росія має демографічний, ресурсний потенціал і, що найважливіше, все ще ефективно працює оборонна промисловість, яка дозволяє не лише вести війну, але й паралельно розвивати свій оборонний потенціал.
– Завершення конфлікту в Україні значно спростить їй можливість нарощування власних збройних сил і може суттєво скоротити терміни, вказані генералом Броєром, – додав він, посилаючись на прогнози генерального інспектора Бундесверу генерала Карстена Броєра про можливе повне відновлення військового потенціалу Росії для конфронтації з НАТО до 2029 року.
Начальник Генштабу впевнений, що Польща отримає допомогу з боку союзників у разі агресії з боку Росії чи Білорусі.
– НАТО сьогодні – це зовсім інша організація, ніж десять років тому. Одним із прикладів можуть бути регіональні плани й численні навчання, які наразі спостерігають жителі Польщі та які призначені для підготовки сил союзників до бойових дій відповідно до цих планів. Ми, безумовно, не оборонятимемося самотужки, — заявив він.
Відповідаючи на запитання, чи допомагала б Польща у військовому плані країнам Балтії у разі можливої агресії, начальник Генерального штабу Польщі відповів, що так.
– Тому що так працює НАТО. З погляду цілісності альянсу безпека Польщі розпочинається в Естонії та інших балтійських країнах. Боротьба за кожен сантиметр НАТО має важливе значення для його надійності. Слід також пам’ятати, що оборона країн Балтії неможлива без Польщі, через яку проходить єдиний шлях до них, — зазначив генерал.
31 жовтня Володимир Зеленський розповів, що Україна просила Польщу збивати російські ракети, які летять у бік польської території. Він пояснив це бажанням захистити газосховище у місті Стрий у Львівській області. Також президент дорікнув Варшаві за те, що вона не передала Києву винищувачі МіГ-29, що допомогло б Україні самій збивати ракети. 1 листопада міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський відповів, що Польща є “прифронтовою країною”. 5 листопада віцепрем’єр Польщі Кшиштоф Гавковський заявив про спробу Зеленського втягнути Польщу у війну з Росією.