“Плакати хочеться”: у Калуші затвердили бюджет громади на 2025 рік

19 грудня Калуська міська рада прийняла рішення, яким затвердила бюджет громади на наступний рік. «Плакати хочеться», — так фінансові перспективи громади схарактеризували напередодні, під час обговорення проєкту бюджету на засіданні постійної депутатської комісії з питань соціально-економічного розвитку, бюджету та інвестиційної політики. Передплатити газету «ВІКНА» на 2025 рік можна ТУТ! 20 Грудня, 2024, 18:00 Калуш Економіка Переглядів: 1082 Бюджет розглянули на бюджетній комісії. Фото: КАлуська міська рада Реклама Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм

Доходи

Загальний обсяг доходів бюджету Калуської громади на наступний рік затверджено в обсязі понад 927,8 млн гривень. Це не остаточна цифра, оскільки цього року освітню субвенцію (138,4 млн гривень) держава виділила лише на вісім місяців, а з вересня мають додати ще на чотири.

Без субвенцій і базової дотації (на наступний рік вона становитиме понад 23,9 млн гривень. — Авт.) з державного та обласного бюджетів заплановані доходи загального фонду бюджету становлять близько 726,2 млн гривень, а спеціального фонду — понад 38 млн гривень. Очікують, що доходи загального фонду проти поточного року зростуть, а спеціального — будуть меншими.

Проте перспективи виконання запланованих доходів загального фонду є сумнівними.  

Так, на наступний рік планують близько 336,3 млн гривень податку з доходів фізичних осіб. Це фактично на рівні реальних доходів цього року (за 11 місяців отримали 309,6 млн гривень ПДФО). Збільшення доходів від цього основного податку (його частка у доходах загального фонду — 46,3%. — Авт.) не планують, оскільки наступного року не буде змінюватися мінімальна зарплата. Окрім того, не враховані надходження податку від ТОВ «Карпатнафтохім» та ТОВ «Костанза» — на цих підприємствах є борги по зарплаті, тож у цьому році він них не дорахувалися ПДФО.  

Акцизних податків у 2025 році планують зібрати майже 66,9 млн гривень (9,2% у доходах загального фонду. — Авт.), і це більше, ніж у 2024 році, коли за 11 місяців отримали близько 48 млн гривень. Зокрема, очікують росту доходів від акцизу на пальне.

План доходів від єдиного податку — 129,3 млн гривень. Це практично на рівні доходів від єдиного податку у 2024 році (за 11 місяців надійшло 118 млн гривень. — Авт.).

У бюджеті на 2025 рік запланували 176,8 млн гривень податків на майно — це 23,4% у доходах загального фонду. У тому числі — 156,5 млн гривень доходів від плати за землю (земельного податку й орендної плати за землю. — Авт.). Це дуже оптимістичний план. Так, за 11 місяців 2024 року до бюджету надійшло близько 91 млн гривень  податків на майно, у тому числі близько 74 млн гривень принесла земля. Фактично подвоєння доходів на наступний рік пов’язане з тим, що врахували надходження від ТОВ «Карпатнафтохім» — погашення приблизно 75 млн гривень боргів від плати за землю та здійснення оплати за поточними нарахуваннями. Мовляв, підприємство формально функціонує, тому такі доходи слід включити до бюджету.

Проте перспектива того, що «Карпатнафтохім» у 2025 році раптом почне платити за землю і гасити борги при тому, що тут масово звільняються працівники та є великі борги по зарплаті, є примарною. Зрештою, раніше на бюджетних слуханнях депутатам пояснили, щоб надходження від ТОВ «Карпатнафтохім» планують для того, щоб можна було забезпечити видатки бюджету. 

Доходи спеціального фонду на 2025 рік заплановані на рівні 38 млн гривень: 20 млн гривень планують отримати від продажу землі, 1,5 млн гривень — від продажу майна та близько 16,3 млн гривень складуть власні доходи бюджетних установ. Щодо доходів спеціального фонду бюджету громади, то вони навпаки мають потенціал до перевиконання. Так, за 11 місяців поточного року бюджетні установи заробили близько 25,5 млн гривень, доходи від продажу майна склали 2,9 млн гривень, а від продажу землі — понад 43,6 млн гривень. Загалом до спецфонду надійшло близько 75 млн гривень.  

Видатки

В основному з бюджету громади фінансуватимуть захищені видатки. Так, на зарплати заклали 92% від потреби. Загалом — понад 540 млн гривень, що становить 58,6% видатків бюджету. Без освітньої субвенції, яку виділяють на зарплати педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти, на зарплати з загального фонду спрямують понад 398,2 млн гривень.

Судячи з бюджету, найбільше у 2025 році зростуть зарплати посадовців – на такі виплати передбачили майже 132 млн гривень. Для порівняння, на зарплати в державному управлінні цього року буде спрямовано близько 97 млн гривень. Нагадаємо, що на початку цього року посадовцям виплачували премії, а з травня в них суттєво зросли посадові оклади. Судячи з передбачених на 2025 рік видатків, у 2025 році для них заклали преміювання. Наприклад, на зарплати у калуському виконкомі цього року планували витратити понад 30,3 млн гривень, а у наступному — понад 41,3 млн гривень.

Видатки на зарплати працівників закладів освіти, культури, дитячо-юнацької спортивної школи на 2025 рік приблизно такі ж або трохи вищі, ніж у 2024 році. До речі, однією з найбільших проблем бюджету у поточному році був дефіцит освітньої субвенції. Нагадаємо, що на зарплати вчителів не вистачало близько 50 млн гривень. Через зменшення доплати за престижність (до 5%) та виплати до Дня вчителя дефіцит скоротили до 34 млн гривень. До початку навчального року провели оптимізацію, зокрема, скорочення кількості класів, і це дало ефект. Так, за попередніми підрахунками, дефіцит освітньої субвенції складе всього близько 2 млн гривень. Також для вчителів передбачено 20% надбавки за престижність і 50% — виплати до Дня вчителя. Аналогічні надбавки будуть отримувати викладачі мистецьких шкіл.

Близько 100,9 млн гривень у 2025 році спрямують на енергоносії та комунальні послуги (половину – понад 50,3 млн гривень – для закладів охорони здоров’я. — Авт.). У 2024 році на такі потреби використають близько 77 млн гривень. Збільшення видатків пояснюють зростанням тарифів. Попередньо на енергоносії передбачали 99% від потреби. Проте це умовно, адже розрахунки проводили до підвищення тарифів на очищення стоків ТОВ «Карпатнафтохім», враховуючи тариф на водопостачання і водовідведення на рівні 62 гривні, а він становитиме понад 75 гривень.

Крім того, понад 33 млн гривень планують витратити на харчування. Зокрема, понад 24,5 млн гривень — з доходів загального фонду і понад 8,6 млн гривень — з власних доходів бюджетних установ (зокрема, це батьківська плата у садочках. — Авт.), на пільгові медикаменти — 9,6 млн гривень.  На соціальне забезпечення спрямують понад 34,5 млн гривень (це різні соціальні виплати, оздоровлення тощо. — Авт.).

Усі ці видатки є захищеними, тобто їх не можна скорочувати впродовж року.

На незахищені видатки розподілили те, що залишилося, — близько 203 млн гривень. Більшу частину цих коштів передбачено на житлово-комунального господарство — понад 109 млн гривень:

  • 2 млн гривень передбачали на капітальні ремонти житлового фонду;
  • 2 млн гривень — на програму підтримки ОСББ, яку у 2024 році не фінансували;
  • 21,1 млн гривень — на програму підтримки «Калуської енергетичної компанії»;
  • 3,2 млн гривень — на програму підтримки управляючої компанії «Добродім», яка обслуговує гуртожитки Калуша. 

На програму благоустрою передбачили 80,5 млн гривень, і це менше, ніж у 2024 році — понад 83 млн гривень. Причому для управління житлово-комунального господарства передбачили всього 4 млн гривень (на поточні ремонти доріг, елементів благоустрою, стерилізацію тварин, оновлення дорожньої розмітки тощо), решту — комунальним підприємствам «Калушавтодор» (56,7 млн гривень), «Міськсвітло» (18,3 млн гривень) і «Ритуальна служба» (понад 1,5 млн гривень). В основному це гроші на зарплати та закупівлю матеріалів, енергоносіїв тощо для виконання їхніх функцій. Крім того, на капітальний ремонт доріг у бюджеті є 1 млн гривень, понад 3 млн гривень — на внески до статутних капіталів комунальних підприємств.

На будівельні проєкти  у 2025 році спрямують понад 15 млн гривень, причому лише на котельні. А саме 2 млн гривень — на завершення будівництва котельні для десятого ліцею, 11,3 млн гривень — на будівництво котельні для другого ліцею, яку хотіли збудувати у 2024 році, проте не вистачило грошей. Решту — на проєктні роботи для будівництва ще шести котелень у Калуші.

Поки що у бюджеті немає жодної гривні на підтримку Сил оборони, а саме на субвенції державному бюджету. У 2024 році на такі потреби спрямували понад 24,4 млн гривень. Міська влада декларує, що підтримка Сил оборони у 2025 році буде не меншою. Отже, гроші на підтримку підрозділів Сил оборони виділятимуть з бюджетних коштів, які залишаться невикористаними цього року.  

До речі, через збільшення плану доходів від продажу землі на 6 млн гривень, таку суму спрямували на програму фінансової підтримки Калуської ЦРЛ — на медикаменти та харчування у лікарні.

Як раніше повідомляли «Вікна», на програму підтримки Калуського міського центру первинної медико-санітарної допомоги передбачено близько 7,3 млн гривень (4,9 млн гривень на пільгові медикаменти, решту на ФАПи), для стоматологічної поліклініки — 4,5 млн гривень на надання послуг пільговикам, міській лікарні — 100 тис. гривень на пільгові медикаменти. А Калуській ЦРЛ спочатку виділяли всього 97,5 тис. гривень на пільгові медикаменти, а зараз є 6 млн 97,5 тис. гривень.

Богдана ТИМЧИШИН, журналістка

Джерело

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни