Після смертельної аварії в селі на Калущині встановлять “Оранту”

Сьомого квітня на вулиці Добрівлянській у селі Пійло Калуської громади сталася смертельна ДТП: пасажирка, 1937 року народження, загинула, а водійка автівки з травмами потрапила до лікарні. Саме тоді у місцевих мешканців виникла ідея освятити це місце, а незабаром — встановити скульптуру. 17 Липня, 2024, 16:00 Калуш Переглядів: 1835 “Оранта” замкне своєрідний трикутник під опікою Богородиці. Фото: Ігор Семак Реклама Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм

У коментарі «Вікнам» місцевий мешканець Федір Костур пригадує подробиці того дня:

«Коли ми збіглися, жінка була під автівкою, була ще теплою. Поки приїхали лікарі, вона померла. І хтось сказав, що треба поставити хрест, бо тут часто стаються автоаварії, і освятити це місце. З цією ідеєю я пішов до священника о. Миколи Крушеця. Він сказав, що може б встановити статую Божої Матері. Бо така є на вулиці Долинській, на Писарській і буде на Добрівлянській — своєрідний трикутник під опікою Богородиці».

Для втілення ідеї звернувся до свого знайомого — скульптора Ігоря Семака. Також ідею підтримали Микола Дутка, який допоможе з матеріалами на фундамент, Микола Дуда виділить все потрібне на опалубку. Зголосилися також допомогти й інші підприємці — Микола Федорів та Остап Апостолов.

Федір Костур пригадує, що спочатку хотів встановити двометрову кольорову статуетку Божої Матері, яку побачив в інтернеті. Проте Ігор Семак мав своє бачення, чому на цьому місці має постати «Оранта».

«Хотілося відійти від традиційних капличок. «Оранта» є одним з основних типів зображення Божої Матері. Її завжди зображають з руками, піднятими вгору для молитви. Цей жест звернений до Бога з благанням чи проханням. Працював над скульптурою відносно недовго, у вихідні та вечорами».

Також Федір Костур розповів «Вікнам», що через тиждень після смертельної ДТП місцеві мешканці звернулися до міського голови Андрія Найди, адже на цій ділянці дороги, від перехрестя вулиць Львівська — Добрівлянська до мосту через річку Лімниця, аварії стаються досить часто. Багато випадків, коли немає потерпілих і учасники відбулися переляком, витягли авто з придорожніх канав і роз’їхалися, офіційно не фіксується.

Причинами цих ДТП є перевищення швидкості, відсутність тротуарів для пішоходів і велосипедистів, які часто спричиняють аварії.

У 80-х роках минулого століття на цій ділянці дороги для безпеки пішоходів і велосипедистів була прокладена асфальтована доріжка, яка на даний час занедбана і в окремих місцях майже непрохідна. Ділянка розташована на межі Калуської і Новицької територіальних громад.

Вздовж дороги з боку Хотіня почали розбудовувати житловий приватний мікрорайон — загалом виділено 119 ділянок під індивідуальну забудову. Тож з часом кількість учасників дорожнього руху на цій ділянці буде зростати. Окрім цього, калушани масово рухаються на відпочинок на берег річки Лімниця, особливо діти.

«Для мінімізації ризиків, пов’язаних з транспортним рухом на даному відтинку дороги пропонуємо вжити невідкладних заходів для відновлення безпечної доріжки для пішоходів і велосипедистів на ділянці дороги від мосту через річку Лімниця до вул. Львівська, встановити відповідні дорожні знаки про селітебельну територію і обмеження швидкості руху транспортних засобів», — йшлося у зверненні до міської влади.  

Також для безпеки дорожнього руху мешканці вул. Добрівлянської у селі Пійло пропонують:

  • встановити на повороті зі сторони в’їзду на територію зони водозабору (напроти автошколи) дорожнє дзеркало сферичне;
  • таке ж дзеркало встановити на перехресті вулиць Львівська — Добрівлянська, щоб рухаючись з вокзалу було видно закриту ділянку дороги з боку Івано-Франківська;
  • прибрати при виїзді із заправки WOG наказовий знак 4.2 «Рух праворуч»;
  • розглянути доцільність влаштування на ділянці дороги міст через річку Лімниця — вул. Львівська «лежачого поліцейського».

Після звернення міська влада встановила інформаційну таблицю, що тут закінчуються межі Калуської громади.

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни