Фото: ФБ Герберт Кікл
Європейські ультраправі продовжують успішно завойовувати бали у Євросоюзі. На виборах до парламенту Австрії – Національну раду, що пройшли на минулих вихідних, лідирує ультраправа Австрійська партія свободи, яка отримала 29,2% голосів виборців. Місцеві ультраправі вперше в історії посіли на парламентських виборах перше місце.
При цьому явка виборців була дуже високою – майже 75% голосів. А це означає, що австрійці, як і багато європейців, стали ще більш радикальними у своїх поглядах. Головними питаннями у передвиборчій кампанії ультраправих стали міграція і біженці, а також інфляція та війна в Україні. Ця партія має намір отримати близько 58 місць у 183-місцевому парламенті. Наскільки перспективна та небезпечна така тенденція, з’ясовував журналіст Коротко про.
Алюзія на ідеї Гітлера
Хоча місцеві ультраправі вперше в історії посіли на парламентських виборах перше місце, створити більшість їм не вдасться. На другому місці – Австрійська народна партія чинного канцлера Карла Нехаммера з 26,5%. Соціал-демократична партія Австрії отримала 21%, а “зелені” та партія NEOS – 8% та 9%.
«Австрійській партії свободи далеко до абсолютної більшості, а лідер консервативної Народної партії, нинішній канцлер Карл Нехаммер, до виборів унеможливлював коаліцію з Гербертом Кіклем (лідер Партії свободи), – повідомляє BBC. Без Австрійської народної партії Кікль не зможе сформувати уряд.
«Зелені» на чолі з президентом Австрії Олександром Ван дер Белленом також повністю виключили партнерство з ультраправими через їх «антиєвропейську» позицію та відмову засудити вторгнення Росії в Україну.
Чи має шанс голова АПС Кікль стати канцлером? “Хай буде воля ваша”, – каже з передвиборчих плакатів, розвішаних по всій країні, голова АПС Херберт Кікль. І обіцяє австрійцям стати “народним канцлером”. Термін, який використав також і Адольф Гітлер, хоча Кікль заперечує, що з його боку тут є навмисна алюзія.
Згідно з Конституцією Австрії, канцлер не обирається парламентом, а призначається президентом, який при цьому бере до уваги думку більшості Національної ради. Однак глава держави вільний і незалежний в ухваленні цього рішення. І президент Ван дер Беллен заздалегідь дав зрозуміти, що не призначатиме Кікля главою уряду. Тому посада канцлера не обов’язково дістанеться лідеру партії, яка виграє парламентські вибори.
Проти допомоги Україні
В Австрії ультраправі давно є частиною політичного мейнстріму і вже були при владі, причому неодноразово. З моменту свого заснування у 1956 році Партія свободи входила до складу трьох урядових коаліцій з консерваторами – з 1983 до 1986 року, з 2000 до 2006 року та з 2017 до 2019 року.
Лідер Партії свободи Кікль обіцяв австрійцям побудувати неприступну для мігрантів «Фортецю Австрія», щоб відновити їхню безпеку, процвітання та мир. Загалом Кікль – фігура провокаційна, союзник угорського прем’єр-міністра Віктора Орбана.
Кікль виступає проти допомоги Україні і вимагає скасування санкцій проти Росії, стверджуючи, що вони завдають більшої шкоди Австрії, ніж Москві. Австрійська партія свободи (FPÖ) – не єдина політична сила, що симпатизує Росії, в Австрії, але вона вважається найбільш прокремлівською з усіх. Кікль та його соратники називають винуватцем війни в Україні НАТО і заявляють, що війна вигідна передусім США. Вони виступають проти підтримки Києва та участі в антиросійських санкціях, вважаючи це порушенням нейтралітету Австрії.
Будучи нейтральною країною, Австрія не допомагає Україні зброєю, але надає фінансову допомогу Києву. Зокрема, виділила 2 млн євро на обладнання для розмінування в Україні та робить виплати до Європейського фонду миру, з якого фінансуються постачання зброї ЗСУ. Кікль хоче покласти цьому кінець. У березні 2023 року під час промови президента Зеленського, який виступив на відеозв’язку перед австрійським парламентом, депутати партії Кікля демонстративно залишили залу на знак протесту, заявивши, що «Національна рада – не сцена для протиборчих сторін».
Він же говорив, що поставить хрест і на амбіціях України щодо вступу до Євросоюзу, заявляв про «загрозу європейському сільському господарству» та обіцяв блокувати продовження переговорів із Києвом.
У питанні санкцій Австрія, на думку Кікля, має керуватися насамперед національними інтересами, а вони полягають у тому, що їм потрібний російський газ. Австрія справді набагато сильніше залежить від Росії, ніж інші європейські країни, які за роки війни вже навчилися обходитися без російських поставок. А ось в Австрії 83% всього імпортованого газу у липні прийшло з Росії.
Проти мігрантів, як і Орбан
У внутрішній політиці, і перш за все з питань міграції, що хвилює австрійців, Кікль теж рівняється на свого угорського однодумця Орбана, який ігнорує законодавство ЄС про надання притулку біженцям. Австрійські ультраправі хочуть досягти того ж, і це імпонує тій частині виборців, які критикують владу за недостатньо жорстку міграційну політику.
Якщо FPÖ очолить наступний уряд чи увійде до його складу, Кікль обіцяє перетворити Австрію на «фортецю», неприступну для мігрантів. “Ми більше не прийматимемо жодних прохань про надання притулку”, – заявляє лідер австрійських ультраправих.