Переговори у Туреччині: чого чекати від ПутінаСюжет

Переговори у Туреччині: чого чекати від ПутінаСюжет

Фото: Getty Images Путін на переговорах вимагатиме капітуляції України, пишуть ЗМІ

Президент України поїде до Стамбулу на можливі переговори, навіть без “перемир’я з понеділка”.

Президент України Володимир Зеленський заявив про готовність зустрітися з російським диктатором Володимиром Путіним “особисто” у Стамбулі в четвер, 15 травня, щодо припинення війни. Його заява з’явився невдовзі після того, як президент США Дональд Трамп зажадав від України погодитися на пропозицію Путіна про прямі переговори між двома країнами в Туреччині.

“Немає сенсу продовжувати вбивства. І я чекатиму Путіна в Туреччині в четвер. Особисто”, – написав Зеленський.

Україна та союзники: “Спочатку перемир’я”

Раніше український президент заявив, що наша країна відкрита до переговорів з Росією, але лише після укладення угоди про припинення вогню.

Така пропозиція була узгоджена в Києві в суботу із лідерами низки європейських держав, що очолюють так звану “коаліцію охочих”. Зокрема, вони закликали до 30-денної паузи в бойових діях, яка мала розпочатися в понеділок.

Після цієї ідеї Путін відразу запропонував прямі переговори, без будь-яких умов, тобто відкинувши пропозицію українців та європейців.

В свою чергу у неділю Трамп опублікував у соціальних мережах заяву, в якій закликав Україну погодитися на це “негайно”, і це, за його словами, прояснить, чи існує спосіб припинити війну.

“Принаймні вони зможуть визначити, чи можлива угода, а якщо ні, європейські лідери та США знатимуть, на чому ґрунті справи, і зможуть діяти відповідно”, – сказав він, додавши: “Зустріч зараз!”.

У своєму повідомлені Зеленський висловив сподівання, що Росія погодиться на припинення вогню до початку переговорів. Хоча наш президент готовий їхати до Туреччини, навіть якщо Росія не погодиться на припинення вогню з 12 травня.

“Ми очікуємо повного та тривалого припинення вогню, починаючи з завтрашнього дня, щоб забезпечити необхідну основу для дипломатії”, – сказав він.

Чергове порушення

Але, судячи з минулої ночі, Москва відкинула “перемир’я з понеділка”, запустивши 108 ударних БпЛА типу Shahed і безпілотники-імітатори. В результаті, постраждали Одеська, Миколаївська, Донецька та Житомирська області.

Окрім цього у своєму зверненні пізно ввечері в суботу Путін заявив, що Росія не виключає, що “під час цих переговорів буде можливість домовитися про якесь нове перемир’я, нове припинення вогню”, але наголосив, що переговори будуть спрямовані на усунення “корінних причин” конфлікту.

Зазначимо, що Москва раніше заявляла, що перш ніж РФ зможе розглянути питання про припинення вогню, Захід повинен спочатку припинити свою військову допомогу Україні.

Тиск на Зеленського

Схоже, що Путін готує ґрунт для переговорів, провівши розмову з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом. Кремль заявив, що Ердоган “повністю підтримує” пропозицію Кремля щодо мирних переговорів і запропонував Стамбул як місце проведення.

Хоча Анкара підтвердила готовність Туреччини прийняти переговори, заява президента країни свідчить про те, що вона погодилася з союзниками України, що переговори мають бути домовлені про припинення вогню.

Така поведінка Путіна – це спроба перенести тиск з Росії назад на Україну, вважає Сергій Радченко, професор Школи передових міжнародних досліджень імені Джонса Гопкінса.

“Він знає, що Трамп хоче прямих переговорів. А тепер, кажучи: “Дивіться, ми пропонуємо переговори, а українці не погоджуються”, він знову перекладає справу на Київ”, – пояснив Радченко в коментарі для CNN.

Експерт також вважає, що ця пропозиція не тільки відволікла Путіна від його зневажливого ставлення до пропозиції про припинення вогню, але й дозволила йому “позначити себе в ролі миротворця, люб’язно запрошуючи Україну за стіл переговорів”.

Неприйнятні вимоги

Путін на переговорах у Туреччині вимагатиме вимагатиме капітуляції України, вважає британська газета The Times.

Журналісти акцентують увагу на словах лідера РФ про “корінні причини” війни. Іншими словами, йдеться про усунення Зеленського, відмову від вступу до НАТО та передачу Росії чотирьох регіонів на сході та півдні України, включно з такими великими містами, як Херсон та Запоріжжя, додає видання.

На що чекати 15 травня?

Путін буде лише імітувати готовність до дипломатичного врегулювання питання війни проти України, вважає військово-політичний оглядач групи Інформаційний спротив Олександр Коваленко.

За його словами, російська армія досі не виконали поставлені перед нею завдання 2024 року: окупація Покровська, Торецька, Куп’янська і так далі. Виправити цю ситуацію, за задумом Москви, має літній наступ 2025 року. А вже після нього, напередодні сезону дощів та зими, знову активізуються російські дипломати із пропозицією припинення вогню.

Традиційно, ворог скористається перемир’ям, щоб компенсувати втрати, відновити сили напередодні весняної кампанії.

“Тому, 15 травня, братиме участь Путін чи ні, але буде лише черговий етап імітації переговорного процесу, мета якого – затягування процесу до осені, щоб потім ним скористатися для перепочинку та підготовки до наступної наступальної кампанії”, – додає Коваленко.
 

Джерело

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни