Пам’ятка для населення. Профілактика гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь

Здоров’я Пам’ятка для населення. Профілактика гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь Вчора

Основною причиною виникнення гострих кишкових інфекцій є елементарне недотримання правил особистої гігієни, технології приготування страв, умов та термінів зберігання сировини та готових страв, вживання неякісних харчових продуктів, які містять в собі збудник захворювання, тощо.

Гострі кишкові інфекції – велика група захворювань, що протікають з ознаками інтоксикації і ураження шлунково-кишкового тракту. Ріст їх настає з потеплінням навколишнього середовища.

Практично всі збудники кишкових інфекцій надзвичайно живучі. Вони здатні довго існувати в грунті, воді і навіть на різних предметах. Наприклад, на ложках, тарілках, дверних ручках і меблях. Кишкові мікроби не бояться холоду, проте все ж вважають за краще жити там, де тепло і волого. Особливо швидко вони розмножуються в молочних продуктах, м’ясному фарші, холодці, киселі, а також у воді (особливо в літній час).

Збудників кишкових інфекцій досить багато, але клінічно вони проявляють себе досить типово. Захворювання зазвичай починається з погіршення самопочуття, підвищення температури тіла, з’являється нудота, діарея, болі в животі, здуття.

При появі цих симптомів потрібно негайно звернутися до лікаря. Лікування вдома допустиме тільки при легких формах захворювання, діагностувати які може тільки лікар.

При цьому лікування повинно проводитися під його контролем. Постарайтеся ізолювати хворого, щоб запобігти зараженню інших членів сім’ї.
10 правил для профілактики гострих кишкових інфекцій:

⦁ Вибір безпечних харчових продуктів.
⦁ Ретельно готуйте їжу.
⦁ Їжте приготовлену їжу без зволікання.
⦁ Ретельно зберігайте харчові продукти.
⦁ Ретельно підігрівайте приготовлену заздалегідь їжу.
⦁ Уникайте контакту між сирими і готовими харчовими продуктами.
⦁ Часто мийте руки.
⦁ Навчіть своїх дітей постійно мити руки, ягоди та фрукти, якщо вони їдять їх без вашої присутності.
⦁ Зберігайте їжу захищеною від комах, гризунів та інших тварин.
⦁ Використовуйте чисту воду.

Одним із різновидів харчових отруєнь є ботулізм, що може призвести до тяжких наслідків, навіть летальних. Водночас, у більшості випадків можна уникнути ботулізму, якщо дотримуватися простих харчових правил.

Причини ботулізму

Причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього консервування м’яса, риби, рідше — овочів. Потенційно небезпечними є усі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином. Навіть консерви, у яких все гаразд з терміном придатності, виглядом і смаком, можуть бути зараженими: ботулізм не можна визначити за кольором або смаком, мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти. Також ботулізм може виникнути внаслідок споживання в’яленої чи копченої риби та будь-яких виробів з м’яса (ковбаси, шинки тощо). Найчастіше причиною ботулізму стають в’ялені або копчені  продукти домашнього приготування, проте реєструються і випадки хвороби після вживання продуктів вироблених у промислових умовах. Це трапляється у випадку не дотримання відповідних вимог під час заготівлі, переробки чи зберігання продукту.

Профілактика ботулізму

Щоби вберегтися від ботулізму уникайте споживання:
⦁ в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби;
⦁ м’ясних та грибних консервів;
⦁ консервів домашнього виробництва;
⦁ якщо не впевнені, що продукти зберігали та/або транспортували належним чином;
⦁ якщо сумніваєтесь у якості продуктів;
⦁ ніколи не вживайте консерви з поржавілими кришками, та з простроченими термінами зберігання.

Симптоми ботулізму:
Перші симптоми захворювання найчастіше виникають через 12–24 год після споживання зараженої їжі. Водночас, симптоми так само можуть виникнути раніше (уже через 2 год) або значно пізніше (4 доби і більше). Що важче захворювання, то коротший інкубаційний період.
⦁ порушення близького зору — ви не можете читати текст, але добре бачите предмети;
⦁ сильно виражена сухість у роті;
⦁ важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає);
⦁ підвищена стомлюваність, м’язова слабкість;
⦁ запаморочення;
⦁ короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім — стадія парезу кишківника (здуття живота, закреп);
⦁ ураження м’язів шиї та кінцівок.

Симптоми ботулізму найчастіше з’являються поступово, немає різких підйомів температури, тому виникає ілюзія несерйозності хвороби. У подальшому з’являється порушення зору — одна з найперших ознак ботулізму (хворого турбує “сітка або туман” перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов’язано з паралічем очних м’язів). Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворі скаржаться на відчуття “грудки” у горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі — усі ці симптоми обумовлені ураженням ковтальних м’язів.

Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загальнотоксичним синдромом — хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла. У важких випадках  пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.

У випадку виявлення перших ознак харчового отруєння не займайтесь
самолікуванням, а терміново зверніться до найближчої лікувальної
установи за допомогою медпрацівників!
Успіх в профілактиці шлунково-кишкових захворювань багато в чому залежить від населення, від його свідомості, освіченості, дисциплінованості. Кожна людина повинна відчувати себе відповідальною не лише за своє здоров’я, але і за здоров’я тих, хто її оточує.

Начальник Коломийського міського
управління Держпродспоживслужби Михайло Микитюк

 

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни