Оприлюднено текст Указу про запровадження надзвичайного стану: які обмеження чекають на українців

Текст Указу Президента України про введення надзвичайного стану в окремих регіонах України оприлюднили на офіційному сайті Верховної Ради України.

В документі визнання керівництвом Російської Федерації незалежності так званих «ДНР» та «ЛНР» та подальше введення російських військ на тимчасово окуповані території Донецької та Луганської областей названо «продовженням політики Російської Федерації щодо ескалації збройної агресії щодо України, нав’язування сепаратизму, провокування міжетнічних і міжконфесійних конфліктів, масових безладів, що загрожує безпеці, життю та здоров’ю громадян, державному суверенітету, конституційному ладу та територіальній цілісності України», повідомляє Фіртка.

У зв’язку з цим, надзвичайний стан планується ввести на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей та міста Києва з 00.00 години 24 лютого строком на 30 діб.

Метою таких заходів Указ називає нормалізацію обстановки в державі, забезпечення захисту та охорони державного кордону, протидію злочинності, підтримання громадської безпеки і порядку, створення умов для належного функціонування органів державної влади, місцевого самоврядування та інших інститутів громадянського суспільства, запобігання спробам захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу шляхом насильства.

У регіонах, де буде введено надзвичайний стан, створять оперативні штаби на чолі з головами обласних адміністрацій, до яких увійдуть також представники Служби безпеки України, інших силових структур, органів місцевої виконавчої влади та місцевого самоврядування. Забезпечення сприяння запровадженню та здійсненню заходів надзвичайного стану документ покладає на силові структури.

Указ передбачає цілу низку заходів, більшість з яких обмежують права та свободи громадян.

Це, зокрема:

  • встановлення особливого режиму в’їзду-виїзду, а також (за потреби) обмеження свободи пересування;
  • обмеження (за потреби) руху транспортних засобів та їх огляд;
  • посилення охорони громадського порядку та об’єктів, що забезпечують життєдіяльність населення та народного господарства;
  • заборона проведення масових заходів, крім заходів, заборона на проведення яких встановлюється судом;
  • заборона страйків;
  • тимчасова чи безповоротна евакуація людей з місць, небезпечних для проживання;
  • запровадження комендантської години;
  • перевірка документів у громадян, запровадження особистого огляду, огляду речей, транспортних засобів, багажу і вантажів, службових приміщень та житла громадян;
  • заборона призовникам, військовозобов’язаним та резервістам змінювати місце проживання без відома відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, відповідного органу або підрозділу Служби безпеки України;
  • заборона виготовлення і розповсюдження інформаційних матеріалів, що можуть дестабілізувати обстановку;
  • регулювання роботи цивільних теле- і радіоцентрів, заборона роботи аматорських радіопередавальних засобів та радіовипромінювальних пристроїв особистого і колективного користування;
  • особливі правила користування зв’язком та передачі інформації через комп’ютерні мережі;
  • порушення у порядку, передбаченого Конституціє і законами України питання про заборону діяльності політичних партій, громадських організацій в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров’я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Вказаний перелік заходів не сподобався деяким народним депутатам України. Так, нардеп від фракції «Голос» Ярослав Железняк відзначив, що текст Указу різниться з тим, що було узгоджено під час політичних консультацій.

«Найбільші дискусії йдуть по цих пунктах:  

– огляд громадян та майна;

– заборона на виготовлення та поширення інформації;

– регулювання теле- та радіоцентрів», – написав народний обранець у персональному телеграм-каналі «Железный нардеп».

Зі слів Ярослава Железняка, за результатами обговорення проєкту Указу Рада направила Президенту Володимиру Зеленському лист від голів парламентських фракції з проханням змінити Указ Про запровадження надзвичайного стану та видалити з тексту спірні пункти. Тому є підстави вважати, що очільник держави видасть новий Указ.

Нагадаємо, раніше голова Івано-Франківської обласної державної адміністрації Світлана Онищук стверджувала, що запровадження надзвичайного стану не передбачатиме введення комендантської години. Водночас в оприлюдненому проєкті документу такий захід передбачено. 

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни