“Нас ніби хочуть розпустити”: що кажуть у реабілітаційному центрі про звинувачення у трудовій експлуатації пацієнтів

“Нас ніби хочуть розпустити”: що кажуть у реабілітаційному центрі про звинувачення у трудовій експлуатації пацієнтів

23 квітня у мережі почали ширитися матеріали про начебто зафіксований факт трудової експлуатації у реабілітаційному центрі для осіб із залежностями. Згодом стало відомо, що йдеться про центр “Хелп”, що знаходиться у Делятині поблизу Яремче.

“Галка” дізналася деталі ситуації – від керівника громадської організації “Наркологічний центр “Хелп” Богдана Чепіля та поліції.

Чепіль розповів, що центр з 2017 року працював у Харкові. Коли почалися повномасштабні бойові дії, вони прийняли рішення переїхати в більш безпечне місце, тому обрали Івано-Франківщину. Центр працює на Прикарпатті вже майже 2 роки й зараз лікує 10 пацієнтів. За весь час роботи у Делятині, до центру з перевірками багато разів навідувалися різні держоргани й проводили опитування із пацієнтами та працівниками, запевнив керівник ГО.

“А це, приїхала поліція, і з’ясувала, що в нас тут нібито займаються трудовою експлуатацією. Ну навіщо і кому це потрібно? Вони приїхали о 6 ранку, поламали нам двері, а потім пред’явили статтю 146 частина 3, це позбавлення волі групою осіб, що призвело до тяжких наслідків”, – каже Чепіль.

Богдан стверджує: все те, що Держпраця назвала трудовою експлуатацією, нею не являється. Є правила центру, з якими погоджується родина і сам пацієнт, коли потрапляє в заклад. Насильно людей у приміщенні не утримують. Тут не приховують свою роботу, ведуть сайт і соцмережі та допомагають людям позбутися залежностей.

“Тобто клієнт приїжджає, і йому дають правила центру, і він або з ними погоджується, або ні. І якщо він з ними погоджується, він підписує цей договір”, – розповідає керівник організації.

 Чепіль каже, що йому невідомо, хто і за що поскаржився на роботу центру.

Правоохоронці вважають, що у них є підстави для цього. Бо хтось написав якусь заяву. І ніхто не каже що то за заява”, – додає Богдан.

Під час обшуку з приміщення вилучили різну документацію, комп’ютери, матеріали про роботу центру та навіть телефони волонтерів, і клієнтів, у яких був доступ до них.

“Спочатку приїхала поліція з обшуками. В мене таке враження, що в них була ціль розпустити центр, бо вони дзвонили батькам пацієнтів, начебто їх б’ють і принижують: “Приїдьте, заберіть”. Потім, коли закінчилися оперативні дії, на території центру ще взялися якісь люди у військовій формі. Вони не представлятися й лякали всіх хлопців, начебто ті всі в розшуку”, – пригадує Чепіль.

У секторі комунікацій ГУ НП в Івано-Франківській області Галці повідомили, що щодо діяльності згаданого центру відкрите кримінальне провадження за статтею 146 КПК. Йдеться про можливе незаконне позбавлення волі або викрадення людини. Підозр у цьому провадженні нікому не оголошували – після обшуків почалися необхідні експертизи. Після їх завершення буде прийматися наступне процесуальне рішення. 

Теги: Богдан Чепіль

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни