«Намолене небо»: в Івано-Франківську презентували унікальний мистецький проєкт (ФОТО)

Цікавий мистецький проєкт презентували днями у Музеї мистецтв Прикарпаття.

«Намолене небо» – саме таку назву носить проєкт – являє собою експозицію з трьох десятків авторських картин на релігійну тематику, кожна з яких написана на… гонті з церковної покрівлі. Довелося побачити оригінальні мистецькі роботи також кореспонденту Фіртки.

Ініціатором проєкту є голова благодійної організації «Карпатський мистецький фонд» Ігор Іванків.

Пояснює, матеріалом для митців стала гонта – дерев’яні дощечки, якими булла покрита церква 16-го сторіччя у селищі Ясіня Рахівського району, на Закарпатті, – так звана Струківська церква, з якою легенда пов’язує і, власне, заснування селища. Власне, звідси й назва проєкту. Адже, як зауважує благодійник, людина, коли молиться, завжди дивиться до неба і чекає звідти благодаті, а у церкві людські молитви підіймаються до стелі, стріхи, гонти…

Чоловік зізнається, на реалізацію такого проєкту його надихнуло побачене на телебаченні інтерв’ю з художником Левом Скопом.

«Декілька років тому, переглядаючи телевізор, я потрапив на інтерв’ю художника Лева Скопа, який намалював 365 святих на гонті з церкви з Дрогобича. Мені так якось воно запало в душу – такий молодець – не дав пропасти тому матеріалу. І все не давало це мені спокою. Думаю, от у нас є в Ясінях, на Закарпатті Струківська церква 16-го століття – історична церква. Її ж мусять перекривати – вона в дуже поганому стані. І собі ця ідея була, була, була. Восени їду – дивлюся: та церква – мені там треба бути. Гонта майже вся зігнила, поламана така – складна ситуація. Все ж таки я взявся її відбирати: чистити, сортувати. Спочатку була думка: пару гонтів для себе особисто відібрати – 4 -5 штучок. Дивлюся: можна більше – зібрали десь біля 200», – розповідає благодійник.

Далі Ігор Іванків сфотографував зібрану гонту, виставив фотографії у фейсбук і, позначивши відомих йому художників, запропонував їм долучитись до реалізації його ідеї зображення на гонті картин на релігійну тематику. Першим озвався Василь Семко, далі до нього приєдналися інші художники й не лише з Прикарпаття, а з інших регіонів України та навіть з-за кордону. Митці перемощували ідею Ігоря Іванківа, позначаючи все більше відомих їм художників.

«Пішло: я не встигав «Новою поштою» відправляти гонти майстрам. “Пришли мені, пришли мені, пришли мені…”- і от з листопада місяця ми маємо представлені тут роботи 23 митців, окрім тих, які ще через обставини – через хворобу не могли передати або так, як наші ще одні учасники із Румунії не можуть просто передати», – розповідає організатор проєкту.

Наявна експозиція творилася близько двох місяців. Наразі колекція включає 30 робіт 23 художників. Втім, як стверджує керівник Карпатського мистецького фонду, це ще далеко не все. Адже, як вже було зазначено, не всі митці встигли передати свої роботи, а отже є надія, що експозиція буде поповнюватись.

Участь у проєкті бере також наша колега – журналістка обласного телебачення «Галичина» Галина Філіпова. У своїй роботі авторка зобразила різдвяні зірки. Каже: надихнулася парадом різдвяних зірок, який відбувався в Івано-Франківську.

«Ігоря Іванківа я знаю вже давно з різних його проєктів благодійних, і культурологічних. І коли я почула, що він зробив такий вчинок – попросив вцілілі гонти Струківської церкви й планує роздати художникам, щоб вони зробили роботи на духовну тематику, я також зголосилася і він привіз мені вже збиті дощечки, тому що він сказав: “Ви жінка, вам буде важко то докупи стулити”, і я також запалилася цією назвою його проєкту “Намолене небо” – вона так припала мені до душі. І в часі різдвяному така офіра творча, можливо… Я надихнулася тою ходою різдвяною, яка була на нашій «сотці», – власне оті зірки мене надихнули на таку декоративну роботу», – розповіла Галина Філіпова.

Мисткиня відзначає: робота на гонті – для неї новий досвід. Адже раніше вона не працювала ні на папері, ні на дереві, ні на картоні. Натомість зазвичай творила акриловий живопис на полотні. Однак художниця порадилася з друзями, які підказали їй, як ґрунтувати поверхні гонт, як на них писати картини.

Художнику ж Володимиру Березному сюжет його майбутніх робіт підказали самі старовинні гонти. Точніше сліди дощових потоків на них, які нагадали митцю янголів. Тож пензель і фарба художника лише надали чітких рис тому, що вже до нього зобразила природа.

«Найбільше чіпляє те, що організатор Ігор Іванків у голові своїй придумав таку ідею – дати життя оцим кускам дерева, яке могло за кілька секунд згоріти, тому що місцеві жителі розтягували їх просто на дрова… Цей чоловік зміг зберегти їх і дати їм друге, третє, десяте життя, коли воно буде віками збережено. Я вважаю, що це є просто геніально – одна з найкращих ідей, які я бачив за своє життя – дати життя отій гонті, яка дійсно плямами від тої води, яка віками там стікала по цій церковці. І навіть оті плями від води, які утворилися на гонті, фактично допомагають художнику показувати ці зображення. На приклад, у моєму випадку це фактично були зображені вже готові ангели. Я тільки десь підкреслив і показав десь, щоб люди могли побачити цю всю історію», – говорить митець.

Проєкт задумувався як така собі мандрівна виставка. Наразі її планують показати у місті Рахів на Закарпатті та у селищі Ворохта. Як стверджує Ігор Іванків, у Ворохті цьогоріч відзначатимуть 100-річчя гірськолижних трамплінів і з цієї нагоди хочуть показати виставку картин на гонтах. В Івано-Франківську виставка демонструватиметься широкому загалу у вересні – також у приміщенні Музею мистецтв Прикарпаття.

Фотогалерея

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни