Нагадуємо про безпеку! Cказ у домашніх тварин – Новини Івано-Франківська

Минулого тижня працівниками відділення епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики інфекційних захворювань Івано-Франківського районного відділу було зареєстровано випадок укусу власним котом жительки с. Узин Івано-Франківської ТГ. В ході проведеного епідеміологічного розслідування було з’ясовано, що тварина після укусу здохла, перед смертю проявляла надмірну агресію до членів родини та інших людей. Спільно з працівниками Тисменицької районної лікарні  ветеринарної медицини було локалізоване можливе вогнище сказу, вилучено тіло тварини на дослідження, у вогнищі проведена дезінфекція, а постраждалій призначено курс антирабічного щеплення. Після проведених лабораторних досліджень було підтверджено діагноз СКАЗ у тварини.

Нагадуємо:

Сказ — це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу (англ. Rabies virus) із роду Lyssavirus. Характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким ушкодженням центральної нервової системи. У разі зволікання з наданням кваліфікованої медичної допомоги смерть неминуча.

У медичній літературі інших країн хвороба відома як рабієс (у тварин) і гідрофобія (у людей).

 

Людина може заразитися сказом від інфікованої тварини через:

 

•укус;

•подряпину та мікроушкодження шкіри;

•потрапляння зараженої слини на слизові оболонки.

•У контактний спосіб людей найчастіше інфікують коти й собаки — з-поміж свійської фауни, а в дикій природі — лисиці та вовки.

 

Особливу небезпеку становлять безпритульні тварини, зокрема собаки, для яких укус є інстинктивною реакцією для захисту території, членів зграї або здобуття їжі.

 

Якщо вас укусила чи лизнула безпритульна або дика тварина, негайно зверніться до лікаря! Зволікання може коштувати життя!

 

Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у 96–99% випадків.

 

Вона ефективна у разі початку курсу не пізніше 14-го дня з моменту укусу чи обслинення. Антитіла у людини з’являються тільки на 12–14-й день, а максимальні їхні рівні досягаються лише через 30–40 днів. Імунітет стає дієвим приблизно через два тижні після закінчення курсу вакцинації та залишається таким упродовж року.

 

Для профілактики сказу необхідно:

 

•регулярно вакцинувати свійських тварин;

•уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами.

•cтережіться безпритульних, а тим більше диких тварин, які не бояться самі до вас підійти.

 

Перша медична допомога після укусу

 

Якщо вас укусила тварина негайно зверніться до лікаря! 

 

Коли лікар недоступний, ретельно промийте рану протягом щонайменше 15 хв мильною водою, мийними засобами, дезінфектантами для обробки ран у хірургічній практиці або іншими засобами (70%-м спиртом або 5%-м розчином йоду), що нейтралізують вірус. Після цього неодмінно зверніться по медичну допомогу.

 

Обов’язковому щепленню підлягають люди:

 

•яких покусали скажені чи підозрілі на сказ тварини безпосередньо або через одяг навіть за найменших ушкоджень шкіри;

•покусані будь-якими дикими тваринами (навіть без підозри на сказ);

•подряпані підозрілими на сказ тваринами або в разі забризкування подряпин слиною таких тварин, потрапляння її на слизові оболонки;

•які зазнали будь-якого мікроушкодження шкіри під час роботи з хворими на сказ тваринами, патологічним матеріалом або транспортування трупів тварин для дослідження.

 

Самовільно припиняти лікування чи порушувати режим поведінки під час нього неприпустимо!

Підготував лікар-епідеміолог відділення 

епідеміологічного нагляду (спостереження) та

 профілактики інфекційних захворювань 

   Олег Юрчишин

 

 

Нагадуємо про безпеку! Cказ у домашніх тварин

 

 

 

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни