На Пагорбі Слави у Калуші може бути масове поховання. Істину з’ясують після розкопок

Припущення щодо наявності поховань стосувалися пам’ятника Корякову у Боднарові, барельєфів меморіального комплексу медсестрам Гусєвій і Клюєвій та Пагорба Слави. 08 Серпня, 2024, 19:00 Калуш Переглядів: 534 На Пагорбі Слави демонтували кам’яне панно та стерли надпис «1941—1945» на стелі Реклама Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм

Як повідомляли “Вікна”, 6 серпня 2024 року, відповідно до рішення виконавчого комітету Калуської міської ради, в місті було розпочато демонтаж окремих елементів меморіально-скульптурного комплексу «Пагорб Слави».

Більше — в публікації “На Пагорбі Слави у Калуші почали “відбивати” радянські елементи”.

Нагадаємо, що рішення виконкому Калуської міської ради «Про надання дозволу на демонтаж окремих частин Пагорба Слави в комплексі з пам’ятним знаком загиблим на війні в Афганістані в м. Калуші»  було прийняте 28 травня 2024 року. Тоді йшлося про демонтаж кам’яного панно та надпису «1941—1945» на стелі.

Про декомунізацію Пагорба Слави 8 серпня повідомили на сайті Калуської міської ради.

Як пише міська рада, подія зацікавила і стурбувала окремих мешканців та надала пояснення від начальниці управління культури, національностей та релігій Любові Джуган.

«Чимало калушан занепокоєні демонтажем Пагорба Слави. Хочу наголосити: демонтують тільки окремі частини, які підлягають декомунізації. На основі рішення виконкому демонтовано панно із зображенням елементів радянського режиму. Також видалено напис — дату «1941-1945». Решта елементів Пагорба Слави збережено.

Після Перемоги замість обеліска планується встановити пам’ятний хрест. Проєкт майбутнього вигляду об’єкта неодноразово обговорювався ще до війни.

Інформація про захоронення на цьому місці, наразі, науковцями не підтверджена. Однак, дехто каже про поховання біля 200 радянських воїнів.. За запитом управління культури, національностей та релігій Калуської міської ради найближчим часом тут проведуть відповідні дослідження фахівці обласного комунального підприємства “Пам’ять”. Вони, до речі, у травні здійснювали ексгумацію в Боднарові (могила Корякова). Наступні роботи мають провести у Підгірках (могила медсестер Гусєвої і Клюєвої). І далі на черзі — Пагорб Слави», — повідомила посадовиця.

Як раніше писали «Вікна», в історичній довідці про Пагорб Слави у Калуші Івана Тиміва, провідного наукового співробітника Краєзнавчого музею Калущини, датованої 22 липням 2021 роком, йдеться про перепоховання тут бійців 147-ї стрілецької дивізії, які загинули в липні 1944 року (близько 425 осіб) й були поховані в різних місцях.

Як повідомила «Вікнам» Любов Джуган, занепокоєний чоловік, який повідомив, що має документи на підтвердження масового поховання на Пагорбі Слави, телефонував напередодні, 7 серпня. Його попросили їх надати, але станом на кінець робочого дня 8 серпня документи ніхто не приносив.

За словами Любові Джуган, припущення щодо наявності поховань були щодо пам’ятника Корякову у Боднарові, барельєфів меморіального комплексу медсестрам Гусєвій і Клюєвій та щодо Пагорба Слави. Їх потрібно підтвердити або спростувати. Саме тому управління культури ще до прийняття рішень про демонтаж пам’ятника у Боднарові чи окремих елементів двох інших комплексів офіційно зверталося до комунального підприємства “Пам’ять”. Наприклад, щодо Пагорба Слави, то звернення направили ще не початку року, задовго до того, як виконком прийняв рішення.

До речі, результатів дослідження останків, які виявили у Боднарові під час розкопок 23 травня (фрагменти скелета і коробочка з погонами), поки що немає.

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни