На Франківщині люди протестували проти екопарку, який планує збудувати компанія доньки нардепа Фріса

За інформацією: Суспільне Івано-Франківськ.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Кілька десятків жителів Марківців Тисменицької громади, що на Івано-Франківщині, 7 травня зібралися в приміщенні місцевого ліцею, щоб виступити проти будівництва рекреаційного парку на території лісу, який розташований поблизу села. Облаштувати екопарк на земельній ділянці площею 10,3 га планує товариство з обмеженою відповідальністю "Інтервіза", співзасновницею та бенефіціаром якого є Еліна Фріс — донька народного депутата Ігоря Фріса. Про це з місця події повідомила кореспондентка Суспільного.

Кілька десятків жителів Марківців Тисменицької громади виступили проти будівництва рекреаційного парку на території лісу. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

За словами жительки Марківців Світлани Куриляк, про те, що ліс тимчасово орендують представники ТОВ "Інтервіза", мешканці села дізналася декілька днів тому, коли побачили, як територію почали обгороджувати парканом. До того жодних громадських обговорень стосовно створення рекреаційної зони на території лісу з людьми ніхто не проводив.

"Ми не проти чогось кращого в нашому селі, але це все робилося без нашого відома. Випадково дізналися, що там вже тривають роботи й поставлений паркан у лісі. Ми — проти, бо нас ніхто не спитався. Залишився в нас той один лісочок, де ми можемо піти й назбирати гриби. Ми — сільські люди, квасолю садимо, її треба потичити, і ту гілочку знаходимо в лісі. А зараз мусимо питатися, бо ніхто нас туди більше не пустить", — говорить Світлана Куриляк.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Заступник голови Тисменицької громади Андрій Рев'юк каже: про те, що ТОВ "Інтервіза" проводить роботи на території лісу, дізнався лише 6 травня.

"Усе, що стосується землі у лісі, — не є компетенцією міської влади. Це — компетенція обласної військової адміністрації. Ми так само приїхали послухати представників "Інтервізи" і дізнатися, що вони хочуть робити. Якщо хочете знати мою думку — бізнес має працювати, просто треба знайти розумний формат, домовитися", — говорить Андрій Рев'юк.

Проєкт рекреаційного екопарку. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Жителька села Марія Василюк каже, що через облаштування рекреаційного парку люди не зможуть йти до лісу. Окрім того, тварини, яких планують завезти в цей парк, створять незручності для жителів, вважає жінка.

"У нас неподалік є господарство, там все загороджене і ми не маємо права туди піти. Тепер хочуть забрати той клаптик землі, який в центрі. Люди туди ходять відпочивати, збирати гриби та суницю. А вони хочуть завезти туди звірів, а це — біля села і поряд з будинками. Ми маємо ходити попри те і нюхати", — говорить Марія Василюк.

ТОВ “Інтервіза” почало обгороджувати територію лісу парканом. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

На зустріч з громадою прийшов співвласник ТОВ "Інтервіза" Олександр Панасюк. Він каже: у парку зможуть працювати приблизно 30 місцевих жителів. Також підприємство готове підписати договір з громадою про те, що людей, які мають реєстрацією місця проживання в селі Марківці, пускатимуть на територію безкоштовно.

"На території буде від 10 до 15 різних подвірʼїв з атракціями. Наприклад, коні, прикольні будиночки, страусова ферма. Планувалася дитяча зона — це і мотузковий парк, гірки, гойдалки, спуски. Також буде територія альтанок. Тварини не бігатимуть. Чому взяли в оренду на 50 років, тому що проєкт будівництва — на п'ять років. Окупність — 15-20 років", — пояснює Олександр Панасюк.

Співвласник ТОВ "Інтервіза" хотів презентувати жителям села проєкт екопарку, проте люди відмовилися. Він також розповів жителям, що товариство зареєстрували в Марківцях для того, щоб сплачувати гроші в місцевий бюджет.

За словами представника обласного лісового господарства, оренда земельної ділянки, яку отримало ТОВ "Інтервіза", за 2022 рік склала 44 тис. грн.

Представники товариства “Інтервіза” також хочуть відновити колибу. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

ТОВ “Інтервіза” також орендує ділянку площею 0,5 га, на якій розташована колиба. Представники товариства хочуть її відновити. Світлана Куриляк каже, що не проти, аби роботу закладу відновили та облаштували територію біля нього. Однак проти того, щоб створювали екопарк на території лісу.

Жінка говорить, що жителі спілкуватимуться з адвокатом та зʼясовуватимуть, як їм діяти, щоб на території лісу не облаштовували екопарк.

Співвласник ТОВ "Інтервіза" Олександр Панасюк пообіцяв людям, що наразі представники товариства припинять обгороджувати територію та, ймовірно, припинять відновлення колиби.

Розпорядження про виділення лісової ділянки у тимчасове користування товариству "Інтервіза" голова Івано-Франківської обласної військової адміністрації Світлана Онищук підписала 26 вересня 2022 року.

За даними сервісу "Опендатабот", бенефіціарами та засновниками ТОВ "Інтервіза" є Еліна Фріс та Андрій Ісаєнко, засновниками вказані Артем Макаренко, Олександр Панасюк, Тамара Скирбашевська. 15 вересня 2022 року товариство змінило вид діяльності: з діяльності ресторанів, надання послуг мобільного харчування на функціювання атракціонів і тематичних парків.

У жовтні 2022 нардеп Ігор Фріс прокоментував виділення земельної ділянки компанії, співзасновницею якої є його дочка.

"Здається, що зі зміною керівництва лісової галузі області та реформою лісової галузі в державі хтось вирішив підняти свої рейтинги та спробував придумати історію про мене і моїх дітей. Впевнений, навіть при прискіпливому ставленні до батька-депутата, його діти мають такі самі права, як і інші суб’єкти, визначені законом. А екопарк буде. І 84 округ на це заслуговує. На туристів, на робочі місця в складні часи", — написав Ігор Фріс.

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни