На Боднарівську школу можуть виділити 20 млн гривень. Такими темпами її буватимуть ще 5 років

20 січня відбулося засідання регіональної комісії з оцінки та забезпечення проведення попереднього конкурсного відбору інвестиційних програм та проектів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватися за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР) у 2022 році.

25 Січня,
2022,
15:00
Калуш

Переглядів: 74


Така велика школа може виявитися непотрібною: у Боднарові не вистачить школярів, щоб її заповнити принаймні наполовину

Цього року на проєкти ДФРР уряд розподілив понад 5,2 мільярда гривень, з них 231,2 млн гривень — на Івано-Франківську область. Обласна комісія провела оцінку місцевих проєктів і обрала для фінансування 17. Серед них і один об’єкт на території Калуської громади — продовження будівництва школи у селі Боднарові — регіональна комісія пропонує виділити з ДФРР 20 млн гривень у 2022 році. Рішення регіональної комісії не означає, що цей проєкт буде профінансований з держфонду регіонального розвитку, адже остаточне рішення приймуть на рівні уряду, інформують “Вікна”.

Калуська міська рада подавала на конкурс проєктів ДФРР не лише школу у Боднарові, проте саме цей об’єкт був пріоритетним.

Нагадаємо, у травні 2021 року міською радою було прийнято рішення «Про співфінансування інвестиційних проєктів, що можуть реалізуватись за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку у 2022 році». У ньому йшлося про чотири проєкти, на які мали б виділити спіфінанасування з міського бюджету – це обов’язкова умова участі у конкурсі ДФРР, мінімальна частка громади становить 10% від бюджету проєкту. А саме: капітальний ремонт з термомодернізацією Калуського ліцею №10 (близько 20 млн гривень), реконструк5ція водопроводу на вул. Ринковій (цей проєкт втратив актуальність в рамках конкурсу ДФРР — торік Калуш отримав кошти на реконструкцію водопроводу з обласного і державного бюджетів), завершення будівництва школи у Боднарові (111 млн гривень, частка громади — 10% або понад 11,1 млн гривень) та забезпечення сучасною діагностичною технікою Калуського міського центру первинної медико-санітарної допомоги (на 4 млн гривень).

Згодом міська рада внесла зміни до свого початкового рішення: задекларували, що на добудову школи у Боднарові вже готові виділити не мінімальні 10% співфінансування, а одразу 15% — майже 16,5 млн гривень. Про те, що добудова шкоди є пріоритетним напрямком для міської влади у конкурсі ДФРР свідчить і те, що це єдиний з чотирьох проєктів (з тих, які торік подавали на конкурс ДФРР), співфінансування якого закладено у міському бюджеті на 2022 рік. Щоправда, не 16,5 млн гривень, а лише 3 млн 820 тис. гривень.  Проте для завершення будівництва школи громаді з ДФРР мали в виділити не 20 млн гривень, а понад 90 млн гривень. Тож можна говорити лише про продовження робіт, а закладених кошті має вистачити з надлишком: якщо місто профінансує у 2022 школу на 10%, то це приблизно 2,2 млн гривень (до 20 млн гривень, які попередньо виділяє держава через ДФРР), а якщо на 15%, як задекларували останнім рішенням, то для співфінансування потрібно буде близько 3,5 млн гривень.             

Нагадаємо, у Боднарові з 2011 року будуть школу на 600 учнів. Тоді було збудовано фундамент і цокольне приміщення, але потім фінансування було припинено. Будівництво відновили у 2016 році. Кошторис будівництва кілька разів переглядали. У актуальній редакції від становить близько 141 млн гривень, з яких освоїли близько 30 млн гривень к на початок року об’єкт готовий на 22%. Такими темпами (виходячи з того, що у поточному році у кращому разі об’єкт профінансують на 22-23 млн гривень), будівництво триватиме щонайменше до 2026 року.

Є ще одна проблема — така велика школа може виявитися непотрібною: у Боднарові просто не вистачить школярів, щоб її заповнити принаймні наполовину. Опрацювати варіанти майбутнього використання приміщення школи під час оперативної наради 24 січня міський голова Андрій Найда доручив управлінню освіти. Йшлося як про можливості створення на базі Боднарівського ліцею опорного закладу освіти чи розміщення у новій школі і закладу дошкільної освіти.

Проте жоден з варіантів не є панацеєю: дітей мало і буде ще менше. Так, у лютому-березні минулого року у Калуші працювала тимчасова комісія з напрацювання плану оптимізації в освіті. А на офіційному сайті Калуської міської ради оприлюднили аналітичну довідку з описом стану справ в освіті та прогнозом до 2027 року (на основі демографічних показників).

За цими даними, прогнозована кількість учнів 1-9-х класів у Боднарівському ліцеї на 2021-2022 роки — 361. Далі вона щороку зменшується і станом на 2026-2027 роки прогнозується 228 учнів у 1-9-х класах. Уже очевидно, що прогноз на поточний навчальний рік виявився надто оптимістичним: за фактичною мережею, яку затвердили у вересні, у Боднарівському ліцеї у 1-9-х класах є всього 245 учнів, а загалом — 300 учнів. Зважаючи на негативну динаміку народжуваності (у 2015 році народилося 33 дітей, а у 2019 і 2020 роках — всього по 15), за п’ять років у Боднарівському ліцеї буде плюс-мінус 200 учнів. І дошкільним закладом порожнечу нової школи компенсувати не вийде: зараз тут є 70 дітей, а за п’ять років буде менше.

Це ж стосується і можливості навчання у Боднарівсьому ліцеї учнів з інших сіл Калуської громади. Кандидатів на перетворення на філії опорного закладу небагато: Вістівська гімназія (тут зараз у 5-9 класах всього 50 учнів, а у наступні роки прогнозується їхнє зменшення, до того ж, як йшлося на нараді, школярі з Вістови швидше підуть навчатися до Калуша, ні у Боднарів) і Ріп’янський ліцей (тут у 5-9-х класах є 86 учнів і так само прогнозується зменшення їхньої кількості).

Тож у кращому разі школа у Боднарові, на яку витратять понад 140 млн гривень, а, вірогідно, ще більше, плюс витрати на утримання, які ляжуть на громаду, за п’ять років буде заповнена приблизно наполовину.  

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни