Фото: uk.wikipedia.org
Міністерство закордонних справ України, яке ініціювало вихід з конвенції про заборону протипіхотних мін, назвало це “непростим”, але необхідним рішенням. Про це йдеться у заяві МЗС після того, як відповідний указ підписав президент Володимир Зеленський.
– Україна ухвалила непросте, але необхідне політичне рішення про припинення виконання нерелевантних зобов’язань за Оттавською конвенцією. Переконані, що цей крок є необхідним та відповідним рівню загроз, адже йдеться про виживання та збереження України як суверенної, незалежної та вільної держави, — сказано в ній.
У МЗС зазначили, що Україна ратифікувала Оттавську конвенцію у 2005 році, але з того моменту ситуація з регіональною безпекою суттєво погіршилася. Росія ж не є державою-учасницею конвенції й масове використання нею протипіхотних мін створило її асиметричну перевагу у війні проти України.
30 червня 2023 року міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch заявила, що Україна пообіцяла провести розслідування щодо застосування заборонених протипіхотних мін. 29 червня 2025 року президент Володимир Зеленський підписав указ про вихід України з Оттавської конвенції про заборону протипіхотних мін. У документі сказано, що Рада національної безпеки та оборони підтримала пропозицію Міністерства закордонних справ. 18 березня 2025 року Польща, Литва, Латвія та Естонія анонсували вихід з Оттавської конвенції про заборону протипіхотних мін.