У 2024 році Міністерство освіти і науки України планує об’єднати заклади вищої освіти.
На таке рішення відреагував міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, пише Фіртка.
“Виступаю проти обʼєднання Прикарпатського національного університету, медичного університету та університету нафти і газу. Міністерство освіти пропонує з трьох самодостатніх вищів зробити два. Місто проти.
Ініціатива МОН обʼєднати ВНЗ не логічна. Не можна привʼязувати кількість населення до кількості університетів.
Адже більшість студентів наших вишів — це якраз таки мешканці з інших міст, областей та, навіть, країн. Кожен Івано-Франківський університет — унікальний. Кількість ВНЗ має визначатися якістю освіти”, — каже посадовець.
Тому, зі слів Марцінківа, депутати на сесії звернуться до урядовців.
“Не можна нищити науку. А в часі війни — це взагалі злочинно”, — підсумував очільник міста.
Зауважимо, під час засідання Спілки ректорів вишів МОН презентувало пропозиції щодо реформування системи вищої освіти. Так, посадовці оприлюднили орієнтовні критерії, відповідно до яких відбуватиметься об’єднання ЗВО.
За яким принципом планують об’єднувати виші
Заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький окреслив два головні критерії, які впливатимуть на укрупнення ЗВО.
- Відповідність кількості населення міста чи області:
У містах, де проживає менше ніж 100 тисяч населення й працює один виш, його варто зберегти (мова йде про Острог, Глухів, Дрогобич, Ізмаїл, Ніжин, Кам’янське тощо). Адже ЗВО, за словами посадовця, тут є практично містоутворювальними закладами.
У містах, де мешкає від 100 до 350 тисяч громадян, варто утримувати не більше двох ЗВО (наприклад, Полтава, Тернопіль, Івано-Франківськ, Чернігів, Луцьк, Житомир, Суми).
У містах із кількістю мешканців більш як 350 тисяч можна формувати мережу ЗВО, що передбачає заклади трьох типів:
- навчальні інститути, які мають тісний зв’язок із роботодавцем;
- дослідницькі університети;
- міжгалузеві (світоглядні) або спеціалізовані (наприклад, музичні) академії.
2. У вмишах (крім містоутворювальних і спеціалізованих академій) має бути не менше п’яти тисяч студентів денної форми навчання:
“Наша ціль — середня кількість студентів в одному ЗВО України на рівні 10 тисяч. Зараз у закладах МОН середня кількість — 6 648.
Є й такі, у яких понад 25 тисяч студентів, але усереднина цифра надто низька, що негативно впливає на можливості вибору дисциплін студентами, і розпорошує цінний людський і матеріальний ресурс”, — повідомив Винницький.