Медіа не мали розкривати дані підозрюваного у вбивстві Фаріон — “Детектор медіа”

25 липня журналісти «Слідства.Інфо» та OSINT-відділ «Телебачення Торонто» оприлюднили дані про особу, яку прокуратура підозрює у вбивстві мовознавиці та політикині Ірини Фаріон — вік, ім’я, прізвище та по батькові, фото, місце, де він проживає та навчався. 26 Липня, 2024, 09:30 Україна Переглядів: 349 У Дніпрі затримали 18-річного підозрюваного у вбивстві Ірини Фаріон. Фото: Національна поліція Реклама Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм

Медіа не тільки розкрили особу підозрюваного, а й зателефонували батьку, який нині, за даними ЗМІ, перебуває на війні.

«Детектор медіа», який також опублікував новину з даними розслідування колег, разом із тим звернувся по коментар до юристів, щоби з’ясувати, чи не порушуються при цьому права підозрюваного.

Медіаюрист Роман Головенко повідомив, що медіа розкрили деталі, яких не мали розкривати ані за законом, ані з точки зору етики. 

«Щодо фотографії, то це окреме регулюється Цивільним кодексом, 307 та 308 стаття. Якщо людина розшукується, то подають її фотографію, тоді міг би бути сенс і суспільний інтерес. А це фото, яке оприлюднили в медіа, не розповсюджували раніше з метою розшуку. А після того, як людину вже затримано, цивільний кодекс вимагає, щоб фото особи розповсюджували лише за її згодою, бо,  фактично, розкривається особа й ім’я. А стаття 296 Цивільного кодексу передбачає, що поширення таких даних можливе тільки після набуття вироком законної сили. Людину ще тільки затримали, а ім’я вже розголошено і фактично можна говорити, що громадська думка може тиснути на суд, на судовий процес. Ніхто ж із нас не бачив матеріалів справи; наскільки обґрунтовано, що це саме ця людина — і тут вже буде питання, чи зможе суд об’єктивно розглянути справу; щоб суд не був під тиском громадськості, — каже медіаюрист. — Тут нема такого суспільного інтересу, щоб розкривати його ім’я, розповсюджувати фото і таке інше. Просто медіа діяли як завжди — “хтось побіг і всі побігли” й почали це розповсюджувати. Але це не виправдано ні з точки зору законодавства, ні з точки зору журналістської етики, я вважаю».

Він зауважив також, що медіа мають подавати інформацію більше беземоційно. 

«Проблема ще в тому, що емоційно показали, розкрили деталі, яких не мали розкривати, замість того, щоб більше заглибитись в саму тему і більше відсторонено подавати, не розкриваючи особу. Моє враження, що медіа вирішили, що буде багато заходів на ці матеріали, якщо там розкрито ім’я, якщо там фотографія і таке інше», — підсумував медіаюрист.

Адвокатка Валентина Теличенко також вважає, що медіа порушили права цієї людини:

«Очевидно, що медіа порушують права цієї людини і презумпцію невинуватості. Навіть якщо формулювання коректне, тобто чітко вказано, що він лише підозрюваний, то все одно не можна представляти новину таким чином, щоб особу підозрюваного можна було встановити. Адже в разі, якщо виявиться, що підозра була даремною, то шкоду його репутації та моральний біль його родичам і друзям уже буде завдано. А дзвонити родичам і друзям означає порушувати приватне життя і затриманого, і тих, кому дзвонять. 

Медіа не повинні навіть намагатися відгадати ім’я підозрюваного, а поліції достатньо поінформувати, що є затриманий чи кілька затриманих, але не надавати інформацію в такому обсязі, щоб хтось міг ідентифікувати затриманих. Яскравим неправильним кроком влади й правоохоронців свого часу було оголошення імен підозрюваних у справі Шеремета. Як згодом виявилося, вони зовсім не причетні, і паплюження їхнього життя затриманням та публічним оголошенням імен було незаконним і ганебним для влади й правоохоронців.

Ідеально було б називати в новинах підозрюваного N, можна вказати загальні характеристики: вік, студент, скажімо, але навіть походження вказувати треба узагальнено — львів’янин або мешкає в одному з великих міст на сході України. 

Ще на етапі розшуку поліція мусила ухвалити рішення, чи конче їй необхідно участь широкої спільноти в розшуку того хлопця з фото, чи можна обмежитися вужчими заходами. На мою думку, поліція, оприлюднюючи фото та інформацію про підозрюваного, не стільки дбає про ефективне розслідування, скільки про те, щоб переконати суспільство, що поліція працює», —каже Валентина Теличенко.

Нагадаємо, 25 липня президент Володимир Зеленський повідомив, що в Дніпрі затримали 18-річного підозрюваного у вбивстві громадської діячки та мовознавиці Ірини Фаріон.

Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко уточнив, що підозрюваний є мешканцем Дніпра. За його словами, є достатньо доказів стверджувати, що саме затриманий стріляв у мовознавицю. 

Напередодні, 24 липня ввечері, російські телеграм-канали опублікували відео нібито вбивства Фаріон. Як ідеться у відео, відповідальність за вбивство бере на себе «український автономний революційний расист». Фрагменту з нібито вбивством передує майже трихвилинний «Маніфест українського революційного расиста».

При цьому на оприлюдненому ролику є водяний знак російських неонацистів NS/WP. За даними «Радіо Свобода», в середовищі російських ультраправих багато хто переконаний, що NS/WP — це проєкт російських спецслужб.

19 липня у Львові на вулиці Масарика скоїли замах на Ірину Фаріон. Нападник вистрілив мовознавиці та політикині у скроню. Лікарі намагалися зробити все можливе, але врятувати Фаріон не вдалося.

Міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко повідомив, що напад на Ірину Фаріон кваліфіковано як замах на умисне вбивство. За його словами, основні версії, які розглядають: особиста неприязнь, громадсько-політична діяльність пані Фаріон. Не виключають, що вбивство має замовний характер.

Сусіди розповіли правоохоронцям, що підозрілий чоловік років 20 кілька тижнів вистежував жінку біля її будинку.

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни