Ліз Трас вказують на вихід. Чекаємо на повернення Джонсона – Новини України

Ліз Трас вказують на вихід. Чекаємо на повернення Джонсона - Новини України

Фото: REUTERS/Тобі Мелвілл

Чинний британський прем’єр Ліз Трасс може побити рекорд перебування на цій посаді. У негативному плані. Вона сама, або її можуть «піти» у відставку через півтора місяця після обрання на посаду глави англійського уряду. Проти неї виступила її власна Консервативна партія.

«Трас намагалася наслідувати Маргарет Тетчер. “Залізна леді” була при владі десять з лишком років. Для Трас навіть десять тижнів на посаді прем’єр-міністра Великобританії будуть досягнення», – повідомляє ВВС.

«КП в Україні» з’ясовувала причини такого стрімкого падіння вотуму довіри голові Кабінету міністрів Британії і як це надалі позначиться на відносинах з Україною.

За що хочуть усунути прем’єра

Причина невдоволення Трас – у її економічній політиці та реформах. Вона виступала за зниження податків на багатих, скасування запланованого підвищення податків на бізнес та килимову підтримку населення грошима у відповідь на зростання цін на світло та тепло у зв’язку з енергетичною війною Путіна проти Європи.

Радикальний план Трас коштував приблизно чверть трильйона фунтів, проте ні вона, ні її міністр фінансів Квазі Квартенг не повідомили, звідки візьмуть гроші. І тут, як повідомляє ВВС, серед тих, хто вкладав особисті та чужі гроші в британську економіку, почалася паніка. Перспектива бути кредитором країни з діркою у бюджеті у чверть трильйона фунтів налякала інвесторів. На думку експертів, план Трас-Квартенгу замість процвітання вів країну до краху. Обрушився курс фунта стерлінгів. В результаті міністр фінансів Квазі Квартенг подав у відставку, а тепер така загроза нависла і над трасою.

І, як у випадку з Борисом Джонсоном, на знак протесту проти економічної політики Трас почали йти члени її Кабміну.

У середу ввечері, 19 жовтня, подала у відставку головний парламентський організатор більшості у Палаті громад Венді Мортон. Крім того, повноваження склала і її заступник Крейг Віттакер. У відставку також пішла міністр внутрішніх справ Суелла Браверман.

Джонсон міг би повернутися

Усередині самої Консервативної партії загалом також зростає опозиція до Ліз Трас. Близько 100 членів британського парламенту написали листи голові керівного комітету Консервативної партії (так званий «Комітет 1922») Грему Брейді з проханням про проведення вотуму недовіри лідерові партії Ліз Трасс через її невдалу економічну політику.

За правилами Консервативної партії, члени парламенту можуть написати Брейді листа з проханням про проведення вотуму недовіри лідерові партії. Для ініціювання голосування має проголосувати близько 15% членів парламенту від торі (приблизно 54 парламентарі). Після оголошення проведення вотуму недовіри проводиться таємне голосування всіх членів парламенту від Консервативної партії. Якщо лідер партії перемагає у голосуванні (набравши понад 50% голосів), він залишається на своїй посаді та отримує річний імунітет. Якщо він програє, то змушений піти у відставку і втрачає право брати участь у наступних виборах лідера.

Крім цього, як свідчать результати опитування YouGov, опубліковані 18 жовтня, 55% представників партії торі хочуть, щоб вона залишила посаду, і лише 38% вважають, що Трас має залишитися.

За даними опитування, якби Трасс пішла у відставку, 32% консерваторів хотіли б на її місці побачити колишнього прем’єр-міністра Бориса Джонсона. 23% підтримали б колишнього главу міністерства фінансів та конкурента Трас у боротьбі за крісло прем’єра – Ріші Сунака, 10% – міністра оборони Бена Воллеса.

Ті, хто раніше голосували за Трас, “особливо зацікавлені” у поверненні Джонсона, якщо вона піде: 44% поставили його на перше місце у своєму списку потенційних наступників, йдеться у результатах опитування.

Водночас, багато консерваторів стурбовані тим, що проведення нових виборів прем’єр-міністра погано сприйме громадськість. Адже за останні чотири роки змінилися три прем’єри, а за останні чотири місяці – чотири міністри фінансів.

Чим відгукнеться Європі та Україні відставка Трас

За великим рахунком, можливий вихід Трасс з посади прем’єра ніяк не позначиться на відносинах з Європою та Україною. Будь-який її змінник проводитиме політику посилення економічного та політичного впливу Великобританії у світі. Це саме стосується й України. Усі можливі кандидати на пост англійського прем’єра – Борис Джонсон, Ріші Сунак, Бен Воллес рішуче налаштовані підтримувати Україну.

– Відставка Трас навряд чи змінить відносини Британії з будь-ким. З приходом будь-якого прем’єра ставлення Англії зі світом не зміниться. Це саме стосується України. Підтримка Києва залишиться незмінною. Просто будь-який глава уряду буде більше сконцентрований на внутрішній політиці. Кількість проблем, які зараз навалилися на Братиною, вимагатимуть від прем’єра займатися насамперед економікою та соціалкою, – розповів експерт Українського інституту майбутнього Ілля Куса.

Трас йти не збирається і «піти» її також буде важко

Однак звільнити Трас з посади міністра буде не так просто: згідно з чинними правилами, новопризначений прем’єр має цілий рік імунітету проти вотуму недовіри. Щоб прискорити догляд, консерваторам доведеться або змінювати правила або призначати позачергові загальні вибори. Другий варіант вкрай малоймовірний, тому що партія торуй з її теперішнім рейтингом навряд чи на це піде.

– Сама Трас має намір триматися за посаду прем’єра. Ключовим стане питання того, чи консервативні депутати зможуть запустити вотум недовіри прем’єру. Проте, Трас має річний імунітет від відставки. Для цього доведеться змінити правила відставки голови Кабіну. Але це нелегко робитиме. Та й зміна правил відсипання прем’єр може створити небезпечний прецедент. Коли їх змінюватимуть, коли комусь замислиться. Тож відставка Ліз Трасс зараз під питанням, – вважає Ілля Куса.

Трас в ефірі Бі-бі-сі 17 жовтня визнала скоєні помилки, але наголосила, що йти поки що нікуди не має наміру. Вона заявила, що запропоновані її кабінетом заходи були надто радикальними та поспішними, але зауважила, що вірить в економіку, засновану на низьких податках, і планує очолювати Консервативну партію і надалі. У тому числі вести її на наступні вибори.

Джерело

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни