Кліщі можуть нападати на людину у будь-який час дня і ночі, в будь-яку погоду, — лікар-епідеміолог Мирослава Гуменяк

Розпочався перший пік активізації іксодових кліщів. Довгоочікуване тепло сприяє тіснішому контакту людей з природою, в результаті зростає і ризик інфікування небезпечними збудниками, переносниками яких є кліщі. З приводу укусу цими членистоногими за медичною допомогою щорічно звертаються мешканці нашого регіону, які інфікувалися від кліщів і захворіли на хворобу Лайма. 05 Травня, 2023, 17:00 Калуш Переглядів: 81 Ілюстроване фото. Кліщі є переносниками збудників вірусних, рикетсіозних, бактеріальних захворювань людей та тварин Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм

Кліщі є переносниками і резервуаром збудників вірусних, рикетсіозних, бактеріальних захворювань людей та тварин. Від хворої людини до здорової збудники цих захворювань не передаються, — повідомляє лікар-епідеміолог Калуського районного відділу державної установи «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ» Мирослава Гуменяк.  

Причому кліщі водночас можуть переносити збудників різних захворювань. Особливе значення проблемі поєднаних інфекцій стали надавати в останні роки, коли почали реєструватися випадки одночасного інфікування людей вірусом кліщового енцефаліту і бореліями — збудниками хвороби Лайма. Що швидше помітите кліща, то легше його видалити. Із збільшенням тривалості присмоктування кліща, ймовірність зараження збільшується. Якщо комаха була на тілі менше ніж добу, вірогідність інфікування хворобою Лайма  доволі мала, проте після третьої доби наближається до 100%.

Тривалість інкубаційного (прихованого) періоду при хворобі Лайма становить від однієї до 60 діб, найчастіше – 14 діб. Захворювання супроводжується загальною слабкістю, нездужанням, інколи підвищенням температури, головним болем, порушенням сну. На місці укусу кліща відмічається червона пляма округлої, або овальної форми з чіткими краями, яка постійно збільшується, мігрує в розмірах. З часом пляма може збліднути або набути синюшного відтінку. Якщо пляму не лікувати, то через кілька тижнів вона зникає. А через місяць після інфікування починаються перші симптоми ураження серця, суглобів, нервової системи. У 20% випадків пляма відсутня. Тому при укусі кліща необхідно стежити  за самопочуттям, щоденно вимірювати температуру тіла впродовж двох тижнів і обов’язково звернутися до лікаря-інфекціоніста, який, при потребі, призначить екстрену профілактику  хвороби Лайма. При зверненні до лікарів кардіолога, травматолога, невропатолога, інших спеціальностей важливо повідомити про укус кліща, що матиме значення для діагностики захворювання і подальшого лікування.

На обліку в нашому районі за результатами дослідження кліщів перебувають 12 неблагополучних щодо хвороби Лайма територій. Це села Завій, Підмихайля, Пійло, Мошківці, Станькова, Боднарів, Стефанівка, Довгий Войнилів, Мислів, Бережниця, Болохів та місто Калуш. П’ять  територій зареєстровані як неблагополучні щодо гарячки КУ – це села Завій, Бережниця, Підмихайля, Грабівка і Завадка. Три населені пункти перебувають на обліку як потенційні джерела зараження людей туляремією. Це — села Підмихайля, Завій і Слобідка.  

Сезонна активність кліщів має два виражених піки: квітень-травень та серпень-вересень. Тому збираючись на природу не завадить знати як уникнути укусу кліща і що робити при укусі.

Кліщі можуть нападати на людину у будь-який час дня і ночі, в будь-яку погоду. Голодні активні кліщі, що напали, зазвичай прагнуть проникнути під одяг. Вони можуть прикріплятися до будь-якої частини тіла, але найчастіше голови, шиї, у складках шкіри поперекової і пахової області, волосистих частинах тіла. З моменту нападу до їх прикріплення зазвичай проходить 1-2 години.

Момент укусу кліща безболісний і часто проходить непоміченим, але в період  кровосмоктання на місці укусу кліща розвивається запальна реакція, що супроводжується свербінням. Присмоктування кліща триває 15-20 хвилин. Через 6-12 годин з’являється припухлість, почервоніння. Період живлення самиць на тілі людини може бути від 5 до 10 діб. На поверхні тіла кліщ може жити 1 місяць.

Як же вберегтися від укусів кліщів?

Збираючись на відпочинок варто одягатися у світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла. Волосся слід прибрати під головний убір. Обираючи місце, де плануєте відпочивати, стежте, щоб поблизу не було високої трави, щоб місце не було захаращене і добре освітлювалося сонцем. Повернувшись додому, слід відразу зняти одяг, білизну, варто все випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати у ньому. Витрушування одягу не рятує від кліщів. Якщо Ви брали зі собою на відпочинок домашніх тварин, то їх теж слід оглянути перед тим, як впустити в помешкання.

При виявленні на тілі кліща, краще звернутись в заклад охорони здоров’я для його видалення, адже інфікування людини може відбутися при випадковому роздавлюванні кліща чи розчісування місця укусу та втиранні в шкіру зі слиною чи тканинами кліща збудника інфекції. При самостійному видаленні кліща необхідно дотримуватися наступних вимог: перед і після витягання кліща шкіру слід обробити будь-яким антисептиком (розчин йоду, спирт, горілка, одеколон). Після видалення кліща слід ретельно помити руки з милом.

Видаленого кліща необхідно помістити на шматок вологої марлі у чистий скляний посуд, щільно закрити кришкою і доставити в лабораторію особливо-небезпечних інфекцій  ДУ «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», (м. Івано-Франківськ, вул. Шевченка, 4) для подальшого дослідження на  наявність збудника хвороби Лайма.

Профілактика захворювань, пов’язаних з укусами кліщів, полягає у знищенні кліщів (там, де це можливо), захисті від нападу і звільненні від них. Це використання захисного одягу і засобів, які відлякують кліщів, самоогляд одягу і відкритих частин тіла під час перебування на природі кожні 2 години. В період активності кліщів на обмежених територіях в місцях скупчення великої кількості людей — оздоровчих закладах, будівельних та промислових майданчиках тощо рекомендовано проводити обробку засобами для знищення кліщів.

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни