Калуський храм задумав історичний мурал про війну

Попри воєнний стан, парафія Височанки планує стінопис, молиться за перемогу і мир в Україні та повернення захисників України додому. 01 Лютого, 2023, 14:00 Калуш Переглядів: 429 Ігор Пришляк зазначив, що нині єдиним планом є вимолити та випросити у Бога завершення війни Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм

Історія парафії Зіслання Святого Духа, що знаходиться в мікрорайоні Височанка, розпочинається з 1998 року. Тоді відбулися перші молебні, а влітку на Преображення Господнє відправили першу Службу Божу. Вже тоді було зрозуміло, що тут постане храм.

Згодом було прийнято рішення про облаштування і реконструкцію церкви. Відтак призначили й пароха, яким став о. Ігор Пришляк.

У інтерв’ю «Вікнам» священник розповів, що колись замість храму було занедбане приміщення будинку панахиди, яке передали громаді Височанки за сприяння декана Калуського УГКЦ, митрофорного протоієрея о. Михаїла Бігуна та колишнього міського голови Романа Сушка.

«І тут полегенько почалася праця з людьми для того, щоб переломити розуміння, що це не громадянський, не державний куточок, а присвячений Господу», — зазначив о. Ігор Пришляк

Далі почалася робота над зовнішнім та внутрішнім оформленням церкви. Особливістю інтер’єру стали кольорові вітражі, який виготовив художник Ярослав Господарчук.

Калуський митець зобразив образ Святої Трійці в оточенні Херувимів, Хресну дорогу, трьох святих: Івана Золотоустого, Василія Великого та Григорія Богослова. А також покровителів Івано-Франківської митрополії, єпископів-мучеників Григорія Хомишина, Симеона Лукача й Івана Селезюка.

Доволі цікавою є техніка вітражів, розповідає настоятель храму. Кожний колір вітража виконаний з іншого скла. Використовували порошкову фарбу, і щоб вона проявилася на певному кольорі скла, її потрібно було нанести поставити в піч муфельну і тоді під впливом температури добивалися бажаного результату.

А нещодавно храм прикрасили надписи «Христос народився» і «Христос воскрес». Передали їх калушани, які вже багато років живуть в Харкові. Так, підприємці мали власні цехи із виготовлення реклами. Ці два християнські надписи-вітання врятували калушанам життя, розповідає о. Ігор Пришляк:

«У цехах, де виконувалися ці надписи, прилетіла ракета, і забившись у землю, не розірвалася. Бог вберіг не тільки життя, але і їхню майбутню працю. А для нас ці надписи — це символ нескореності та незламності нашого народу».

Влітку минулого року розпочали ремонт церковної дзвіниці. Коли завершаться роботи — важко спланувати, каже о. Ігор Пришляк, адже під час воєнного стану взагалі важко щось спланувати. Окрім того, багато робітників зараз боронять нашу землю від ворогів, тож храм шукає фахівців-висотників.

Розповів настоятель храму і про власну ідею з настінним розписом, який має поєднати як християнські символи, так і події, які торкнулися нас — пандемію та війну. Щоб задум отримав продовження, потрібен дозвіл єпископа і подальша підтримка. Проте вже відбулася зустріч з калуськими митцями, які можуть запропонувати проєкт втілення ідеї.

Ігор Пришляк зазначив, що нині єдиним планом є вимолити та випросити у Бога завершення війни й повернення захисників до рідних домівок:

«Головне — щоб всі наші воїни щасливими й неушкодженими поверталися до своїх домівок, щоб ставали підтримкою й опорою для своїх родин, були радістю для своїх матерів, родин та  добрими батьками у вихованні своїх дітей. Хочеться випросити та вимолити миру для нас усіх і повернення до тих планів і намірень нашого життя, вдалих здійснень та звершень».

Ірина БОРАЧОК, журналістка

Олександр ЗАЛІСЬКИЙ, оператор

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни