Калуський бізнес отримав підтримку ООН

Завдяки швейцарським донорам «Kalush industrial HUB» стане екоіндустріальним парком. 06 Жовтня, 2022, 20:30 Калуш Переглядів: 76 У калушан є бажання реалізувати взірцевий проєкт й стати кращим із обраних в Україні майбутніх екоіндустріальних парків

6 жовтня до Калуша завітали представники проєкту «Глобальна програма екоіндустріальних парків в Україні: реалізація на місцевому рівні» — координатор Антон Клещов і національна експертка проєкту Вікторія Школьна. На базі індустріального парку «Kalush industrial HUB» гості зустрілися з засновником компанії «Ч.А.С.», яка є ініціатором створення індустріального парку, Анатолієм Чумичкіним та його командою. Участь у презентації проєкту взяли також міський голова Андрій Найда та заступник голови Івано-Франківської обласної військової адміністрації Віталій Ільчишин.

Проєкт розвитку екоіндустріальних парків реалізується в Україні Організацією Об’єднаних Націй з промислового розвитку за фінансової підтримки Швейцарії в рамках глобальної програми з екоіндустріальних парків «GEIPP». Концепцію таких парків вже реалізовано у Швейцарії, В’єтнамі, Китаї, Південній Кореї та Данії. Ще сім країн працюють над її впровадженням.

Як йшлося на зустрічі, екоіндустріальний парк є, по суті, поліпшеною версією промислового індустріального парку. Він дозволяє не лише розвивати виробництва, створювати робочі місця, а пропонує модель економічного симбіозу:  бізнеси, які працюють на одному майданчику, кооперуються між собою. Наприклад, вони використовують спільні сервіси, чи одне виробництво використовує як сировину продукцію або відходи іншого тощо. Відтак зростає прибутковість шляхом зменшення логістичних витрат і собівартості продукції. Як наслідок — менші викиди вуглекислого газу і забруднення атмосфери, зменшення обсягу відходів та більш ефективне використання ресурсів. Такий парк є більш привабливим як для інвесторів, так і для місцевих громад.

Після початку війни було вирішено включити у програму додатково ще два парки в західних областях України

В Україні поки що немає жодного екоіндустріального парку. А з 55 зареєстрованих індустріальних парків більшість існує лише на папері. Як повідомив Антон Клещов, для реалізації концепції у 2020-2021 роках швейцарські донори обрали три індустріальні парки: у Білій Церкві, Запоріжжі та Сумах, з якими зараз триває співпраця. Очікується, що парк у Білій Церкві до кінця наступного року виконає вимоги програми на 95%. Після початку війни було вирішено включити у програму додатково ще два парки в західних областях України. Їх уже обрано. Це — «Kalush industrial HUB» та індустріальний парк «Мольфар» у Закарпатській області. Таке рішення вже погодили донори зі Швейцарії.

Зараз робота ведеться у двох напрямках. Перший — це співпраця з урядом, яка має вилитися у прийняття відповідного законодавства і так би мовити «легалізувати» екоіндустріальні парки у правовому полі України. Очікують, що це відбудеться вже наступного року. А відтак — такі парки мали би отримати додаткові преференції від держави (додаткові до тих, які вже мають індустріальні парки). Паралельно працюватимуть з керуючими компаніями відібраних парків та допомагатимуть їм. Допомога, за словами Антона Клещова, включає експертну підтримку (проведення аудиту коштом донорів, визначення оптимальної моделі для економії ресурсів, розроблення техніко-економічного обґрунтування); супровід під участь у грантових та кредитних програмах; розроблення концепції розвитку парку — експерти проведуть ринкове дослідження і запропонують оптимальну бізнес-модель його функціонування. Доступна також й інша допомога. Наприклад, організація енергоменеджменту та сертифікація (наявність сертифіката має велике значення при виході на міжнародні ринки). Також є можливість грантової підтримки для реновації старих баз для проживання працівників переміщених з зони бойових дій підприємств. Крім того, статус екоіндустріального парку сам по собі дає перевагу: це реклама парку як виробничого майданчика з цивілізованими підходами до ощадливого використання ресурсів та дбайливим ставленням для довкілля — важливий сигнал для потенційних закордонних інвесторів. У підсумку саме екоіндустріальні парки мають стати точками росту для економічного відновлення України.

Як повідомив Віталій Ільницький, на Прикарпаття із зони бойових дій переїхало вже 60 підприємств, з них третина — обрала Калуш. Для реалізації концепції екоіндустріального парку «Kalush industrial HUB» потрібно включити у стратегію розвитку області. Це дозволить залучати державні кошти для інфраструктурних проєктів: капітального ремонту доріг, інженерних комунікацій тощо. Стратегію розвитку області до 2027 року вже затверджено і зараз її не мінятимуть, але техніко-економічне обґрунтування до плану реалізації проєктів включать.

Довідка. Індустріальний парк «Kalush industrial HUB» 30 серпня 2021 року було внесено  до Реєстру індустріальних парків. Він займає ділянку площею понад 18,7 га — це територія колишнього заводу «Карпатнафтомаш». Частину виробничих приміщень вже відремонтували та упорядкували територію. Як повідомив Анатолій Чумичкін, компанія  вклала у цей проєкт близько 50 млн гривень. Зараз відремонтоване приміщення використовують як логістичний хаб. Для реалізації другої черги — ремонту  колишніх цехів, а також будівництва ще одного виробничого приміщення на 15 тис. кв. метрів  (загальна площа складе 70 тис. кв. метрів) — необхідно  інвестувати ще близько 600 млн гривень. Компанія створила будівельний підрозділ, закупила техніку і своїми силами відновлює приміщення і майданчик. Крім того, індустріальний парк вже допомагає релокованим підприємствам: тут, до прикладу, безоплатно розмістило евакуйоване обладнання підприємство з виробництва радіаторів з Чугуєва, а також підприємство, яке спеціалізується на виготовленні дверей із Харкова. Ще кільком резидентам індустріальний парк допоміг розгорнутися на інших локаціях Калуша. Загалом, каже Анатолій Чумичкін, прийняли близько 30-ти компаній із різних регіонів України, у кожної з яких — були свої запити, потреби й очікування. 

Андрій Найда запевнив, що міська рада буде сприяти розвитку індустріального парку

За словами міського голови Андрія Найди, з початку бойових дій до обласної влади зверталися багато підприємств, які хотіли переїхати на Прикарпаття. Багатьох з них запрошували до Калуша, показували виробничі площі, у тому числі й індустріального парку.  Багато релокованих підприємств переїхали до Калуша, частина працюють, інші просто зберігають обладнання до кращих часів.

«Ми бачили, що підприємства не мають коштів стати на ноги і немає ділянок для будівництва виробництва», — повідомив посадовець.

Раніше міська влада виділила 40 га землі у промисловій зоні під ще один, комунальний, індустріальний парк та замовила розроблення його концепції. На цю територію планують залучати й релоковані підприємства. Причому їхня спеціалізація може бути різною, оскільки це територія «хімії» і є необхідні санітарно-захисні зони. А для індустріального парку, який фактично розташований у житловій зоні Підгірок, екоконцепція, як зазначив міський голова, є оптимальним варіантом розвитку. Тут можна буде розмістити підприємства, які не загрожують довкіллю і працюватимуть на альтернативних джерелах енергії.

Андрій Найда запевнив, що міська рада буде сприяти розвитку індустріального парку, а керуюча компанія може звертатися для отримання пільг (органи місцевого самоврядування мають право надавати індустріальним паркам пільги по податку на нерухоме майно, платі за землю та земельному  податку. — Авт.). Також з бюджету можуть допомогти з ремонтом дороги, адже тут є проблемна ділянка. У підсумку, зазначив Андрій Найда, громада виграє, адже наповнення парку підприємствами — це робочі місця і податки до бюджету.

Анатолій Чумичків вважає символічним, що у Калуші, який «позначений» як зона екологічного лиха, буде реалізований міжнародний екопроєкт, який дасть можливість розвивати промислову територію за сучасними стандартами.

«Це шлях на євроінтеграцію, залучення іноземних виробників та підтримка українських. Екологічні стандарти і кооперація для нас є найвищим рівнем, постараємося відпрацювати по-максимуму. Думаємо, що такі проєкти наближають нас до Перемоги і важливі у плані відродження економіки України», — зазначив засновник «Kalush industrial HUB».

Анатолій Чумичкін зазначив: розробник концепції вже запроєктував стандарти екоіндустріального парку

Загалом, те що для участі у глобальній програмі екоіндустріальних парків обрали саме «Kalush industrial HUB», в компанії «Ч.А.С.» вважать не випадковим. Адже ще на етапі розроблення концепції індустріального парку вивчали різні моделі й практики, у тому числі й екоіндустріальних парків, та багато в чому спиралися саме на них. Анатолій Чумичкін зазначив: розробник концепції вже запроєктував стандарти екоіндустріального парку.

«Нас побачили в процесі моніторингу, ми в нікого нічого не просили, нас помітили й відібрали в ринкових умовах. Тепер є бажання цей статус реалізувати — це питання репутації нашої компанії і великий плюс для репутації нашої громади. Є бажання інвестувати у цей проєкт,  шукаємо можливості, щоб капіталізувати й реалізувати потенціал  на створення робочих місць. Також напрацьовуємо компетенції, щоб наша керуюча компанія могла надавати підтримку іншим індустріальним паркам», — запевнив він.

За словами Анатолія Чумичкіна, на території «Kalush industrial HUB» не буде важкої «хімії» чи підприємств з перероблення полімерів, нафтопродуктів тощо. Потенційним резидентам, які звертаються для розміщення таких виробництв, пояснюють потенціал громади та радять звернути увагу на землі промзони. А індустріальний парк бачить на своїй території підприємство зі збирання меблів (або наприклад, елементів модульних будинків). Також тут  може бути потужна фармацевтична промисловість (зацікавленість вже є) або ж металообробка — свого часу це був профіль заводу, на місці якого розташувався парк.

У керуючої компанії, як оголосив Анатолій Чумичкін, є бажання реалізувати взірцевий проєкт й амбіція стати кращим із п’яти обраних в Україні майбутніх екоіндустріальних парків у плані швидкого і якісного виконання усіх передбачених програмою ООН вимог.

Богдана ТИМЧИШИН, журналістка

Олександр ЗАЛІСЬКИЙ, оператор

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни