25 вересня Калуський міський голова Андрій Найда на своїй сторінці в соціальній мережі оприлюднив допис під назвою «Автостанція — ще один успішно реалізований проєкт нашої стратегії». Зокрема, міський голова вперше визнав присутність на комунальній автостанції приватної компанії. Однак чимало питань у зв’язку з цим залишаються без відповіді. 25 Вересня, 2024, 18:00 Калуш Переглядів: 1181 Автостанційний збір, який з серпня справляють з пасажирів, виглядає як звичайне здирництво Реклама Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм
«Благо, що вдалося втілити в життя ініціативу будівництва нової автостанції на основі приватно-державного партнерства. Шлях до реалізації цього проєкту такий: Калуська міська рада виділила під будівництво автостанції земельну ділянку, інвестори за власні кошти реалізували будівництво автостанції і увесь благоустрій прилеглої території. Сьогодні в ході ранкового об’їзду ми вкотре переконалися в тому, що комунальне підприємство функціонує вже у відповідних, комфортних умовах як для працівників, так і для пасажирів.
Наразі ще триває тестовий період діяльності КП «Калуське підприємство автобусних станцій». Підприємство уклало договір про співпрацю з ТОВ «Калуська автобусна станція». Власне, саме це товариство має відповідний досвід роботи в цій галузі. Вони знають, як організувати роботу автостанції, залучити додатковий транспорт, ведуть перемовини з перевізниками. Важливо, що такий хід справ надзвичайно позитивно впливає на наш бюджет, адже всі витрати, які зараз несе автостанція, покриваються за рахунок договору про співпрацю із ТОВ «Калуська автобусна станція». Із місцевого бюджету на діяльність комунального підприємства не витрачаються кошти вже з вересня. ТОВ «Калуська автобусна станція» оплачує і комунальні послуги, і виплачує заробітну плату працівникам КП.
Також частково вже вдалося нормалізувати рух автобусів. Звичайно, ще є низка питань, які нам треба вирішити. Зокрема, питання заїзду на автостанцію міського транспорту. Цю ситуацію будемо намагатися владнати, заручившись підтримкою проєктантів.
А загалом наша нова автостанція активно розвивається. На території відкриваються нові магазини, що позитивно впливає на розвиток бізнесу та економіки громади. Також буде доставлено нові лавочки для пасажирів та облаштовано накриття на випадок дощу.
І надалі, як зазначив керівник КП Мар’ян Рисей, умови будуть лише поліпшуватися. Тож сподіваюся, що наші мешканці, які тривалий час негативно ставилися до ситуації навколо автостанції, змінять свою думку. Адже це справді хороша ініціатива. І відрадно, що її вдалося втілити в життя!», — написав міський голова.
Як раніше повідомляли «Вікна», з 3 серпня у тестовому режимі запрацювала нова автостанція на вул. Ринковій, 7а у Калуші. Майно автостанції у червні було передане у господарське відання КП «Калуське підприємство автобусних станцій». Також у грудні минулого року за адресою в Івано-Франківську зареєстрували ТОВ «Гранд вокзал Калуш». У квітні компанія змінила зазву на ТОВ «Калуське підприємство автобусних станцій» (така собі мімікрія), а влітку перейменувалася вдруге на ТОВ «Калуська автобусна станція». 20 червня ця приватна компанія змінила місце знаходження — зареєструвалася за адресою комунального майна на вул. Ринкова, 7а у Калуші. Усі ці трансформації відбувалися для того, щоб допомагати комунальному підприємству?
Саме ТОВ «Калуська автобусна станція» мешканці громади сплачують автостанційний збір (і немалий, близько 15% від вартості поїздки). Причому, у серпні доходи приватної компанії забезпечували працівники комунального підприємства (ТОВ «Калуська автобусна станція» за серпень не сплатила до бюджету жодної гривні податку на доходи фізичних осіб, а отже і не виплачувала зарплату). Натомість на зарплату працівників комунального підприємства за серпень з бюджету громади виділили понад 63,7 тис. гривень (плюс ще понад 8,2 тис. гривень на канцтовари та адміністративний збір). Як бути з цими витратами? За договором про співпрацю між ТОВ і КП, з вересня ТОВ оплачує зарплату працівникам КП? Цікаво, який механізм? За що конкретно приватна компанія сплачує комунальному підприємству (жодного квадрата комунального майна їй в оренду не передано, таке можливе лише за рішенням міськради й через аукціон)? Як пояснити, що у серпні на продажу квитків у касі заробляло ТОВ, а зарплату касира оплачувала громада?
Друге питання: чия автостанція? Якщо комунальна, то з яких підстав тут беруть з пасажирів гроші за послуги автостанції. Нагадаємо, розмір автостанційного збору встановлює власник. А перед запуском автостанції повідомили, що у перші місяці його не справлятимуть. Однак збір справляють з першого дня (фактично виймають гроші з кишень пасажирів) на користь приватної компанії. Проєкт рішення виконкому про затвердження автостанційного збору оприлюднили ще 5 серпня. І все. Виконком засідав двічі, але це питання до порядку денного не включили. І справді, навіщо? Приватна компанія і так заробляє, і диво: з вересня вона фактично буде платити зарплату працівникам і оплачувати послуги. Це може тривати нескінченно довго. А для чого тоді комунальне підприємство? Щоб за ним закріпити землю і ніхто нічого за неї не сплачував? Чи для того, щоб не оголошувати аукціон на оренду землі як для приватного бізнесу, застосувати механізм державно-приватного партнерства, а на виході отримати звичайний комерційний проєкт з бонусами як для комунального підприємства?
Про нові магазини на новій автостанції й розвиток бізнесу — гарно. Але треба додати, що вони відкриваються на земельній ділянці, яка закріплена за комунальним підприємством, тож у бюджет плата за землю від них не надходить. Напевне, інші магазини у Калуші — це про щось інше, бо їхні власники якраз у бюджет за землю платять по повній. Додамо, що збудоване в рамках партнерства приміщення поділили між громадою (їй дісталася автостанція) і бізнесом ще в середині травня, а землю — досі ні. Отже, бізнес у Калуші працює в різних умовах. Це взагалі про його розвиток?
Варто б владі також звернути увагу на те, що автостанційний збір, який з серпня справляють з пасажирів, виглядає як звичайне здирництво. Позаяк з чотирьох обов’язкових послуг, які до нього входять (і за які не має справлятися окрема плата) на новій автостанції доступні лише дві — обслуговування в касі й зала очікування. Послуга з інформування пасажирів фактично відсутня (в урядовій постанові детально розписано, де і яка інформація має розміщуватися на автостанції. — Авт.), а вбиральня — платна (хоча для пасажирів з квитками мала б бути безплатною. — Авт.).
Калушани вже коментують допис міського голови та дають свою оцінку «успішного реалізованого проєкту». Багато коментарів стосуються обмеження зупинок автобусів у Калуші, хоча цього ще не мало б бути.
Юлія Михайлів: «Поверніть, будь ласка, зупинку сільських автобусів на п’ятачку. Подбайте нарешті про інтереси громадян, ви ж так багато про це говорите!».
Оксана Сеньковська: «Коли люди жалілися на те, що автобуси перестали зупинятися спочатку на технікумі, потім і на п’ятачку – ви відфутболювали людей від себе, мовляв ми не маємо ніякого відношення до автостанції. А тепер називаєте це добре організованим планом. А те, що воно більшості людям внесло купу незручностей, це вам по цимбалах. То нічого що пенсіонери, хворі ледво на ту зупинку приходять. А що діти? У них був роками чітко вироблений маршрут, за яким діти ішли в школу і назад на зупинку до автобуса. Тепер їм треба пройти дві або 3 зупинки, щоб сісти на автобус, так само і діти із садочком, але кому це важливо. А те, що дитині не дали квиток за 2 хв. до відправки автобуса і при тім, що то був останній рейс».
Таня Гук: «Мешканці свою негативну думку не змінять … але хто переймається мешканцями? Вчора мама вийшла з поліклініки … 5 хв до автобуса, але він ж не зупиняється на зупинці і що робити, правильно чекати 2 год на наступний рейс … бо ви все зробили для того щоб було “краще” для людей. Приїхали на машинах, зробили фотозвіт… ось які ми класні … все для людей».
Юлія Михайлів: «Якщо Ваша стратегія догодити бізнесу і зовсім не зважати на думку громадськості, то так вона вдалася. А рух автобусів так і не змінився, нічого для цього не зроблено. Сказали голови, що сільські автобуси будуть зупинятись на всіх зупинках, а вони не зупиняються. Наша влада нас цінує і береже».
Juliia Lavriv: «Успішно реалізований проект для вас, але аж ніяк не для людей. Ви ж не чуєте громаду!».
Богдана ТИМЧИШИН, журналістка