31 січня відбулося засідання регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, на якому розглянули питання про недопущення виникнення надзвичайної ситуації регіонального рівня на об’єктах ТОВ «Карпатнафтохім» у зв’язку з припиненням електропостачання. 01 Лютого, 2024, 18:15 Калуш Переглядів: 1519 Міська рада має погасити заборгованість місцевого бюджету і комунальних підприємств перед “Карпатнафтохімом” Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм
Нагадаємо, з кінця грудня 2023 року основою загрозою для калуської громади є припинення електропостачання об’єктів ТОВ “Карпатнафтохім”, зокрема, очисних споруд у Калуші. Об’єкти підприємства тимчасово отримують електроенергію від Калуської ТЕЦ. Однак, як повідомляла влада, це джерело — не надійне, відтак у будь-який момент можу бути припинене водопостачання, водовідведення і централізоване теплопостачання калушан. Калуська влада кілька разів зверталася до обласної влади щодо розгляду питання електропостачання об’єктів ТОВ “Карпатнафтохім”, на регіональній комісії ТЕБ і НС, однак відгуку не отримала.
26 січня на засіданні комітету Верховної ради України з екологічної політики та природокористування розглядали питання “Карпатнафтохіму”, а нардеп Едуард Прощук закликав обласну адміністрацію таки провести засідання регіональної комісії ТЕБ та НС, щоб активніше приєднати центральні органи влади до розв’язання проблеми.
Як зазначено у протоколі, регіональна комісія ТЕБ та НС «констатує, що місто Калуш знаходиться під загрозою виникнення надзвичайної ситуації регіонального рівня у зв’язку з припиненням електропостачання на об’єкти ТОВ «Карпатнафтохім».
За інформацією НЕК «Укренерго», відключення відбулось за вказівкою УДПЗД «Укрінтеренерго» у зв’язку із закінченням терміну перебування на ПОН (постачальником «останньої надії»).
Заборгованість перед ПОН складає понад 63 млн гривень. Крім того, попередній договір (до ПОН) припинений постачальником (компанія “Д. Трейдінг”) у зв’язку з несплатою ТОВ «Карпатнафтохім» вартості спожитої електроенергії.
При цьому, рахунки підприємства не заблоковані, що дає змогу отримати кошти за надані послуги, в тому числі водопостачання і водовідведення. Водночас є підтверджена значна заборгованість філії «Калуська ТЕЦ» ТОВ «Костанза» перед ТОВ «Карпатнафтохім», а Калуської міської ради — перед ТОВ «Костанза».
Нагадаємо, на засіданні комітету ВРУ 26 січня представники обласної адміністрації повідомили, що «Костанза» винна ТОВ «Карпатнафтохім» близько 700 млн гривень. А Калуська міська рада в особі калуських комунальних підприємств боргує ТОВ «Карпатнафтохім» — в районі 30 млн, з яких близько 8 млн погасили, а Калуській ТЕЦ — 350 млн гривень.
Рішенням комісії ТЕБ та НС Калуській міській раді доручили негайно вжити заходи щодо погашення заборгованості місцевого бюджету, комунальних підприємств, а також підприємств, установ та організацій всіх форм власності перед ТОВ «Карпатнафтохім» з метою стабілізації фінансового стану товариства і можливості укладення договору на постачання електроенергії. А також ініціювати питання щодо перегляду тарифів на послуги, що надаються ТОВ «Карпатнафтохім» підприємствам, установам та організаціям (окрім населення) та приведення їх до ринкового рівня.
Крім того, до 25 лютого 2024 року міська рада має розробити алан дій та першочергових заходів щодо зменшення залежностей життєдіяльності міста від ТОВ «Карпатнафтохім».
ТОВ «Карпатнафтохім» доручили:
- укласти договір реструктуризації заборгованості за спожиту електроенергію з Постачальником «останньої надії» — УДПЗД «Укрінтеренерго»;
- скласти перелік боржників та вжити заходів щодо стягнення з них існуючої заборгованості;
- провести розрахунок тарифів на послуги, що надаються підприємствам, установам, організаціям (окрім населення) на рівні не нижче їх собівартості станом на 01.01.2024 та забезпечити їх введення;
- звернутися до секторального органу виконавчої влади у сфері захисту критичної інфраструктури щодо можливості визнання ТОВ «Карпатнафтохім» об’єктом критичної інфраструктури та внесення його у відповідний реєстр;
- надати інформацію про загальний об’єм стоків, які очищаються на очисних спорудах підприємства, вказавши об’єми власних стоків та юридичних осіб, від яких вони поступають.
Також за рішенням комісії Калуська райдержадміністрація та Калуська міська рада мають відпрацювати план реагування на надзвичайні ситуації, пов’язані з відключенням від електропостачання об’єктів ТОВ «Карпатнафтохім».
Дністровському басейновому управлінню водних ресурсів спільно з Державною екологічною інспекцією Карпатського округу доручили зробити розрахунки можливого забруднення води у річці Дністер у разі зупинки роботи очисних споруд міста Калуша.