Калушанам роз’яснили правила поведінки з безпритульними тваринами

Поведінка безпритульних тварин може бути непередбачувана і не контрольована, що несе за собою реальну загрозу для здоров’я і життя людей, та треба розуміти, що за цим стоїть багато різних причин і факторів. 22 Серпня, 2022, 18:00 Калуш Переглядів: 155

Щорічно в третю суботу серпня відзначають Міжнародний день безпритульних тварин. Метою започаткування цього дня є привернення уваги до проблем безпритульних тварин переважно собак та котів, які часто опиняються на вулиці через жорстокість та безвідповідальність людей, – пише Олеся Перегінець, лікар із загальної гігієни Калуського районного відділу ДУ «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».

Завдяки роботі благодійних організацій, комунальних підприємств, волонтерів та зростаючій обізнаності і відповідальності населення спостерігається чітка тенденція до зменшення кількості безпритульних тварин в містах України. Та на жаль, ця проблема все ще залишається дуже актуальною і потребує серйозного вирішення.

Перебуваючи на вулицях, тварини не мають постійного та безпечного місця проживання. З одного боку їх підгодовують волонтери, намагаються їх прилаштувати та оберегти від смерті через переохолодження. З іншого боку деякі люди навпаки проявляють до них агресію і жорстокість. Ці тварини позбавлені турботи та любові. Через це більшість з них залякані та тікають від людей. Інші ж, щоб захиститись, стають агресивними. Безпритульні тварини страждають від паразитів та через перебування на вулицях без догляду часто хворіють. Такі тварини практично не отримують ветеринарної допомоги. Через голод, постійну небезпеку та переохолодження, тварини гинуть, – йдеться в дописі.

Поведінка безпритульних тварин може бути непередбачувана і не контрольована, що несе за собою реальну загрозу для здоров’я і життя людей, та треба розуміти, що за цим стоїть багато різних причин і факторів.

Основними причинами нападу тварини на людину є:
1. Вторгнення людина на територію проживання тварини – де її підгодовують та де вона відчуває себе в безпеці.
2. Спроба наблизитися до їхнього потомства (у собак радіус зони, яку охороняє мати становить 20-30 метрів).
3. Рідко, але можливі напади, коли людина має при собі продукти харчування.
4. Коли людина проявляє пряму агресію до тварини.
5. Тварина заражена вірусом сказу.
Щоб запобігти таким випадкам необхідно врегулювати чисельність бродячих і бездомних тварин (методом відлову, стерилізації), вакцинувати їх, фінансувати та відкривати притулки для безпритульних тварин з належними умовами утримання, активно запроваджувати просвітні заходи для підвищення свідомості людей.
Власники домашніх тварин повинні контролювати приплід, реєструвати, стерилізувати своїх домашніх улюбленців. Також кожен може долучитися до вирішення проблем пов’язаних з безпритульними тваринами, через волонтерство, пожертвування коштів на притулки, харчування та стерилізацію тварин тощо.

Якщо запобігти нещасному випадку все ж не вдалось і вас вкусила бродяча тварина, треба негайно і ретельно промити поверхню рани чистою проточною водою з господарським милом, краї рани обробити розчином йоду і як найшвидше звернутися в найближчий лікувальний заклад для отримання подальшої кваліфікованої допомоги.

Між тим як показує досвід, укуси людей безпритульними тваринами трапляються значно рідше, ніж домашніми. Так,за шість місяців цього року за медичною допомогою з приводу укусів тваринами звернулося 76 осіб, з них лише 17 випадків або 22,4% пов’язані з укусами безпритульних тварин. За аналогічний період минулого року зафіксовано 74 випадки укусів людей тваринами, з них 14 (18,9%) – це були укуси безпритульних тварин. Впродовж липня на території Калуського району (у його колишніх межах) зафіксовано 17 випадків укусів людей, з них всього два пов’язані з бродячими собаками. У липні минулого року випадків укусів було 19 і жоден з них не було завдано бродячою твариною.

З 76 випадків укусів у першому півріччі цього року, 65 були завдані собаками (у тому числі 14 – безпритульними), 7 – котами, один – мишею, решту три – це інші дикі тварини. Цього року більшість постраждалих від укусів – це міські мешканці – 46 або 60,5%. Відповідно 30 (або 39,6%) постраждалих є мешканцями сіл. 31 постраждалий – це дитина віком до 18 років. У першому півріччі минулого року навпаки від укусів постраждали більше мешканців сіл – 38 проти 36 мешканців міста.

Найбільша небезпека пов’язана з укусами тварин – це зараження сказом. У першому півріччі цього року в Калуші виявили випадок сказу в собаки на території одного з підприємств. У першому півріччі минулого року таких випадків не було. У разі, якщо людину кусає заражена, невідома, безпритульна чи дика тварина (коли неможливо встановити чи вона інфікована), то у такому разі призначають антирабічне лікування – єдиний спосіб попередження смертельного захворювання.

У першому півріччі минулого року антирабічне лікування призначили 12-ти людям, це 16,2% від усіх хто звернувся за медичною допомогою з приводу укусів. У першому півріччі цього року таке лікування отримали 19 осіб (чверть від усіх укушених тваринами).

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни