Калуш вирощує розсаду для озеленення у теплицях, де збереглися “буржуйки”

В складі комунального підприємства «Калушавтодор» функціонує дільниця з озеленення. Її працівники зокрема відповідають за обрізку дерев, формування кущів, доглядають за газонами тощо. А також висаджують дерева, кущі та квітники та доглядають за ними. 05 Січня, 2023, 17:00 Калуш Переглядів: 538 У 2022 році комунальне підприємство висадило в Калуші близько 50 000 штук квіткової розсади

Донедавна комунальне підприємство не мало належної бази для вирощування квіткової розсади, відтак частину квітів, які можна висіяти, висаджували із зібраного попереднього року насіння, а саджанці доводилося купувати. Однак всередині 2021 року міська рада передала підприємству занедбаний тепличний комплекс у житловому мікрорайоні “Височанка”, що дозволило самостійно вирощувати квіткову розсаду.

Як розповіла «Вікнам» начальниця дільниці з озеленення Анна Бігун, тепличний комплекс перебував в занедбаному стані: від теплиць були лише каркаси, а всередині росли дерева. Така ж ситуація була у підсобних приміщеннях, де, окрім всього, протікала покрівля. Комунальне підприємство одразу ж взялося за упорядкування комплексу: до зими перекрили секцію однієї з теплиць, встановили твердопаливний котел, частково поштукатурили споруди, а також викопали криницю. Тож тепличне господарство має автономне водопостачання і тепло. Виконані першочергові роботи дозволили взимку 2021/2022 років закласти та виростити квіткову розсаду.

«Раніше чорнобривці та інші рослини висівалися, а саджанці — купували. З минулого року ми повністю перейшли на свою розсаду — відтак не закупили жодної квіткової рослини», — повідомила Анна Бігун.

Загалом у 2022 році комунальне підприємство висадило на квітниках Калуша близько 50 000 штук квіткової розсади. Це значно більше, ніж у попередні роки. Наприклад, у 2020 році висадили 28 400 штук квіткової розсади, а у 2021 році — 38 550 штук. Вирощена минулого року квіткова розсада дозволила комунальникам розробляти нові квітники. Зокрема новий квітник влаштували на майдані Шептицького, вздовж дороги.

«Чуємо відгуки, людям це подобається. Плануємо збільшувати кількість квітників, покращувати озеленення, вводити нові види. Вже збільшуємо асортимент наших рослин. Це і бордюрні хризантеми, які плануємо висадити вже цього року, це канни, катарантуси, геліотропсиси, лобелію, традесканцію, багато-багато видів. Також займаємося черенкуванням і вирощуванням багаторічних декоративних кущів, вони вже успішно вкорінилися. Цього року ми посіяли хвойники. Це для нас нове, але думаю що у нас все вийде. Хвойні породи ми черенкуємо. Це туя західна, смарагди, вони чудово укорінюються. У нас на підприємстві є достатній запас саджанців дерев і декоративних кущів, які будемо висаджувати навесні», — розповідала Анна Бігун.

Також готують близько 1,5 тисячі саджанців троянд.

Проблеми, з якими зіткнулися озеленювачі, пов’язані з відключенням електропостачання. На щастя, у теплиці збереглися старі “буржуйки”. Під час відключень світла твердопаливний котел, яким зазвичай забезпечують потрібну для розсади температуру, припиняє роботу. У такому разі підключають “буржуйки”, які підтримують потрібний для рослин мікроклімат.

Прокоментувала Анна Бігун і крадіжки рослин з клумб. Щороку щезає частина висаджених квітів, відтак доводиться їх постійно поновлювати та підсаджувати. Проте є і випадки, коли мешканці навпаки допомагають комунальному підприємству з озелененням міста та поліпшенням його вигляду. Наприклад, минулого року калушанка передала для озеленення розсаду гібіскусів та допомогла їх висадити. Інша мешканка Калуша передала юку, яку висадили на майдані Шептицького.

Загальна площа теплиць комплексу на Височанці — 320 кв. метрів. Окрім того, комунальне підприємство використовує одну теплицю площею приблизно 300 кв. метрів на Загір’ї — це частина колись великого тепличного комплексу, де немає можливість підтримувати достатньо високу температуру для квітів, тож у теплиці вирощують саджанці дерев і кущів — самшит, бузок тощо).

Зараз відновлена лише половина тепличного комплексу на Височанці, адже реалізацію намірів сповільнила війна.

«Роботи тривають. Не так швидко, як нам би хотілося, але ми будемо продовжувати», — зазначила Анна Бігун.

Не виключено, що у перспективі комунальне підприємство зможе вирощувати розсаду не лише для забезпечення потреб громади, а й заробляти на її реалізації.

Богдана ТИМЧИШИН, журналістка

Олександр ЗАЛІСЬКИЙ, оператор

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни