“Калуш сортує”. Молодь робить крок до мрії, де сміття сортують всі (Відео+фото)

Чисто не там, де не смітять, а там, де сортують. У Калуші молодь взялася реалізувати екологічний проєкт за підтримки ЮНІСЕФ. Активістки амбіційно заявляють, що рятують себе і своє місто. Проєкт «Калуш сортує», до якого долучені п’ять навчальних закладів, завершиться масштабною толокою та пікніком. 12 Квітня, 2024, 11:00 Калуш Переглядів: 281 У рамках проєкту провели лекцію та інтерактивне заняття на тему сортування відходів Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм

У коментарі «Вікнам» представниця ГО «Молодь у дії» Тетяна Ковалевська зазначила, що команда у п’яти закладах освіти Калуша втілює проєкт «Калуш сортує», щоб навчити однолітків правильного поводження з відходами. Втілюють цю ініціативу у рамках програми UPSHIFT за підтримки ЮНІСЕФ. Розробили ідею четверо юних калушанок: Євгенія Німак, Анастасія Паламарчук, Тетяна Ковалевська та Софія Сушко. Координаторка проєкту — психологиня центру професійного розвитку педагогічних працівників Іванна Гриців.

До втілення проєкту долучені старшокласники ліцеїв №№5, 10 та імені Дмитра Бахматюка, а також студенти Фахового коледжу культури і мистецтв та Фахового коледжу економіки, права та інформаційних технологій Івано-Франківського національного університету нафти і газу. Також біля навчальних закладів будуть встановлені сортувальні баки для того, щоб молодь могла дотримуватися принципів екосвідомості й після завершення проєкту. Щоб заохотити однолітків активніше сортувати папір і пластик, між закладами освіти згодом влаштують змагання. Все, що вдасться посортувати, віддаватимуть на вторинне перероблення.

Голова учнівського самоврядування Калуської громади, учениця ліцею №5 Євгенія Німак розповідає, що активістки прагнуть змінювати й поліпшувати своє місто:

«Зараз намагаємося розвивати правильні цінності в однолітків. Якщо ми закладемо хоча б у сотні школярів і студентів розуміння необхідності сортувати відходи, цей процес вже буде запущено. Тема поводження з відходами загалом дуже складна і не пропрацьована не те що на рівні нашої громади, а й держави. Але ми взяли на себе сміливість допомогти молоді зробити перший крок до мрії, де сортують всі».

Учениця 11 класу Калуського ліцею №10, членкиня ГО «Молодь у дії» Анастасія Паламарчук вважає, що чисто не там, де не смітять, а там, де сортують. Важливо не тільки викинути сміття у відповідне місце, але й зробити це правильно, аби не зашкодити природі й самим собі. Дівчина вважає, що для Калуша важливий цей екопроєкт, адже місто має проблеми з чистотою.

«Наш Калуш насправді відомий тим, що у нас досить брудно — це погана слава. Але все залежить від нас. Рятуємо себе, те, що маємо, рятуємо наше місто», — амбіційно акцентує калушанка.

У рамках проєкту провели лекцію та інтерактивне заняття на тему сортування відходів. За словами учительки біології Калуського ліцею №1 Ірина Кулик, що у Світовому океані через людську недбалість щороку потрапляє близько 8 млн тонн пластикових відходів. Це негативно позначається на аквакультурі, рекреаційній діяльності та глобальному добробуті.

«Кожен з вас хоче випити чистої води, дихнути свіжого повітря, з’їсти смачної їжі та одягнутися у гарний одяг. Все це ми можемо мати, але все це отримуємо з навколишнього середовища. Тому людина повинна свідомо відноситися до того, що вона споживає. Важливо відмовитися від одноразових пакетів та посуду, використовувати речі повторно, компостувати органічні відходи», — підтримує проєкт молоді педагогиня.

Проєкт «Калуш сортує» завершиться масштабною толокою для всіх охочих, яка анонсована 20 квітня на березі Лімниці. На очищеній території влаштують пікнік.

Ірина БОРАЧОК, журналістка

Олександр ЗАЛІСЬКИЙ, оператор-монтажер

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни