Калуш прихистив понад 20 жителів донецької Новогродівки

Нагадаємо, на початку квітня на прохання міського голови Новогородівки Олександра Шевченка у Калуші дали прихисток працівникам органу місцевого самоврядування цієї громади: для них забронювали місця у готелях, загалом розмістили понад 20 людей — працівників міської влади Новогродівки з дітьми. 24 Травня, 2022, 14:00 Калуш Переглядів: 358 Новогродівці везли через усю Україну 1000 троянд для Калуша. Фото: Калуська міська рада

А нещодавно міський голова Новогродівки на знак солідарності з Калушем передав нашому місту 1000 саджанців троянди.

Працівники міської ради Новгородівки розповіли “Вікнам” про своє місто, життя у прифронтовій зоні, евакуацію та перебування у Калуші.

Калуш із Новогродівкою поєднують давні дружні стосунки. У 1990-х роках за допомоги калушан, у Новогродівці почали функціонувати дві українські школи та українська церква. Калушани передавали до Новогродівки українські підручники, а також збирали гроші на пам’ятник Тарасові Шевченку, який у 2001 році подарували Новогродівці.

У Новогродівці встановлений пам’ятник Шевченку від калушан

“Новогродівська міська громада — у Покровському районі Донецької області, і цим все сказано: активні воєнні дії відбуваються на нашій землі. Ми знаходимося неподалік Донецька, Авдіївки і Марянки, а один старостинський округ нашої громади розташований безпосередньо на лінії розмежування. Громада невелика, приблизно 19 тисяч мешканців, у місті — 15-16 тисяч. Місто промислове, шахтарське”, — розповіла заступниця Новогродівського міського голови Алла Рябцева.

Жителі громади знають, що таке війна, з 2014 року. І оскільки неподалік — лінія зіткнення, то людям рекомендують евакуюватися у більш безпечні регіони.

Новогородівська громада під час війни функціонує, як і більшість громад України. За словами Алли Рябцевої, у місті працюють комунальні служби, а школярі навчаються дистанційно.

“Багато людей евакуювалися — 40-50% мешканців громади виїхали. Багато вже повертаються, додому хоча ситуація ще невизначена. Міський голова і виконавча влада з 24 лютого працюють без вихідних. Спочатку до нас їхали люди з Авдіївки, але вже і до нас були прильоти, є руйнування домогосподарств і жертви. Ми зустрічали переселенців, сортували і передавали гуманітарну допомогу. Усі, хто може допомоги, руками, головою працюють, вся країна працює на один результат — перемогу”, — повідомила Алла Рябцева.

За її словами, в один період у Новогродівській громаді закрили всі аптеки: підприємці згорнули бізнес і виїхали. Вони вже повертаються і зараз працює одна аптека. Щодо продуктових магазинів, то частина їх не зачинялися. Відтак продукти і все, що необхідно для життя, тут можна досі вільно придбати.  

За словами заступниці міського голови, досі вони ніколи у Калуші не були та знайомих тут не мали. Коли звернулися щодо евакуації, то Калуська громада люб’язно запропонувала прихисток.

“Були на сесії (Калуської міської ради. — Авт.). Нічим не відрізняється від наших сесій: та ж система “Голос”, те ж обговорення. Депутати працюють однаково, але у нас 26 депутатів, а у вас побільше. З проблем — комунальне господарство, освіта, медицина — такі ж, як і у Калуші. Під час війни всі об’єдналися, у раді немає суперечок, протидій, як іноді було. Усі працюють в одному напрямку”, — розповіла Алла Рябцева.   

У селах Новогродівської громади роздають безкоштовний хліб. Фото: Александр Шевченко/Facebook

Жителі Новогродівки отримують гуманітарну допомогу. Фото: Александр Шевченко/Facebook

Також посадовиця поділися своїми враженнями від перебування у Калуші. За словами заступниці Новогродівського міського голови, враження чудові, насамперед, від щирості і доброти людей.

“Нас питають: ви не боялися їхати до “бандерів”. Ні, не боялися, у нас так не казали ніколи. Нам розказали, що відбувалося у часи тієї війни, історію міста Калуша, була екскурсія по місту, музеях, до концертного залу — відремонтований і справляє чудове враження. Були у бібліотеці, від якої також у захваті. А наші діти образу вибрали собі книжки. Парк нам дуже подобається. Бажаємо вашому місту тільки процвітання”.  

Прес-секретар Новогродівського міського голови Ольга Сидорова розповіла про евакуацію до Калуша:

“Вперше “прилетіло” 5 квітня. Три ракети влучили у старий завод, який не працює з 2014 року. У цей час ми були у приміщенні виконкому, майже всі були задіяні до перевантаження гуманітарної допомоги. Одразу було відчуття, що прилетіло саме у ті склади, де ми працювали. У мене був шок. Коли не стикаєшся, не знаєш, як будеш на це реагувати.  Але багато дівчат залишилося і працюють, хоча розуміють, що у них, наприклад, вдома дитина одна, і якщо щось трапиться, то  не зможеш швидко відреагувати. Це дуже складно”.

Попри близьків до зони бойових дій, у Новогродівці доглядають газони. Фото: Новогродівська міська рада

У приміщенні виконкому Новогродівської міської ради, за словами прес-секретаря, немає підвалу, відтак сховатися ніде.

“Побігли у будинок культури — пересиділи там. У таких умовах важко сконцентруватися. Наступного дня міський голова вирішив, що частині працівників, які можуть працювати дистанційно, треба їхати до Калуша. Виїхали працівники міської ради та бухгалтери структурних підрозділів — фінансовий фронт громади тримається тут. Нас 12 дорослих та діти. Замовили автобус і їхали добу. З собою привезли техніку, документи. У Калуші міська влада звільнила для нас два кабінети, але нам дозволили працювати у ресторані готелю — дуже зручно: всі разом снідаємо, обідаємо, діти навчаються, а ми працюємо”.

За словами Ольги Сидорової, у Калуші живеться і працюється спокійно, немає того страху і переживань, як у Новогродівці. Проте всі мріють про повернення додому: це можливо у разі, якщо не буде небезпеки.

“Коли висаджували троянди, то очільник Калуша Андрій Найда казав, що обов’язково відсвяткуємо перемогу разом з Новогродівською громадою. Віримо, що цей час прийде швидко. А 1000 троянд — подарунок від Новгородського міського голови Олександра Шевченка, які перевозили через усію Україну, будуть жити і радувати калушан”, — переконана Ольга Сидорова.

Богдана ТИМЧИШИН, журналістка

Олександр ЗАЛІСЬКИЙ, оператор

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни