Кабмін готується повернути українську владу в Крим — аналітики пояснюють ініціативу уряду

Кабмін пропонує створити військові адміністрації в Криму та Севастополі — відповідний законопроєкт уряд вже направив на розгляд профільного комітету Верховної Ради. Щоб зміни запрацювали, їх має підтримати парламент, а потім — підписати президент. 13 Березня, 2024, 15:30 Україна Переглядів: 134 Згідно із законопроєктом, військові адміністрації зможуть оголошувати воєнний стан у Криму. Фото: із соцмереж Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм

Аналітики Центру спільних дій проаналізували запропонований Кабінетом Міністрів документ і пояснюють, чим важлива та як має працювати ініціатива.

На думку аналітикині Ірини Корженкової, ухвалення такого закону — це початок відновлення державних процесів на на тимчасово окупованих територіях.

Законопроєкт визначає датою початку тимчасової окупації 27 лютого 2014 року. Новоутворені військові адміністрації, в разі його ухвалення, стануть правонаступниками усього майна, прав і обовʼязків територіальних громад, на базі яких вони формуватимуться. До затвердження відповідних місцевих бюджетів військові адміністрації фінансуватимуться з держбюджету, а далі — коштом відповідних місцевих бюджетів.

Згідно із законопроєктом, військові адміністрації зможуть оголошувати воєнний стан у Криму. А в разі його запровадження вони повинні будуть забезпечувати реалізацію державних гарантій — оплату праці, захист інвестицій, гарантії у сфері освіти тощо. Також військові адміністрації повинні будуть сприяти мобілізації та призову громадян і забезпечувати посилену охорону обʼєктів критичної інфраструктури.

Аналітики Центру спільних дій звертають увагу на ризики, які несе законопроєкт. Він не містить чітких механізмів контролю за діяльністю військових адміністрацій, які можуть бути створені в Криму, а це може призвести до зловживань.

Крім того, Ірина Корженкова вказує на небезпеку норми, яка дозволяє військовим адміністраціям у Криму вносити на розгляд РНБО пропозиції про примусове позбавлення людини рухомого майна, якщо воно знаходиться в радіусі 30 кілометрів від району ведення бойових дій або від тимчасово окупованої території.

“Йдеться про авто чи сільгосптехніку, які можуть знадобитися для потреб оборони. Але у законопроєкті не визначено підґрунтя для вилучення цього майна. Також не означено, які саме потреби це можуть бути. Немає механізму подання пропозицій для РНБО. На практиці це може призвести до колосальних зловживань з боку працівників і голів військових адміністрацій, які базуватимуться на особистих мотивах. Наприклад, виник у посадовця якийсь конфлікт з фермером, подав запит у РНБО — і в останнього забрали трактор”, — пояснює Ірина Корженкова.

Аналітики пропонують натомість внести зміни в закон про військово-цивільні адміністрації, якими передбачити створення військово-цивільних адміністрацій на території АР Крим та міста Севастополь.

Раніше аналітики Центру спільних дій також проаналізували постанову уряду, яка дозволяє українцям, які перебувають в районі бойових дій або на тимчасово окупованих територіях, оформити тимчасове посвідчення громадянина без особистої присутності.

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни