Інфекційні небезпеки: вітрянка – заразна супутниця дитячих колективів – Новини України

Інфекційні небезпеки: вітрянка – заразна супутниця дитячих колективів - Новини України

Фото: flickr.com/gagilas

Ставлення до однієї з найпоширеніших у світі інфекцій у нас, визнаємо, досить легковажне. Суцільні ностальгічні дитячі спогади, як можна було вимагати від батьків чого завгодно в обмін на «я не розчісуватиму бульбашки», не митися і тиждень не зніматиму піжаму, під якою ховалися розфарбовані зеленкою пухирі.

Щоправда, ті невдачливі, яким довелося перехворіти на вітрянку у дорослому віці, описують свої відчуття як «ледь не помер», але ж їх небагато!

Тим часом, вітряна віспа за рівнем захворюваності поступається лише ГРВІ та кишковим інфекціям. Щороку в Україні реєструються від 100 до 200 тисяч випадків, і «невинна» вітрянка, яка вражає верхні шари шкіри та нервову систему, дуже небезпечна для новонароджених та немовлят, вагітних, людей із порушеннями функцій імунної системи та всіх дорослих.

Основною «метою» цієї хвороби є діти, тому практично у всіх сім’ях вітрянку приносили із садка. За інформацією Центру громадського здоров’я, максимальна кількість інфікованих припадає на вікову групу від 2 до 4 років. 80% хворих – це дошкільнята.

Пандемія, що закрила сади та школи, покращила статистику захворюваності. Але війна, яка запустила міграцію населення, може все підправити і вже робить це. Спалах вітрянки зафіксований у Чернівецькій області, де захворіло 20 дітей з Миколаївського будинку дитини. Діти були поселені в один із кризових центрів у Чернівцях, який увесь цей час приймав маленьких переселенців із зони бойових дій. За інформацією ЦОЗ, усі хворі – від 2 до 4 років, госпіталізований був, на щастя, лише один малюк. І таких центрів, шелтерів, пунктів країною зараз сотні. Що потрібно знати про вітрянку, яка легко провокує спалахи у дитячих колективах?

Чому віспа та чому «вітрянка»?

У зв’язку з поширенням у світі віспи мавп з’явилися «страшилки», що вітрянка – родичка натуральної «чорної» віспи, винищеної ще наприкінці 1970-х років, і, відповідно, мавпою. Це помилка, причому дуже давня. Незважаючи на те, що відмінності вітряної та натуральної віспи були встановлені ще наприкінці XVIII століття, на початок минулого століття їх не поділяли. А коли довели, що збудники цих хвороб – зовсім не родичі, назву міняти не стали.

А «вітер» докорінно виправданий тим, що вірус вітряної віспи легко переміщається з потоком повітря на відстань до 20 метрів.

Що викликає хворобу та в чому її особливості?

Своїм походженням вітрянка завдячує вірусу вітряної віспи, що називається варіцелла-зостер, або вірус герпесу людини III типу. Він відноситься до герпесвірусів і викликає не одне, а два захворювання – власне вітряну віспу, на яку частіше хворіють діти, та оперізуючий герпес. або лишай, що найчастіше виникає у людей похилого віку і у тих, у кого ослаблений імунітет. Обидві хвороби взаємозаразні: дитина, яка хворіє на вітрянку, може заразити бабусю оперізуючим лишаєм. Якщо бабуся вже з вірусом, онук може підхопити вітрянку.

Особливість цього вірусу ще й у тому, що після одужання людини вона не гине, а ховається в нервових клітинах, залишаючись в організмі в сплячій формі. Для відновлення його життєстійкості досить сильного стресу, переохолодження, зміни клімату, травми чи хірургічної операції, фізичного виснаження чи голоду, перенесених інфекцій. Активація вірусу і викликає лишай, що оперізує.

Водними воротами цієї інфекції є верхні дихальні шляхи чи кон’юнктиви. Люди – її єдиний резервуар, у навколишньому середовищі вона швидко гине. Передається повітряно-краплинним шляхом або через плаценту від матері до плода. Джерело інфекції – хворий на вітряну віспу, рідше – оперізуючим лишаєм.

Наскільки вона заразна?

На жаль, чутливість людей до вітряної віспи становить 90-95%. І якщо ця інфекція є в однієї людини, то більш ніж 90% тих, хто з нею контактує та не має імунітету, захворіють. Особливо це стосується малюків, у яких імунітет ще не виробився, і людей похилого віку, у яких він уже ослаблений. Причому зараження вітрянкою може статися і при контакті з хворим на лишаєм, що оперізує, оскільки у цих двох інфекцій один збудник.

Інфекція поширюється трьома шляхами:

через прямий контакт із хворим: через повітря, що видихається хворим; з рідини всередині бульбашок висипки.

Інфікована людина заразна вже за 1-2 дні до появи симптомів, весь період хвороби та ще добу після того, як усі висипання покриються скоринками.

Для розвитку інфекції необхідно, щоб з моменту контакту з хворим пройшло від 10 до 21 дня, при цьому вона проявляється, як правило, на 14-16-й день.

Заразність вітряної віспи така висока, що нестійкий у навколишньому середовищі вірус таки може поширюватися за межами приміщення, де знаходиться хворий. І, відповідно, заразити всіх, хто перебуває у будівлі.

Як виявляється хвороба?

У дітей вітрянка найчастіше починається з висипань, що зудять, що з’являються на грудній клітці, обличчі, волосистій частині голови, спині, а потім поширюються по всьому тілу. Виникаючи у вигляді плям, вони поступово стають опуклими, наповнюються каламутною рідиною, потім підсихають, на місці утворюються скоринки. Висипання з’являються, в середньому, протягом п’яти днів, тому на тілі дитини одночасно бувають і бульбашки, і скоринки, і вузлики, що ледь намітилися. Все це супроводжується загальним нездужанням та високою температурою, яка тримається 2-3 дні.

У дорослих погіршення самопочуття та лихоманка виникають до появи висипки, яка проявляється лише через день-два після цього. Симптоми до висипань схожі на грип, болить голова та м’язи, можливі болі в животі і навіть діарея, нежить, відсутність апетиту. Трапляється, що разом із висипом на шкірі везикули з’являються на слизових оболонках носоглотки, гортані, ротовій порожнині, статевих органів. Приблизно у третини хворих вони виникають до появи висипу або водночас із нею. Симптоми хвороби, якщо вона протікає не у тяжкій формі, тривають близько 4-7 днів.

Корочки, підсихаючи, відвалюються самі, на їхньому місці залишається слабка пігментація, яка з часом проходить. Оскільки висипка з’являється хвилеподібно, до повного її зникнення може пройти до 20 днів.

Чим лікуватись?

Противірусне лікування показане лише пацієнтам із груп високого ризику та при виникненні ускладнень. Для здорових дітей та дорослих, які не мають супутніх захворювань або проблем з імунітетом, лікування симптоматичне, спрямоване на боротьбу зі свербінням і температурою.

Сімейний лікар Любов Піднебесна у своєму Телеграм-каналі «Медицина для всіх» радить:

При температурі приймати лише парацетомол, не використовувати ібупрофен. Для полегшення стану при шкірному сверблячку використовувати препарати від алергії. Змащувати висип розчином коламін. Не використовувати зеленку, синьку (метиленова синь) або фукорцин (червона рідина). Купатися – можна. Не можна користуватися мочалкою або скрабом, пошкодження висипань можуть стати причиною рубців на шкірі. Навіть якщо хвороба протікає легко, до лікарні мають звертатися ті, хто у групі ризику: онкохворі, які отримують лікування, вагітні, новонароджені діти, пацієнти з проблемами імунітету та хронічними захворюваннями. Їм призначаються більш серйозні препарати, що запобігають тяжкому перебігу хвороби або ускладнення.

Яких ускладнень може призвести?

При нормальному імунітет хвороба, як правило, протікає легко. Серед груп ризику триває довше, важче, частіше призводить до ускладнень. Смертність від вітрянки не висока: 1:50 000-60 000 тисяч випадків у дітей, 1:3000 у дорослих. Але при порушеному імунітеті частка летальних випадків становить 15%, у разі розвитку пневмонії у вагітних – 40%.

За даними Центру громадського здоров’я, ускладнення після вітрянки виникають у 1 випадку з 50, і найважчі серед них – пневмонія та енцефаліт. Але якщо енцефаліт відбувається в одному випадку на 40 тисяч, то пневмонія у дорослих – у 20% випадків. Особливо піддаються їй жінки у II та III триместрі вагітності.

Серед інших ускладнень:

бактеріальна інфекція шкіри чи м’яких тканин; ураження нервової системи: менінгоенцефаліт, менінгіт, параліч лицьового нерва, у дітей – запалення мозочка; стоматит, кон’юнктивіт, сепсис; міокардит; гепатит; остеомієліт – запальне захворювання кісткової тканини або кісткового мозку.

Чи можна зробити щеплення?

Щеплення від вітрянки не входить до Національного календаря вакцинації, а є рекомендованим. Тобто, педіатри радять її зробити, але батькам доведеться заплатити. У приватних клініках вартість такої послуги варіюється від 1300 до 1700 гривень. Вакцинація проводиться бельгійським препаратом “Варілрікс”, і це жива вакцина. Вірус у її складі є досить ослабленим, щоб не викликати хвороби, але при цьому досить сильним, щоб організм почав виробляти антитіла. Імунітет починає формуватися відразу, досягаючи максимального ефекту через півтора місяці після щеплення.

Випадки захворювання на вітрянку серед вакцинованих досить рідкісні, і навіть у пацієнтів з ослабленим імунітетом хвороба протікає легко і швидко, не викликаючи ускладнень.

Кому рекомендовано вакцинуватися, а кому – ні?

Якщо говорити про дорослих, то, за словами сімейного лікаря Наталії Шулакової, зробити це потрібно всім, кому пощастило досі не захворіти на вітряну віспу.

– Тим самим ми профілактуємо оперізуючий герпес у майбутньому і те, що не захворіємо на вітрянку, адже у дорослих ризик важкого перебігу цієї хвороби дуже високий – тяжкі ураження шкіри, енцефаліти, міокардити. Якщо не хворіли, але мали контакти з хворим, можлива екстрена профілактична вакцинація протягом 72 годин після контакту. Це дає можливість не захворіти чи перенести хворобу у легкій формі.

Щодо дітей, вакцинація дозволена з 9 місяців: вводиться дві дози з перервою у 6 тижнів.

Крім того, щеплюватися від вітрянки рекомендовано працівникам дитячих медустанов, педагогам, дорослим, які контактують з пацієнтами групи високого ризику – їхнім близьким, медпрацівникам. Пацієнтам з хронічними, аутоімунними хворобами, після перенесених операцій та трансплантації органів – за умови, що вони не проходять курс хіміотерапії, лікування кортикостероїдними препаратами та імунодепресантами.

До груп високого ризику належать пацієнти з лейкемією; ті, хто одержують імуносупресивну терапію для лікування злоякісних пухлин, ниркової недостатності, тяжких бронхіальних астмах; ті, хто має заплановані операції з трансплантації органів.

Протипоказаннями до вакцинації є:

гострі інфекційні процеси у організмі; алергія на речовини препарату; наявність негативних реакцій після попередньої вакцинації; загострення хронічних хвороб; первинний чи набутий імунодефіцит; лейкемія, патологічні порушення крові, лімфоми, прояви ВІЛ-інфекції; тяжкий комбінований імунодефіцит, СНІД; вагітність та годування, а після зробленого щеплення варто уникати настання вагітності протягом хоча б одного місяця; Майбутня операція: щеплення роблять щонайменше за місяць до неї.

Як дізнатися, чи хворів на вітрянку?

Якщо немає ні спогадів, ні очевидців, ні записів у медкарті, можна здати кров на антитіла Ig-G до вірусу вітряної віспи, який може викликати і вітрянку, і лишай, що оперізує (або герпес). Ціна питання у різних лабораторіях коливається від 180 до 230 гривень.

Джерело

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни