За інформацією: Суспільне Івано-Франківськ.
Яка ситуація з борщівником Сосновського у громадах Івано-Франківщини. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
У квітні 2024 року на Івано-Франківщині зафіксували зменшення площ з борщівником Сосновського на 45%.
Про це інформують на Facebook-сторінці Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області.
Площа поширення борщівника Сосновського на території 47 громад області становить 640,2 гектара. Найчастіше цей бур'ян росте у господарських дворах — 30%, на пасовищах — 31%, придорожніх та прибережних смугах — 23% та 16% відповідно.
Яка ситуація з борщівником у громадах області
У Білоберізькій, Верховинській, Зеленській, Вигодській, Заболотівській, Чернелицькій, Космацькій, Ворохтянській та Яремчанській громадах борщівника практично немає. В Івано-Франківській, Солотвинській, Ямницькій, Болехівській, Витвицькій, Дубівській, Калуській, Новицькій, Підгайчиківській, Рожнівській, Переріслянській громадах площа поширення цього бур'яну зменшилася на 30-60%.
У вісьмох громадах — Богородчанській, Старобогородчанській, Бурштинській, Рогатинській, Дубовецькій, Войнилівській, П'ядицькій, Коломийській — робота з боротьби з борщівником потребує покращення.
Не надали інформації про поширення борщівника Бурштинська, Олешанська, Старобогородчанська, Угринівська, Спаська і Кутська громади.
Яка ситуація з борщівником за останні роки
На Івано-Франківщині у 2022 році під борщівником опинилися 1 163,8 гектара площ. У порівнянні з наступним роком, ця цифра зменшилася на 16%, тобто становила 980,8 гектара. У 2024 — 640,2 гектара.
Наскільки небезпечний борщівник Сосновського
Борщівник Сосновського має токсичну дію при контакті чи тривалому перебуванні в його зарослях. Токсична дія пов'язана з тим, що виділяються фітосполуки, які знешкоджують захист шкіри від ультрафіолетового опромінювання. І навіть короткочасне перебування під сонячним промінням викликає опіки I, II, III ступенів й у важких випадках це може навіть призвести до смерті. Особливо небезпечна ця рослина у період цвітіння — червні та липні.
Симптоми при опіках борщівником Сосновського
При контакті чи нетривалому перебуванні біля борщівника Сосновського виділяється речовина, яка потрапляє на шкіру. При тривалому перебуванні — в органи дихання: як ротову порожнину, так і в трахею.
При опіках з'являються виразки на шкірі, підіймається температура, виникає лихоманка.
Як діяти при опіках борщівником Сосновського:
- не треба розчухувати й розтирати зони ураження, щоб не рознести токсичну речовину по всій шкірі та не посилити її дію;
- не потрібно здирати пухирці;
- треба промити зони ураження мильною водою або розчином марганцівки;
- обробити зони ураження спиртом або нанести на шкіру медпрепарати проти опіків;
- при значних зонах ураження потрібно звернутися до лікаря.
Борщівник має шкідливий вплив не лише на здоров'я людей, а й на біорозмаїття. Ця рослина завдяки своїй потужній масі витісняє місцеві види не лише травних, а й деревних порід з території та не дає їм розвиватися. Він легко пристосовується до будь-яких умов. Йому не страшні ні заморозки, ні посуха. Росте на будь-якому ґрунті.
Методи боротьби з борщівником Сосновського:
- механічний, тобто скошування. Потрібно систематично скошувати рослину, щоб не дати утворитися суцвіттю;
- агротехнічний метод. Це — метод оранки, який застосовується на великих ділянках, де ростуть сільськогосподарські рослини;
- хімічний, тобто оприскування гербіцидами.