Як в держави хотіли забрати майно Калуського трубного заводу

Суд констатував фіктивне створення заборгованості й намагання уникнути економічних санкцій до російських громадян. Відтак — закрив провадження про банкрутство Калуського трубного заводу, яке ініціювали штучно створені кредитори. Суд фактично підтвердив те, що підприємство увесь час контролювали росіяни. Передплатити газету «ВІКНА» на 2025 рік можна ТУТ! 12 Грудня, 2024, 15:00 Калуш Економіка Переглядів: 1203 Суд ухвалив закрити провадження про банкрутство калуського підприємства. Фото: Калуська міська рада Реклама Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм

У Єдиному державному реєстрі судових рішень оприлюднили ухвалу Господарського суду Івано-Франківської області від 26 листопада за результатами розгляду у відкритому попередньому засіданні суду матеріали справи про банкрутство ТОВ “Калушський трубний завод”, інформують “Вікна”.

Нагадаємо, ухвалою суду від 2 квітня 2024 року було відкрито провадження у справі про банкрутство ТОВ “Калушський трубний завод” та визнано грошові вимоги кредиторів-ініціаторів: компанії “Полімерпайп Технолоджіс Лімітед”, ЗАТ “Генераторіус”, ТОВ “Пайп Технолоджі” на загальну суму понад 155 млн гривень.

Окрім того, рішенням Вищого антикорупційного суду, яке 22 листопада 2024 року залишила в силі апеляційна палата цього суду, було стягнуто в дохід держави активи російського олігарха Мирона Горіловського і його бізнес-партнерів Валентина Буяновського та Андрія Меньшова. А саме було стягнуто активи, над якими підсанкційні особи здійснювали опосередкований контроль. У тому числі 93% частки статутного капіталу ТОВ «Калушський трубний завод» (решту 7% належать громадянину України Ігорю Стрільцю. — Авт.). У разі визнання підприємства банкрутом кредитори мали б можливість забрати майно чи компенсацію його вартості собі.

Те, що ТОВ «Калушський трубний завод» увесь час контролювали росіяни, фактично підтвердив у своїй ухвалі Господарський суд Івано-Франківської області (повний текст оприлюднили 9 грудня. — Авт.).

Історія трубного і збройна агресія Росії

Як випливає з документа, ТОВ «Калушський трубний завод» було зареєстроване 28 лютого 2008 року, а єдиним учасником при створенні було російське ТОВ «Група Поліпластик».

20 лютого 2014 року розпочалася збройна агресія Російської Федерації проти України. Однією із реакцій на збройну агресію стало введення економічних санкцій щодо РФ та пов`язаних з нею осіб. Вже у серпні 2014 року за договором купівлі-продажу трубний завод переписали на кіпрську компанію ЕйПіДжі Поліпластик Груп Лтд (її директором під час реєстрації був вказаний Валентин Буяновський як громадянин Сполученого Королівства). У 2021 році розмір частки компанії ЕйПіДжі Поліпластик Груп Лтд зменшився до 93%, та було включено другого засновника — Ігоря Стрільця з часткою 7%, який її придбав.

Станом на 10 вересня 2021 року компанія ЕйПіДжі Поліпластик Груп Лтд на 100% належить кіпрській «Радіус Системз Холдінгз Лтд», власниками якої були вказані громадяни Ізраїлю, Кіпру, Великобританії тощо. Як встановив суд, кінцеві бенефіціарні власники ТОВ «Калушський трубний завод», які подавали себе як громадяни Ізраїлю та Великобританії, приховали наявність у себе російського громадянства. Загалом громадян РФ належало більше половини акцій «Радіус Системз Холдінгз Лтд».

З 4 березня 2022 року вступала у дію заборона на відчуження чи будь-які інші дії щодо активів з часткою понад 10% у власності громадян держави-агресора. Проте у липні 2022 року ТОВ «Калушський трубний завод» звернулось до державного реєстратора виконавчого комітету Калуської міської ради з повідомленням про зміну кінцевого бенефіціарного власника — 95% у компанії «ЕйПіДжі Поліпластик Груп Лімітед» переписали на Ігоря Стрільця. Відповідні зміни було внесено реєстру, хоче це суперечило урядовій постанові.

Також суд встановив, що Ігор Стрілець з 2005 року був найманим керівником іншої компанії з орбіти Поліпластика — ТОВ «Торгівельний дім Євротрубпласт». Причому його доходу за 1998-2023 роки недостатньо для придбання 95% компанії «ЕйПіДжі Поліпластик Груп Лімітед» (ця компанія була оцінена у 117 млн доларів. — Авт.).

Отже, дійшов висновку суд, переоформлення акцій у компанії «ЕйПіДжі Поліпластик Груп лімітед» було формальним, вчинено на підпорядкованих осіб, а мотивами такого переоформлення активів є намагання уникнути економічних санкцій до російських громадян.

Кредитори трубного і фіктивна заборгованість

Також суд детально проаналізував, на чому ґрунтуються вимоги кредиторів, які ініціювали банкрутство трубного заводу. Виявилося, що борг перед компанією «Полімерпайп Технолоджіс Лімітед» (понад 1 млн євро. — Авт.) до трубного заводу перейшов від ТОВ «Торгівельний дім Євротрубпласт» внаслідок укладеного 1 березня 2023 року договору. Тобто підприємство взяло на себе оплату чужого боргу без підтвердження будь-якої компенсації для себе.

«Будь-яка господарська операція, дія суб`єкта господарювання повинна мати розумне пояснення мети та мотивів її здійснення. Прийняття на себе заборгованості в такому значному розмірі (приблизно 40% балансової вартості всіх активів, без урахування інших зобов`язань), без будь-якого зустрічного задоволення, свідчить про те, що такий правочин не пов`язаний зі звичайною господарською діяльністю, а має іншу мету. Такий правочин може призвести до відчуження майна ТОВ Калушський трубний завод, оскільки кредитор отримує можливості вимагати погашення боргу за рахунок майна ТОВ Калушський трубний завод у тому числі через процедури банкрутства», — зазначено в ухвалі суду.

Схожа історія виникнення боргу перед ЗАТ «Генераторіус» (450 тис. євро). А саме: у квітні 2023 року було укладено договір поруки, за яким трубний завод виступив поручителем за виконанням зобов’язань ТОВ Торгівельний дім Євротрубпласт», тобто підприємство знову взяло на себе чужий борг.

Вимоги перед ТОВ «Пайп Технолоджі» пов’язані з позикою за договором поворотної фінансової допомоги від 8 січня 2024 на 96 млн 340 тис. гривень з терміном повернення до 10 лютого 2024 року.

«Як слідує з документів, наданих боржником отримана від ТОВ Пайп Технолоджі поворотна фінансова допомога була в своїй переважній частині повернута самому ТОВ Пайп Технолоджі», — констатує суд.

Так було перераховано майже 93,9 млн гривень за різними угодами.

«Зазначене свідчить про оборот одних і тих самих коштів між ТОВ Пайп Технолоджі та ТОВ Калушський трубний завод для підтвердження факту надання поворотної фінансової допомоги», — констатує суд.

Це свідчить про намір боржника взяти на себе зобов`язання, котрі він, очевидно, не зможе виконати та про штучне та фіктивне створення заборгованості.

При цьому ТОВ «Пайп Технолоджі» первинно було засноване Ігорем Стрільцем.

Штучність створення заборгованості ТОВ «Калушський трубний завод» підтвердив й аналіз фінансово-господарського стану підприємства.

Так, якщо за результатами 2021 року підприємство отримало понад 6,3 млн гривень чистого прибутку, за результатами 2022 року — близько 5,7 млн прибутку, то вже за 2023 рік показало понад 53,4 млн гривень збитку.

«За наслідками 2022 року, у лютому якого розпочалась фаза повномасштабного вторгнення РФ в Україну, котра очевидно вплинула на господарську діяльність всіх підприємств, показники ТОВ Калушський трубний завод не були істотно змінені порівняно з 2021 роком. Натомість різке пониження показників ліквідності, платоспроможності, прибутковості та інших спостерігається саме за наслідками 2023 року, тобто року, в якому були вчинені правочини з кредиторами, а також у якому було застосовано санкції до громадян рф та до компанії Радіус Системс Холдінгс Лімітет, акціонерами котрої вони є», — відзначив суд.

«Узгоджені між собою дії ініціюючих кредиторів та боржника, спрямовані на штучне створення вимог ініціюючих кредиторів, задля виведення майна ТОВ Калушський трубний завод або отримання грошової компенсації його вартості за наслідками вирішення справи про банкрутство в інтересах кінцевих бенефіціарних власників громадян рф щодо яких Україною застосовано санкції, були недобросовісними, становили зловживання правом, а тому суд відмовляє у захисті прав, якщо такі права використовуються не з метою правового захисту, а на зло, для уникнення правових наслідків правових норм, введених державою для забезпечення відшкодування шкоди, завданої державою-агресором», — зазначено в ухвалі суду.

Відтак суд ухвалив закрити провадження про банкрутство калуського підприємства. Ця ухвала може бути оскаржена до Західного апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення — 5 грудня.

Богдана ТИМЧИШИН, журналістка

Джерело

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни