Як не стати жертвою шахраїв. Пояснює Калуська поліція

З початку війни в Україні почастішали випадки шахрайства. Не є винятком і Калуська громада – чимало людей перебувають у стресовому стані, швидко приймають рішення не перевіряючи інформацію, а відтак зростає ризик бути ошуканим. До традиційних випадків шахрайства, які пов’язані з банківськими картками, активністю в мережі Інтернет додалися нові, пов’язані зі збором коштів для ЗСУ, закупівлею популярних в умовах війни товарів тощо. 24 Листопада, 2022, 19:00 Калуш Переглядів: 320 Цього року Калуський відділ поліції вже задокументував 66 фактів шахрайства.

22 листопада в Калуші відбулася прес-конференція за участі міського голови Калуської громади Андрія Найди та заступника начальника Калуського відділу поліції, підполковника поліції Олександра Фурманюка. Зокрема представник поліції розповів про основні поширені зараз шахрайські схеми. Обізнаність з ними та настороженість щодо шахрайства можуть допомоги уберегтися від таких злочинів, інформують “Вікна”

За словами Олександра Фурманюка, в тяжкий час для України, на горі людей хочуть нажитися особи, які прагнуть заробити вчиняючи шахрайські дії. Випадки шахрайства почастішали. Часто злочинці перебувають на окупованій території або ж у прифронтових регіонах і це ускладнює роботу поліції з розкриття таких злочинів.

Зокрема в період війни в мережі Інтернет масово з’являються оголошення про продаж генераторів, паливно-мастильних матеріалів, електроніки та інших речей першої необхідності. Шахраї  викладають неправдиву інформацію щодо предмету продажу. У людей є нагальна потреба купити певний товар, вони зв’язуються з шахраями, а ті підводять до того щоб покупець надав свої банківські реквізити, або ж спонукають здійснити передоплату. Далі телефон продавець вимикає і зв’язатися з ним вже немає можливості. У підсумку жертва шахрайської схеми залишається без бажаного товару і без грошей.

Схожа схема Інтернет шахрайства пов’язана з продажем транспортних засобів: шахраї розміщують в мережі оголошення, пропонуючи транспортний засіб за хорошою ціною. Далі шахрай підводить покупця до отримання завдатку, а після перерахування коштів перестає  виходити на зв’язок.

У багатьох випадках шахраї діють через телефон потенційної жертви. Вони телефонують людині, представляючись працівником банку, повідомляють про те що наприклад потрібно уточнити інформацію, що картка заблокована або про те, що буцімто хтось намагається зняти з неї кошти і у такий спосіб вивідують у людини потрібну їм інформацію, зокрема номер картки, термін її дії та CV-код (три цифри на тильній стороні картки, які захищають персональні дані власника). Опісля зловмисники використовуючи різне програмне забезпечення  знімають кошти з рахунку жертви чи переводять їх на інший рахунок. Така шахрайська схема була поширеною і раніше.  Часто жертвами телефонних шахраїв стають люди похилого віку, які не користуються іІтернетом.

Ще одна схема шахрайства пов’язана з використанням соціальних мереж . Часто люди саме через Інтернет звертаються по допомогу і при цьому ризикують бути ошуканими. Наприклад, людина розмісила оголошення про пошук загубленої собачки. Їй телефонує зловмисник і пропонує повернути тварину за винагороду.  Власник собаки на емоціях негайно перераховує кошти.  За словами Олександра Фурманюка, на жаль, багато людей ведуться на таку шахрайську схему.

Також буває, що шахраї зламують сторінки в соціальних мережах і від імені власника просять про термінову допомогу в розрахунку, що цю (часто шокуючу) інформацію люди не перевірятимуть, а одразу перерахують кошти на вказаний рахунок.

Залишається актуальним і шахрайство, пов’язане з використанням банкоматів. Зокрема зловмисники використовують різні чіпи, мікросхеми  з допомогою яких зчитують дані з банківських карток і у такий спосіб можуть заволодіти коштами потенційної жертви. Щоправда зараз банки приділяють більше уваги безпечності банкоматів та удосконалюють способи їхнього захисту від несанкціонованого втручання. Відтак останнім часом таких злочинів поменшало.

Під час війни з’явилася нова  схема шахрайства, пов’язана зі збором допомоги для Збройних сил України. При цьому зловмисники можуть звертаються до потенційних жертводавців і від імені державної чи місцевої влади – такі випадки були зокрема в Калуші. Зібрані пожертви шахраї присвоюють.

Як повідомив Олександр Фурманюк, цього року Калуський відділ поліції вже задокументував 66 фактів шахрайства. По 12 фактах оголошено підозру. Багато матеріалів передають для розслідування в інші регіони. Наприклад, якщо з’ясують що оголошення про продаж неіснуючою товару оприлюднили в іншому регіоні, або ж саме там зловмисники знімали кошти з картки жертви. Олександр Фурманюк розвів про випадок, коли мешканка Калуського району купувала дрова через Інтернет. Її ошукали, тож жінка звернулася у поліцію. Було проведено слідчі дії, в результаті яких справу передали в іншу  область і вже там поліція затримала групу осіб, які наживалися обманюючи українців.

Розслідування випадків шахрайства є одним з пріоритетів для поліції, – повідомив заступник начальника Калуського відділу. «Робота клопітка, багато сил і засобів витрачається. Шахраї придумують десятки ходів, щоб уникнути покарання, але ми працюємо, документуємо», – зазначив він.

Андрій Найда повідомив, що і він, і члени його сім’ї стикалися з випадками шахрайства. Зловмисники не гребують нічим – просять перерахувати кошти на незрозумілі рахунки начебто на допомогу ЗСУ, звертаються від імені міської влади, наприклад, до керівників підприємство і просять допомогу у них тощо.  Також шахраї  видурюють кошти у мешканці громади через Інтернет, нібито для ЗСУ.

І шкода від таких злочинів – це не лише втрачені кошти, які могли допомоги захисникам України, а й зруйнована довіра, адже люди, які одного разу потрапили на гачок шахраїв, надалі сумніваються також у справжніх волонтерах, які дійсно допомагають ЗСУ.

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни