За інформацією: Суспільне Івано-Франківськ.
Живописець Опасах Заливаха з Івано-Франківщини. Колаж: Суспільне Івано-Франківськ
На сесії Івано-Франківської обласної ради депутати підтримали проєкт рішення про регіональну цільову програму "Вшанування в області 100-річчя від дня народження Опанаса Заливахи". На неї скерують 1,9 мільйона гривень з обласного бюджету, повідомила кореспондентка Суспільного із зали засідань.
Програму формували, враховуючи думку друзів, учнів і родичів Опанаса Заливахи, розповів на сесії депутат обласної ради, член постійної комісії з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та інвестицій Ігор Дебенко.
Він також оприлюднив на своїй Facebook-сторінці перелік заходів, передбачених у програмі "Вшанування в області 100-річчя від дня народження Опанаса Заливахи":
- розміщення зовнішньої реклами;
- урочиста академія;
- консерваційно-реставраційні роботи та обрамлення мистецьких творів митця;
- виставка мистецьких творів Опанаса Заливахи;
- всеукраїнський художній пленер;
- всеукраїнська науково-мистецька конференція, присвячена творчості Опанаса Заливахи та його ролі у національно-визвольному русі, національному та духовному відродженні української держави;
- створення документального фільму, відеороликів, інформаційних програм та телевізійних етерів;
- заснування обласної мистецької премії імені Опанаса Заливахи;
- виготовлення та нагородження почесною відзнакою — ювілейною медаллю "100-річчя від дня народження Опанаса Заливахи";
- видання та презентація книг та альбомів про діяльність та творчість митця;
- відкритий урок у навчальних закладах області, присвячений 100-річчю від дня народження Опанаса Заливахи.
Що відомо про Опанаса Заливаху
Опанас Заливаха — живописець, графік, скульптор, кераміст. Народився у 1925 році у селі Гусинка Харківської області. Його сім'я, втікаючи від голодомору 1930-х років, переїхала на Далекий Схід (РФ).
Опанас Заливаха закінчив художню школу при Ленінградській академії мистецтв, згодом навчався в Ленінградському державному інституті живопису, скульптури й архітектури. Приїжджав на практику у місто Косів на Івано-Франківщині.
У 1961 році Опанас Заливаха переїхав на Івано-Франківщину. Коли він організував свою персональну виставку, вона не сподобалася працівникам обкому партії за "занепадницькі настрої" — через кілька днів її закрили.
Восени 1962 року він познайомився з київськими художниками та літераторами, долучився до правозахисної діяльності. У 1964 році у вестибюлі Червоного корпусу Київського національного університету разом з Аллою Горською, Людмилою Семикіною, Галиною Севрук та Галиною Зубченко створив вітраж "Шевченко. Мати" до 150-річчя Тараса Шевченка. Цей твір радянська влада кваліфікувала як ідейно ворожий і знищила його.
У 1965 році Опанаса Заливаху заарештували за "антирадянську пропаганду й агітацію" і засудили до п'яти років таборів суворого режиму. Покарання митець відбував у таборі № 11 у Мордовії.
У 1970 році Опанас Заливаха повернувся до Івано-Франківська, одружився з племінницею Степана Бандери Дариною.
Окрім графіки й малярства, митець створював вітражі, мозаїки, скульптури та кераміку. Його твори були новаторськими за формою та мали глибокий національно-патріотичний зміст.
Опанас Заливаха помер 24 квітня 2007 року. 23 листопада 2017 у середмісті Івано-Франківська на вулиці Незалежності йому встановили пам’ятник, автором якого є Ігор Семак.