“Хочеться плакати? Плачте”. Калуська психологиня про те, як подолати гнів та агресію

Калуська психологиня Іванна Гусениця розповіла, звідки з’являється агресія у військових та як себе поводити рідним у таких ситуаціях. 30 Січня, 2023, 16:00 Калуш Переглядів: 128 Ілюстративне фото. За словами психолога, агресія — це природна захисна реакція організму Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм

За її словами, агресія — це природна захисна реакція організму. Це те, що допомогло вижити на полі бою, зазначає у соцмережі психологиня Іванна Гусениця. 

Чим більший військовий досвід — тим більше агресії, зазначила психологиня. Військовий чи військова можуть не помічати власну агресивність, поки вони «працюють». І це нормально. Помічають її, коли виходять із «зони виживання», коли повертаються у відносно спокійну атмосферу.

Так, багато військових (не всі!), повертаються закриті, імпульсивні, агресивні. І це нормально. Завдяки цим якостям вони вижили.

Якщо військовий буде дома днів 10-15, то з цим нічого робити не треба. Просто не чіпати його чи її. Як би дивно це не звучало.

Якщо ж приходить на більше часу, то починають проявлятися всякі «цікаві деталі». Якщо це заважає вам чи йому, йдемо до фахівця, радить Іванна Гусениця

ЩО РОБИТИ?

 1. Якщо ви боїтеся, що можете зашкодити рідним, обговоріть це з ними і, можливо, дистанціюйтеся на якийсь час;
 2. Якщо ви розумієте, що важко самим справлятися, можливо є сенс звернутися до фахівця (психолог, невролог, психіатр). Дружіть із фахівцями. Оберіть собі психолога, якому будете довіряти. Психолог, то не страшно. Ви війну бачили.
 1. Поспостерігайте за собою, що саме викликає агресію? Які ситуації, слова, звуки, дії?

Знаю, що дуже дратує стояти в чергах, ходити по лікарях, збирати довідки.

 1. Старайтеся, поки що, уникати конфліктних ситуацій. Це не боягузтво. Це мудрість.

Недалеких і дурних людей вистачає. Бидло і хамство не має національності. Проте пам’ятайте, можливо ви не вмієте битися, але вмієте вбивати. А воно того не варта. Тому краще проявити мудрість і уникнути певної ситуації.

 1. Ідентифікуйте (мудре слово, це що б знали, що я щось читаю) свої почуття та емоції. Відчуйте, зрозумійте, що з вами відбувається, що ви відчуваєте. Тоді рівень напруги буде поволі спадати;
 2. Чутлива тема сльози. Хочеться плакати? (Плакати ж не можна. Нам ще в 3 роки заборонили: ти ж хлопчик, ти ж не маєш плакати, ти ж дівчинка, з тебе будуть сміятися).

Хочеться плакати? Плачте. Так виходить більш і напруження, так ви іншим дозволяєте проявляти і проживати емоції. Якщо є ситуації і місця де плакати хочеться, але чомусь не можна, треба стриматися — нехай. Аби вам було добре. Хочеться ридати, але нема сліз — увімкніть сумну музику і ріжте цибулю. Дивіться, що б вам було зручно і безпечно.

 1. Бийте подушку, грушу, займіться спортом (за умови, якщо це не підіймати агресію ще більше);
 2. Хочеться кричати — ідіть в ліс чи не людне, безпечне місце;
 3. Знайдіть діяльність для душі (не роботу, а те, що буде приносити вам задоволення);

Наприклад: фото, відео, огляд фільмів, малювання, ліпка з глини, спілкування з тваринами, плавання на байдарках, зварювання, читання, навчання, вивчення іноземної мови.

 1. Алкоголь і наркотики нічого не вирішують. Не варто себе обманювати. І не треба виправдовувати свою залежність, якщо така є;
 2. Спілкуйтеся з побратимами. Вам є про що поговорити й про що помовчати;
 3. Якщо підіймається градус напруги, починається конфлікт — придумайте собі слово “стоп”, чи фразу, яка дасть зрозуміти, що ви не хочете, не можете далі продовжувати розмову. Скажіть, що зараз підіймається злість чи агресія і розмову краще відкласти на деякий час.

Агресія — це добре, в ній багато сили та енергії. Направляємо в правильне річище. На досягнення, на мотивацію, на бажання, на мрію.

“Ваша агресія може вас налякати. Це нормально. Це добре. Це, можливо, вас вбереже від необдуманих вчинків і змусить працювати над собою. Най би так і було”, — йдеться в дописі.

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни