За інформацією: Суспільне Івано-Франківськ.
Фітофтору помідорів легше попередити, ніж вилікувати. Фото: depositphotos.com
Часті дощі та висока вологість повітря сприяють розвитку фітофтори на томатах. Це — грибкове захворювання, яке вражає листки, стебла й плоди. Хвороба проявляється влітку при температурі повітря 15-25°.
Як зберегти урожай, Суспільному розповіла начальниця відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області Галина Данилюк.
За її словами, першими ознаками фітофторозу на томатах є темні плями різної форми й розмірів на нижніх листках. У центрі вони мають сірий наліт. Поступово плями розростаються, збільшуються і поширюються на плоди. Листя починає скручуватися, темніти й опадати. Помідори теж псуються — чорніють і гниють.
Розвитку фітофторозу помідорів сприяє:
- різке коливання денних і нічних температур;
- значна кількість бур'янів;
- загущені посадки томатів;
- сусідство помідорів і картоплі;
- нерегулярні, але рясні поливи;
- похмура погода.
Профілактика фітофторозу
За словами Галини Данилюк, фітофтороз помідорів легше попередити, аніж вилікувати. Вона рекомендує таку профілактику:
- не садити помідори щосезону на одному місці, оскільки спори грибка залишаються у ґрунті;
- не висаджувати помідори біля картоплі. Рослини вразливі до спільних хвороб, зокрема фітофторозу;
- регулярно пасинкувати;
- прибирати грядки восени;
- фітофтора проявляється на вапняних ґрунтах. Зупинити розвиток захворювання можна підкисленням землі;
- поливати рослини під корінь, оскільки потрапляння води на листя сприяє розмноженню хвороби;
- при вирощуванні томатів у теплицях потрібно регулярно провітрювати приміщення.
Як боротися з фітофторою помідорів
Начальниця відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області Галина Данилюк каже: коли ви виявили, що на помідорах — фітофтора, потрібно оглянути всі рослини на грядці. Кущі, які сильно уражені, краще викинути з ділянки, щоби спори не розпорошувалися з повітрям і росою.
"Народних методів боротьби з фітофторозом томатів використовувати не бажано, тому що фітофтора дуже скоро проявляється. За три дні може повністю знищити урожай. Ви можете просто втратити час, потрібно рятувати урожай хімічними засобами проти фітофторозу. Вони є різні. Раджу вибрати з переліку препарати, які внесені до Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні", — говорить каже Галина Данилюк.
Вона додає: якщо літо сухе і спекотне, активніше проявлятимуться шкідники. Вологість повітря і холодна температура сприятливі для хвороб рослин.