Фахівці технічного університету провели вимірювання Домбровського кар’єру

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу продовжить екологічний моніторинг стану довкілля, засоленості поверхневих і підземних вод, зон просідань та гірничих розробок над колишніми рудниками «Калуш», «Голинь» та «Ново-Голинь» і в цьому році. 28 Липня, 2024, 14:00 Калуш Переглядів: 316 Згідно з договором на екологічний моніторинг з бюджету виділять 300 тис. гривень Реклама Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм

Згідно з договором на ці роботи передбачено виділити 300 тис. гривень з бюджету Калуської міської територіальної громади, йдеться в офіційній інформації.

Технічне завдання передбачає виконання польових спостережень, зокрема:

  • топографо-геодезичні спостереження ґрунтових реперів профільних ліній на рудниках «Ново-Голинь» та «Калуш» (с. Кропивник, вул. Європейська м. Калуш);
  • геофізичні спостереження на вул. Європейська (центральне каїнітове поле) та вул. Глібова (північне каїнітове поле) м. Калуша;
  • відбір проб води по профільній лінії: хвостосховище №1 – Домбровський кар’єр – р. Лімниця;
  • визначення абсолютних відміток рівня води в Домбровському кар’єрі, дренажній траншеї та р. Сівка.

Проведено прокачування спостережних свердловин та здійснено відбір проб води для лабораторного дослідження вмісту хімічних елементів.

24 липня 2024 року провели вимірювання абсолютних відміток Домбровського кар’єру та дренажної траншеї, які становлять 290,25 та 291 метр відповідно.

Методом високоточного геометричного нівелювання коротким променем за допомогою електронного нівеліра TOPCON досліджували встановлені ґрунтові репери на профільних лініях території села Кропивник.

З наступного тижня заплановано проведення геофізичних досліджень на вулицях Європейська та Глібова в Калуші.

Як повідомляли “Вікна”, мають бути виконані кілька етапів досліджень. 

Перший етап — виконання польових  спостережень. Він включає топографо-геодезичні спостереження ґрунтових реперів профільних ліній  у селі Кропивник та на вул. Європейській у Калуші,  геофізичні спостереження на вул. Європейська (Центральне каїнітове поле) та на вул. Глібова (Північно каїнітове поле) у місті Калуші, відбір проб води по профільній лінії Хвостосховище №1  Домбровський кар’єр  річки Лімниця (в межах спостережних свердловин, які наближені до цієї лінії) та визначення абсолютних відміток рівня води в Домбровському кар’єрі, дренажній траншеї та річці Сівка.

На другому етапі підрядник має опрацювати результати польових спостережень. Зокрема встановити фактичні осідання та обчислити прогнозовані річні осідання земної поверхні в Кропивнику та на вул. Європейській,  здійснити інтерпретацію геофізичних досліджень, провести лабораторні дослідження відібраних зі спостережних свердловин проб та  порівняти  абсолютні відмітки рівня води в Домбровському кар’єрі, дренажній траншеї та річці Сівка із даними за попередні роки.

Третій етап  підготовка заключного звіту. А саме, має бути побудовано мульди осідання земної поверхні та проведено аналіз напрямків та швидкостей зміни розмірів мульди за останні роки в межах рудника «Ново-Голинь» та визначення швидкості осідання в селі  Кропивник,  побудовані  графіки осідання земної поверхні на вул. Європейській, проведено оцінку динаміки активності деформаційних процесів на вул. Європейська та картування небезпечних зон на вул. Глібова. За даними геофізичних вимірювань виконавець має спрогнозувати зони можливого утворення карстових провалів земної поверхні на  вул. Глібова та побудувати прогнозну карту осідання земної поверхні в межах рудника «Ново-Голинь» (село Кропивник). А також провести оцінку засолення підземних вод на території Калуського гірничопромислового району. 

Звіт за результатами моніторингу мають надати замовнику до 1 листопада поточного року. 

Нагадаємо, що в останніх три роки екологічний моніторинг на території Калуської громади проводив Івано-Франківський університет нафти і газу. У 2021 році з університетом було укладено договір на 420 тис. гривень, тоді кошти Калуській громаді виділили з обласного бюджету. У 2022 і 2023 роках послуги науковців фінансував міський бюджет, у 2022 році договір уклали на 300 тис. гривень, торік — на 500 тис. гривень.

За результатами досліджень проведених у попередні роки науковці відмічали, що найбільше просідання земної поверхні відмічається в західній околиці села Кропивника. Аномальні зони та зони осідання також виявили над відпрацьованими  гірничими виробками в районі вулиці Європейської. Метою досліджень було отримання обґрунтованих даних щодо безпечності проживання та проїзду транспорту на цих територіях. Також проводилася оцінка динаміки засолення водоносного горизонту на території Калуського гірничопромислового району та встановлено що джерелами засолення та забруднення є хвостосховища та солевідвали. Також повідомляли про збільшення ареалу засолення ґрунтових вод. 

За результатами останнього моніторингу, від 2023 року, науковці зокрема рекомендували провести дослідження в районі вул. Глібова — Вітовського в Калуші та встановити репери, продовжити спостереження житлових будинків на вул. Франка у селі Кропивник та продовжити гідрологічні та гідрохімічні спостереження території Калуського гірничопромислового району і Домбровського кар’єру з метою оцінки впливу джерел забруднення. Ці рекомендації включили  до плану досліджень на цей рік.

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни