“Емоційний стан впливає на сприйняття інформації”. Як читати новини без шкоди для психічного здоров’я

Ми майже миттєво отримуємо інформацію про актуальні події, більшість із них трагічні та шокуючі. Ця інформація надходить інтенсивно, з багатьох джерел і майже цілодобово.

Журналістка Фіртки поспілкувалась із психологинею Валерією Худзіцькою та дізналась, як новини впливають на людину, її стан та емоції та як в сьогоденні читати новини без шкоди для психічного здоров’я.

Як трагічні новини вливають на нашу психіку?

Психологиня каже, з одного боку можливість оперативно отримувати новини приносить користь – ми не відчуваємо себе в інформаційній ізоляції, а також це дає відчуття своєрідного «контролю» над ситуацією. Так наче «нічого не застане мене зненацька, адже про всі події послідовно повідомляють».

Але з іншого боку – ось ми сидимо на роботі, а поруч з нами, в нашому телефоні, з екрана телевізора, з радіоприймача безперервно розгортається картина бойових дій, смертей, каліцтв, пошкоджень, маленьких і великих перемог, викриття, правосуддя, перемовин тощо.

Відбувається наступний процес – ви їдете в тролейбусі, перевіряєте зошити, ремонтуєте праску і починаєте відчувати інтенсивну лють, страх, горе, біль, безнадію, ненависть чи ейфорію. Ці додаткові відчуття будуть впливати на нашу поведінку, самопочуття, стосунки та діяльність.

Саме так інформація впливає на наш актуальний стан, вона стає значним чинником нашого емоційного стану. З іншого боку, необхідно пам’ятати, що наш емоційний стан також впливає на сприйняття інформації.

Наприклад, якщо ми тривалий час відчуваємо відчай і безнадію, новина про доставку ліків в Україну, може сприйнятись дуже підозріливо та загрожуюче.

Наша психіка є доволі стійкою, але якщо ви довгий час перебуваєте у виснаженому стані, у вас немає джерел поновлення сил, ваш режим дня, роботи дуже інтенсивний, ви переживаєте особисті трагедії чи втрати, сімейні, екзистенційні, професійні кризові періоди, то трагічні новини стають додатковим фактором дестабілізації. Наслідком можуть бути – виникнення панічних атак, депресивних епізодів, неврастенії тощо.

Це привід звернутись до спеціаліста/ки в галузі психічного здоров’я, можливо необхідна фармакологічна підтримка для стабілізації стану.

Як допомогти собі після прочитання трагічних та негативних новин?

Варто зазначити важливі властивості нашої психіки – захисні механізми та саморегуляцію. Тобто, психіка фільтрує і захищає нас від стимулів, які можуть стати для нас руйнівними.

Наприклад, ви можете сприймати інформацію «наче через брудне скло», забувати, не могти сконцентруватись, не помічати трагічних деталей, мати приглушену і запізнілу реакцію тощо.

Здоровим правилом є уникнення перестимуляції. Уникання інформації зараз неможливе. А от визначення особистої межі – цілком реальне завдання. Слідкуйте за своїм станом, помічайте від чого вам стає важко, старайтесь не переходити цю межу.

Можете визначити собі місце і час спеціально для ознайомлення з актуальними новинами і читаєте новини лише в цьому місці та у відведений час.

Якщо новини викликають паніку і страх, я не знаю кращого способу, ніж дихальні техніки. Ваше завдання – «активізувати» парасимпатичну нервову систему, яка відповідає за зменшення частоти серцевих скорочень, нормалізації дихання, розслаблення м’язів, зниження тиску.

Активізувати її можна шляхом повільних та довгих видихів. Інший спосіб самодопомоги при інтенсивному страху та паніці – перемикання на когнітивну діяльність.

Наприклад, знаходите і проговорюєте вголос усі предмети зеленого кольору у кімнаті, потім усі предмети круглої форми, здійснюєте додавання чи віднімання, пробуєте здогадатись професії людей, що вас оточують.

Прогулянки, рух і фізична активність. Після сприйняття емоційної інформації у кров виділяється адреналін. Якщо ви будете нерухомо лежати, ви відчуватимете тремтіння, напруження і тривогу.

Звучить банально, але все ж – обирайте лише офіційні джерела інформації, там події висвітлено у формі фактів, оцінок, припущень, планів.

Якщо ви читаєте новини в соцмережах, а особливо у сумнівних джерелах, зазвичай вони перенасичені деталями, мають маніпулятивний характер та негативне емоційне забарвлення, і викликають сильні почуття, не кажучи про сумнівну достовірність.

Обов’язково врівноважуйте інформаційне поле! Спеціально фокусуйтесь на новинах, які висвітлюють мужність, силу, майстерність, відвагу наших військових, доброту, самопожертву, гідність наших громадян, успіх політиків, вдалі перемовини, досягнення, надії, оптимістичні прогнози, локальні новини про події міста.

Слухайте музику, переглядайте кіно, відвідайте виставку, театральну постановку чи концерт. Перегляньте кулінарні канали, комедійні шоу, подивіться мультфільми з дітьми.

Як самостійно допомогти рідним?

Якщо ви маєте змогу, поділіться способами самодопомоги з рідними, будьте уважними до близьких, помічайте зміни у їхньому стані. Спробуйте дотримуватись разом рекомендацій наведених вище.

Спростовуйте фейкову інформацію, яка може їх вразити та дестабілізувати. Будьте поруч, якщо близьким важко.

Якщо це можливо і доречно обговорюйте новини, які вас турбують чи лякають, діліться думками, висловлюйте сумніви чи надії.

Розділяйте біль і горе одне з одним. Завдяки цьому ця ноша буде меншою.

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни