До 100-річчя Параджанова планують створити 3D-проєкцію церкви у Космачі на Франківщині – Новини Галича

Над 3D-візуалізацією працюють науковці й студенти університету за архівами, які збереглися до сьогодні. Зокрема за кресленнями доцента Зеновія Соколовського, якого за бажання зберегти архітектурну пам’ять про святиню звільнили з роботи.

До 100-річчя з дня народження Сергія Параджанова у селі Космач, що на Івано-Франківщині, планують створити 3D-проєкцію церкви великомучениці Параскеви, іконостас якої режисер показав у своєму фільмі “Тіні забутих предків”. Восени 2023 року проєкт має бути готовим, розповів Суспільному проректор Університету Короля Данила Михайло Косьмій. “Є наказ від 1979 року. Зеновія Соколовського звільняють з посади за те, що він проявив неабияку наполегливість у проведенні реставрації об’єктів, які ще не були затверджені пам’ятками, й потреби їхнього відновлення не диктуються будь-якою необхідністю”, — розповідає Михайло Косьмій.

Відновлювати храм, відкриття якого датують 1718 роком, радянська влада так і не почала. У 1983 році церква була зруйнована остаточно.

За словами Михайла Косьмія, вцілів лише іконостас храму, який під час зйомок “Тіней забутих предків” використав режисер Сергій Параджанов.

Під час арешту митця у 1970-х ікони передали у музеї Києва та Західної України. Реставратор Валерій Твердохліб каже: понад 10 з них наразі перебувають у музейних фондах на Івано-Франківщині.

“Сергій Параджанов зібрав ікони з двох іконостасів церкви великомучениці Параскеви у Космачі — 1720 та 1773 років. З них він зробив свій іконостас на кіностудії Довженка, де відзняли фільм”, — каже Валерій Твердохліб. Реставратор говорить: містика “Тіней забутих предків” простежується на врятованих режисером стрічки іконах XVIII століття. Зі слів Валерія Твердохліба, на одній з них лик святого нагадує Сергія Параджанова.   “Це — зображення однієї ікони “Тайної вечері” з Космацької церкви. На ній, як ми знайшли, є портрет Параджанова серед апостолів. Дуже унікальна містична історія”, — каже Валерій Твердохліб.

Ідею візуалізувати церкву у Космачі підтримує місцевий краєзнавець та дослідник Гуцульщини Михайло Юсипчук (Дідишин), який добре пам’ятає храм. Він каже: за місцевими переказами, гроші на зведення святині 300 років тому давав опришок Олекса Довбуш.

“Він давав гроші й сам навіть приходив допомагати її будувати. Придбав дзвони до дзвіниці”, — говорить Михайло Юсипчук (Дідишин).

За словами проректора Університету Короля Данила Михайла Косьмія, архітектори та реставратори взялися за створення 3D-візуалізації, щоб відновити пам’ять про гуцульську святиню.

“Ми виявили архів Зеновія Соколовського. Побачили, що у нас реальні архіви, яких ніде немає, і ніхто про них навіть не знав. Ми маємо можливість зробити 3D-проєкцію на місці, де стояла церква”, — каже Михайло Косьмій.

Над проєктом 3D-зображення церкви великомучениці Параскеви працює команда з п’яти-семи людей, а також студенти вишу. Зі слів проректора УКД, восени вона має бути готовою. Презентацію хочуть приурочити до 100-річчя з дня народження Сергія Параджанова, яке відзначатимуть 9 січня 2024 року.

Читайте також: У Франківську запрошують на екскурсію міжвоєнним Станіславовом

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни