Диверсія в Маріуполі: як майже 300 морпіхів потрапили в полонСюжет

Диверсія в Маріуполі: як майже 300 морпіхів потрапили в полонСюжет

Фото: кадр з відео Полонені бійці 501-го батальйону

Майже 300 морських піхотинців, які захищали завод Ілліча, вважались дезертирами, але як виявилось їх зрадив один із командирів.

Коли заходить мова про захисників Маріуполя, то для більшості українців це звучить як синонім “захисників Азовсталі”. Вся Україна та мільйони людей по всьому світу ледве не он-лайн стежили за боями на комбінаті, а згодом за “евакуацією” оборонців в полон. Про те варто нагадати, що захисники Маріуполя були не лише на Азовсталі.

Оборона міста трималась і на інших локаціях. Зокрема більшість українських бійців опинилися на “спареній” території інших виробничих гігантів: Азовмашу і комбінату імені Ілліча. Саме на заводі Ілліча перебували й морські піхотинці 501-го окремого батальйону 36-ї окремої бригади морської піхоти ВМС ЗСУ, які першими з Маріупольського гарнізону масово потрапили у полон до росіян.

Зокрема, 4 квітня 2022 року стало відомо, що фактично весь 501-й батальйон, а це близько 300 морпіхів, які на той час залишалися живими – просто зник зі своєї позиції. А наступного дня по російським каналах зв’язку пройшла інформація, що всі вони “добровільно здалися в полон”.

Через оголення значної ділянки тим підрозділам, що залишилися, довелося несолодко, і зрештою оборона заводу Ілліча “посипалася” ще більше. Дивні обставини зникнення 501-го батальйону викликало обурення серед їхніх побратимів. Проте сьогодні в цій історії ясність внесли результати розслідування слідчих ДБР.

Відхід із Широкиного

501-й окремий батальйон на момент повномасштабного вторгнення РФ тримав оборону в районі Широкиного Донецької області. На початку березня вони були змушені відступити в Маріуполь і зайняли оборону на заводі Ілліча. При відході батальйон був в повному складі, в них був лише один легкий “трьохсотий”.

Про перебування морпіхів саме на цьому комбінаті їхні родичі не знали – тільки те, що вони в Маріуполі, який зусібіч оточений ворогом. Про це виданню Новинарнія розповіла Ольга – дружина одного з військовослужбовців 501-го батальйону, який зараз перебуває в російському полоні.

“Уже від хлопців, які повернулися з полону, ми дізналися, що їхній командир їх дуже підтримував, кричав у рацію: “Ми зможемо, ми прорвемося!” І справді прорвалися, змогли вийти без втрат. Вони підготовлені, постійно навчалися, тренувалися. І так хотілося їм вірити, що й далі все буде добре… Але далі так не було”, – розповіла Ольга про відхід морпіхів із Широкиного.

Вона додала, що хлопці виходили із цього селища фактично без нічого – їжі і води в них не було, та й зайшли на порожній завод. Де саме була позиція батальйону, рідні дізналися вже після того, як морпіхи перестали виходити на зв’язок.

“Єдине, що вони казали – “ми на заводі”. Але ж Маріуполь – суцільне виробництво! Вже потім ми дізналися, що Ілліча й Азовмаш – це два заводи поруч на одній території, їх розділяє близько двох кілометрів. І військові були розділені там по різних місцях – наш батальйон, інші підрозділи з 36-ї бригади, і з 56-ї та інших бригад теж були”, – розповіла дружина.

Таємниче зникнення

Під час одного з бою 4 квітня побратими з інших підрозділів виявили, що позиція 501-го батальйону порожня.

“Нам написали хлопці, побратими, які там були, що весь батальйон пропав. Тоді були страшні думки, я вам скажу чесно. Як пропав? Куди?! Ніхто ж нічого не знав, що там відбувалося. Та наступного дня на каналах “кадирівців” почали виходити відео з нашим (полоненим – ред.) батальйоном… Багато дівчат своїх упізнали, а я свого чоловіка не знайшла. Але через кілька днів таки побачила! Далеко, в третьому ряду. Ніхто б не зрозумів, що це він, бо в нього натягнута шапка, одягнений капюшон, тільки пів ока здалеку на відео видно… А я тільки побачила – це ж моє!”, – розповіла Ольга.

Після цього відео, як розповіла жінка, пішли різні розмови про те, що фактично весь 501-й добровільно здався в полон і таким чином “підставив” інших оборонців Маріуполя, оголивши шмат фронту. Олю та інших дружин і родичів украй обурює ця інформація.

“Дуже багато ходило пліток про те, що здалися, не здалися… Я не хочу зараз піднімати це всередині країни. Але ж зрозумійте: всі були в оточенні. Звідти не було ніякого виходу, взагалі ніякого! Повне оточення. Так, ні для кого не секрет, що завод Ілліча порівнюють з Азовсталлю. І мене дуже ображає, коли кажуть, що ті “виходили”, а наші – “здалися в полон”. Ну, це смішно насправді! Так, в Азовсталі була домовленість про вихід (все одно в полон), а в наших не було. Тому що не було зв’язку! І Старлінків не було. Як наш командир повинен був про це зв’язуватися – голубом?” – додала Ольга.

Розслідування ДБР

Сьогодні працівники Державного бюро розслідувань повідомили про підозру у державній зраді одному з керівників 501- го окремого батальйону морських піхотинців, через якого, по інформації слідчих, 277 військових цього підрозділу опинились в полоні.

В ДБР встановили, що з кінця лютого 2022 року військовослужбовці батальйону здійснювали оборону міста Маріуполь, а вже у квітні пропагандистські ЗМІ розповсюдили інформацію, що начебто морпіхи 501 батальйону добровільно здалися у полон в оточеному Маріуполі.

Проте слідство встановило, що насправді начальник речової служби тилу 501-го батальйону зрадив присягу та перейшов на бік ворога.

“Він вступив у змову з росіянами та фактично вмовив командира здатися. Користуючись важкою ситуацією, в якій опинилися сили оборони в Маріуполі, зрадник спонукав командира припинити оборонні дії, здати зброю та особовий склад. 277 військовослужбовцям батальйону був відданий наказ на передислокацію, а насправді їх переправили до “ДНР””, – говориться в повідомлені.

Військових ввели в оману, й тому вони не усвідомлювали й не могли усвідомлювати протиправного характеру наказу чи розпорядження про здачу в полон, наголошують в ДБР.

Відповідно відомство закрило провадження відносно 277 військовослужбовців 501 ОБМП за підозрою у дезертирстві. Це дає підстави уповноваженим органам відновити порушені права полонених морпіхів щодо виплат їх родичам.

Також слідством встановлено, що начальник речової служби тилу 501-ї бригади продовжив свою зрадницьку діяльність і після його диверсії в Маріуполі.

“Переїхавши до рідного Бердянська, Запорізької області він знову почав агітувати українських військових переходити на бік ворога та за винагороду надавати йому відомості щодо розміщення сил та засобів оборони України. Слідство встановило принаймні три відповідні факти протягом квітня-червня 2022 року”, – додали в ДБР.

Начальнику речової служби тилу 501 ОБМП ВМС Збройних Сил України повідомлено про підозру у державній зраді. Санкція статті передбачає довічне позбавлення волі. Досудове розслідування у кримінальному провадженні триває. Встановлюються інші особи, які можуть бути причетними до злочину.

Джерело

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни