Директор трубного заводу: звинувачення підприємства у несплаті 5,9 млн гривень ПДВ — безпідставні

«Вікна» побували на ТОВ «Калуський трубний завод» і з’ясували, якою є зараз ситуація на підприємстві. 06 Лютого, 2023, 13:00 Калуш Економіка Переглядів: 586 На трубному заводі сподіваються, що репутація підприємства як сумлінного платника податків буде відновлена Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм

Минулого року ТОВ «Калуський трубний завод» та ТОВ «ТД «Євротрубпласт»» стали фігурантами кримінального провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України (Ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів), вчинені за попередньою змовою групою осіб, або якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у великих розмірах). Зокрема, підприємству інкримінують ухилення від сплати 5 млн 904 тис. гривень податку на додану вартість впродовж 2017-2021 років. За клопотанням слідчого на майно трубного заводу та корпоративні права у вигляді 93% статутного капіталу було накладено арешт та заборону на відчуження.

Калуський трубний завод подавав клопотання про скасування арешту майна в рамках цього кримінального провадження, однак 18 і 23 січня цього року суд відмовив у його задоволенні.

«Як би це прикро не було, на даний час у зв’язку із наявними прогалинами у чинному законодавстві України,  подекуди зустрічаються випадки безпідставного порушення кримінальних проваджень. Здебільшого, безпідставне порушення кримінального провадження є наслідком штучно створеного бізнес-конкурентами інформаційного шуму навколо підприємства, на тлі якого недобросовісні посадовці правоохоронних органів ініціюють порушення кримінальних проваджень, так би мовити для «показника». Поряд з тим, невід’ємною частиною таких проваджень є також і накладення на підприємства занадто суворих санкцій, внаслідок чого на тривалий час фактично паралізується діяльність підприємств, а в гіршому випадку цілі майнові комплекси «ідуть з молотка» за заниженою ціною продажу», — зауважує директор підприємства Ігор Баб’як.

Станом на 6 лютого ТОВ «Калуський трубний завод» працює. Щоправда, за підсумками січня обсяг виробництва продукції очікується на рівні 35% від звичного. Директор підприємства пояснив це зменшенням обсягу замовлень у зв’язку з війною в країні. Проте трубний завод випускає продукцію, а 92 працівників отримують зарплату і їхні сім’ї мають за що жити, а до бюджетів надходять податки, кажуть на підприємстві.

Зараз працівники трубного заводу найбільше побоюються повної зупинки підприємства. Так, як це відбулося з ТОВ «Карпатнафтохім» і ПАТ «Сегежа Оріана Україна»: їхні активи передали в управління АРМА, управителя їм не призначили, фінансово-господарська діяльність підприємств заблокована, працівники втратили дохід, а бюджети — податки, які у тому числі могли б піти на посилення оборонних можливостей України.

«Це українське підприємство, власниками якого є громадяни України, яке дає роботу громадянам України, сплачує податки у бюджет країни, це реальне виробництво, яке випускає затребувану в Україні продукцію. Наші працівники в лавах ЗСУ захищають Україну. У нас працюють члени сімей військовослужбовців і люди надіються, що надалі матимуть роботу. Ще починаючи з 2014 року, після незаконної анексії Криму та початку бойових дій на Донбасі, колектив підприємства долучився до допомоги нашим військовим. І до сьогодні ми намагаємося допомагати Збройним Силам України та за свої кошти забезпечуємо закупівлю необхідного на передовій спорядження: тепловізорів, квадрокоптерів, засобів зв’язку, захисну амуніції та сім автівок. Ця допомога підтверджується великою кількістю грамот та подяк від військових частин. На тлі зупинки великих підприємств працевлаштуватися в Калуші зараз дуже важко. Це важливо у першу чергу для держави, її економіки, важливо для Калуської громади та дуже важливо для наших  працівників. Тому можливе блокування роботи нашого підприємства вкрай негативно позначиться як на працівниках підприємства, так і на Калуській громаді в цілому. Як не шкода, чинне законодавство України є недосконалим та діє таким чином, що в процесі проведення досудового слідства можливе блокування роботи підприємства. Яскравим прикладом цього є зупинка діяльності ТОВ «Карпатнафтохім» та ПАТ «Сегежа Оріана Україна», — каже директор підприємства.

Водночас Калуський трубний завод вважає звинувачення в ухилянні від сплати податків на 5,9 млн гривень абсолютно безпідставними.

«Кримінальну справу за статтею про ухиляння від сплати податків проти підприємства порушили на підставі Висновку аналітичного дослідження ГУ ДПС у Івано-Франківський області. При цьому на підприємство для перевірки ніхто не звертався і нашими документами не цікавився. Навіть після того, як начебто виявили порушення на 5,9 млн гривень, перш ніж відкривати кримінальне провадження, вважаю, у першу чергу, мали б повідомити підприємство, взяти якісь пояснення тощо. Однак цього всього не було. Тому це кримінальне провадження застало нас зненацька. Ми дізналися про це вже після судових засідань і були шоковані, насамперед, сумою несплаченого за п’ять років податку на додану вартість, яку інкримінують трубному заводу. При тому, що підприємство завжди намагалося сумлінно  виконувати усі свої зобов’язання і перед працівниками, і перед бюджетом, й умислу ухилятися від сплати податків ніколи не було. Поряд з тим, я переконаний в безпідставності звинувачень в ухилянні від сплати податків, і це буде доведено у визначеному законом порядку», — зазначає Ігор Баб’як.

Відтак, за словами директора підприємства, Калуський трубний завод ініціював проведення позапланової виїзної перевірки Державною податковою службою. Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області таку перевірку проводило з 13 по 26 грудня 2022 року. 3 січня 2023 року податківці склали довідку, за якою Калуський трубний завод не має податкового боргу, недоїмки зі сплати єдиного соціального внеску та іншої заборгованості з платежів. Щоправда, перевірка виявила, що підприємство за 2017-2021 роки не сплатило до бюджету 220 070 гривень податку на додану вартість — аж ніяк не 5,9 млн гривень.

«Таке, на жаль, буває. Однак про жоден умисел в ухилянні від сплати податків не йдеться. За ці п’ять років зобов’язання Калуського трубного заводу по податку на додану вартість склали 54,9 млн гривень. 220 тисяч гривень — це всього 0,4% від цих зобов’язань. Так буває: люди можуть помилятися, податкове законодавство часто змінюється і якісь нюанси можуть неправильно трактуватися, може бути різне розуміння бухгалтера підприємства і податкового органу. Але говорити про те, що сплачуючи понад 13 млн гривень податків щороку, підприємство вдавалося до якихось схем з ухиляння, щоб заощадити 40-50 тис. гривень на рік — фактично місячну зарплату з нарахуваннями трьох-чотирьох працівників, як на мене, абсурдно. До слова, за період з 2017 року по 9 місяців 2022 року ТОВ «Калуський трубний завод» та ТОВ «ТД «Євротрубпласт»» разом сплатили податків, обов’язкових платежів та зборів до бюджету та цільових фондів на загальну суму понад 300 млн гривень, і це не враховуючи митних платежів», — стверджує керівник заводу.

Станом на 6 лютого Калуський трубний завод вже перерахував до державного бюджету донараховані податківцями понад 220 тис. гривень. Також у повному обсязі перераховані штрафні санкції за несвоєчасну сплату податку на додану вартість. А окрім того, директор підприємства сплатив адміністративний штраф. Тож жодних боргів за податками трубний завод не має і надіється, що це буде враховано судом, а репутація підприємства як сумлінного платника податків — відновлена.

Богдана ТИМЧИШИН, журналістка

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни