Державному архіву Івано-Франківської області подарували старовинну метрику померлих села Новоселиця

За інформацією: Суспільне Івано-Франківськ.

Державний архів Івано-Франківської області отримав на зберігання метричну книгу села Новоселиця. Facebook/Державний архів Івано-Франківської області

8 серпня Державний архів Івано-Франківської області отримав на зберігання метричну книгу померлих села Новоселиця Снятинського повіту за 1830-1883 роки. Її надіслав поштою житель Яремча Любомир Медик. Згодом книгу оцифрують. З її допомогою можна буде дослідити генеалогію, а також отримати архівні довідки.

Про це у коментарі Суспільному розповів виконувач обов'язків директора архіву Андрій Сміжак.

З його слів, Любомир Медик придбав дві метричні книги у торговця старовиною з Косова. Одну метричну книгу померлих із Новоселиці Снятинського повіту за 1830-1883 роки (том III) передав до Івано-Франківського обласного архіву, іншу метричну книгу померлих із села Лука Мала повіту Скалат за 1784-1849 роки (том I) — до Тернопільського.

"З його листа ми зрозуміли, що хтось із людей на горищі закинутої хати знайшов ці дві книги й продав торговцю старовинними речами. Любомир Медик їх оцифрував, згодом розмістив на якомусь ресурсі та отримав пропозицію продати ці старовинні документи до приватної колекції. Проте чоловік вирішив їх віддати в архіви. Тобто Любомир зробив такий потужний крок — передав старовинні документи в архів, де вони будуть корисні сотням людей", — розповів Андрій Сміжак.

Метрична книга померлих села Новоселиця . Facebook/Державний архів Івано-Франківської області

Виконувач обов'язків директора архіву продовжує: метрична книга — це церковний документ, у якому місцевий священник записував відомості про людей, які померли.

"Там вказаний вік людини, коли вона померла, дата смерті, дата поховання. Також вказана причина смерті, тобто фіксується хвороба конкретної людини. Це все вів священник день за днем, місяць за місяцем, рік за роком", — говорить Андрій Сміжак.

За його словами, книга є цінною. Після науково-методичної ради її поставлять на облік, оцифрують, і через пів року вона буде доступна широкому загалу.

"Крім самої метричної книги є додаткові документи: один — про вінчання, інший документ потребує перекладу. Вони пройдуть експертизу архівістів, тобто науково-методичну раду. Ми оцифруємо ці документи разом з усіма метриками архіву під час співпраці з організацією FamilySearchНекомерційна генеалогічна та сімейно-історична організація, що допомагає людям більше дізнатися про історію своєї родини і виставимо у вільний доступ у нас на сайті та на сайті самої корпорації FamilySearch", — говорить Андрій Сміжак.

Він додає, що за допомогою метричної книги померлих можна досліджувати родовід.

За допомогою метричної книги померлих можна досліджувати родовід. Facebook/Державний архів Івано-Франківської області

"Наприклад, архівну довідку на спадщину, архівну довідку про генеалогію. Тобто, хтось захоче досліджувати свій родовід, він візьме цю книгу і побачить людину, яка померла, до прикладу, у 1860 році у віці 60 років. І зможе встановити, що людина народилася у 1800-х роках. А книг про народження таких давніх у нас немає. 1800 і 1840 роки в нас відсутні, тому суто за метричними книгами смерті ми можемо встановлювати приблизний рік народження людини", — каже Андрій Сміжак.

З його слів, останній раз такий подарунок Державний архів Івано-Франківської області отримав п'ять років тому. Це була метрична книга села Кривопілля 1780 року.

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни