День ЗСУ: цікаві факти про українську арміюСюжет

День ЗСУ: цікаві факти про українську арміюСюжет

Фото: пресс-служба Генштаба ЗСУ відзначають своє свято

У вівторок, 6 грудня, Україна відзначає День Збройних Сил. Цьогорічне свято особливо знакове на тлі повномасштабної війни.

У вівторок, 6 грудня, в Україні відзначають День Збройних Сил – професійне свято всіх військових. Воно було розпочато у 1993 році в день ухвалення закону Про Збройні Сили України та Про оборону України.

Цього року свято одне із найзнакових, оскільки відбувається на тлі повномасштабної війни Росії проти України, а також збігається з початком Першого зимового походу армії УНР.

На честь свята Корреспондент.net зібрав добірку цікавих фактів щодо ЗСУ, якими пишається вся Україна.

№ 1. Після дев’яти місяців повномасштабної війни РФ проти України ЗСУ стали однією з найпотужніших армій у європейському регіоні. Вони сміливо і ризиковано ведуть наступ на армію, яка вважалася “другою у світі”. Зазначимо, що у рейтингу Global Firepower за 2022 рік Росія формально посідала друге місце, а ЗСУ займали 22 позицію у світі та шосту в Європі. Але список було оприлюднено у січні поточного року, ще до вторгнення РФ до України. Новий рейтинг на 2023 рік ще перебуває у процесі складання.

№ 2. Збройні Сили України показали себе найкреативнішою сучасною армією у світі, повідомляє Центр вивчення армії, конверсії та роззброєння. Деякі дії можуть здатися унікальними. Наприклад, фахівцям ЗСУ вдалося адаптувати для вітчизняних винищувачів американські високошвидкісні протирадіолокаційні ракети AGM-88 HARM із дальністю понад 100 км. Крім того, в руках української армії цивільні коптери та безпілотники стали потужним елементом асиметричної війни із противником, що дозволило завдавати ударів далеко за межі можливостей існуючої зброї, зокрема, по території окупованого Криму. Щоб “достукатися” до противника на острові Зміїний, приблизно за 50 км від узбережжя України, військовим вдалося розмістити французькі САУ CAESEAR на баржі, перетворивши артилерійські установки на “плавучу батарею”.

№3. ЗСУ провели першу у світі великомасштабну операцію у вигляді “атаки роєм” катерами-безпілотниками на потужні та дорогі бойові кораблі РФ. Так, 29 жовтня українські захисники атакували російські кораблі в окупованому Севастополі із застосуванням такої зброї. Це потужний психологічний удар Кремлю, який свідчить про домінування щодо дешевих, але сучасних, передових технологій.

№ 4. За дев’ять місяців війни ЗСУ успішно провели не лише оборонну операцію, а й низку наступальних операцій, які увійдуть до нових військових підручників. Світ вразила раптова операція на Харківщині, визволення Херсона, знищення військових баз у тимчасово окупованому Криму, операція з витіснення російських військ із острова Зміїний. Вони викликали паніку в таборі супротивника та почуття недовіри до власної армії.

№ 5. ЗСУ на практиці довели, що високотехнологічне озброєння нівелює відчутну перевагу у кількості озброєнь попереднього покоління. Маючи більш точні артилерійські боєприпаси та їх більшу дальність дії, ЗСУ змушували противника відступати і залишати позиції ще до проведення наступальної операції. Це незвичайний досвід сучасної війни, який показує, що Збройні сили України фактично ведуть війну нового покоління.

№6. Збройні сили України успішно провели унікальну бойову операцію зі знищення флагмана Чорноморського флоту Росії Москва. При цьому корабель був потоплений за допомогою крилатих ракет вітчизняного виробництва – берегових ракетних комплексів розробки КБ Луч. Це був перший випадок “гибелі” флагмана з часів Другої світової війни і перший випадок “гибелі” ракетного крейсера РФ.

№ 7. Збройні сили створили першу в історії війн ситуацію, коли за допомогою великої кількості тактичних засобів було змінено стратегічну мету противника. Масове застосування “стрілецької зброї” на кшталт ПТРК, ПЗРК, гранатометів та стрілецької зброї призвело до масового знищення техніки та живої сили окупантів. А потім зміни цілей “спецоперації” – “звільнення” Донецької та Луганської областей.

№ 8. Збройні сили України стали армією, що не входить до НАТО, але яка має найбільший у світі арсенал озброєнь стандарту НАТО.

№ 9. Військовослужбовці ЗСУ за гранично короткий термін освоїли величезну кількість зброї натовського зразка. Це почалося із систем ППО, бронетехніки та артилерії. А зараз ЗСУ переконливо доводять, що поводження з такими західними системами, як літаки F-16 чи ракети ATACMS, не викличе технічних затримок.

№ 10. Збройні Сили України не лише вистояли у перші дні тотальної війни, а й зберегли бойову авіацію. Західні спецслужби давали Україні від 72 години до трьох тижнів опору. Але після дев’яти місяців глобальної війни сили окупантів відступають.

Джерело

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни