COVID-19: темпи вакцинації, медичні міфи та кількість хворих на Прикарпатті

За добу 29 січня в Україні зафіксували 24 508 нових підтверджених випадків коронавірусної хвороби COVID-19, з них дітей – 3 378, медпрацівників – 444.

Крім того, 34 202 людини вакциновано проти COVID-19. Першу дозу отримали 12 092 людини, другу дозу – 11 400 людей, додаткову дозу отримали 235 людей, бустерну дозу – 10 475 людей.

Зокрема, в Івано-Франківській області за добу 1 664 нові підтверджені випадки. Крім того, в області одужали — 347 осіб, летальні випадки — п’ять.

Так, за весь час пандемії в області захворіли 160 731 особа. Зокрема, захворіли – 9 139 дітей, медичних працівників – 3 951, одужали – 126 431 особа, летальних випадків – 3 248.

Протягом минулої доби прикарпатські медики провели методом ПЛР — 2 760 досліджень, а методом ІФА – 130 досліджень.

Заразом від початку вакцинальної кампанії в Івано-Франківській області провели 843 270 щеплень, додаткову дозу отримали 174 людини, бустерну дозу – 4 002 людини.

Кількість захворювань в регіонах за добу:

 • Київ – 1058;
 • Вінницька область – 986;
 • Волинська область – 395;
 • Дніпропетровська область – 688;
 • Донецька область – 643;
 • Житомирська область – 2013;
 • Закарпатська область – 439;
 • Запорізька область – 394;
 • Київська область – 644;
 • Кіровоградська область – 214;
 • Луганська область – 264;
 • Львівська область – 3043;
 • Миколаївська область – 486;
 • Одеська область – 1175;
 • Полтавська область – 306;
 • Рівненська область – 1172;
 • Сумська область – 1554;
 • Тернопільська область – 884;
 • Харківська область – 1722;
 • Херсонська область – 448;
 • Хмельницька область – 1883;
 • Черкаська область – 541;
 • Чернівецька область – 924;
 • Чернігівська область – 968.

В Україні діє адаптивний карантин, коли регіони поділяють на «зелену», «жовту», «помаранчеву» та «червону» зони епіднебезпеки.

З 23 вересня по всій Україні запровадили «жовту» зону. Проте, станом на 30 січня в Україні два регіони перебувають у «червоній» зоні епіднебезпеки.

Наразі у червоній» зоні епідемічної небезпеки Івано-Франківська та Рівненська області.

У «помаранчевій» зоні епіднебезпеки Вінницька, Волинська, Донецька, Закарпатська, Луганська, Запорізька, Одеська, Хмельницька, Сумська, Житомирська, Львівська, Тернопільська, Чернігівська, Черкаська та Чернівецька області.

Показники Дніпропетровської, Київської, Кіровоградської, Полтавської, Харківської та Херсонської областей відповідають «жовтій» зоні карантину.

В Україні спостерігається зростання захворюваності на COVID-19. Останні три дні фіксували рекордну кількість випадків коронавірусу за весь час пандемії. Напередодні хворобу діагностували у 37 351 людини, а загальна кількість летальних випадків перевищила 100 тисяч.

Зазначимо, що 15 грудня Кабінет Міністрів України продовжив дію адаптивного карантину на території України до 31 березня 2022 року.

  читайте також: Спалах захворюваності на COVID-19. Як вберегтись від штаму «Omicron»

Нагадаємо, що відзавтра, 31 січня, невакцинованих медиків, працівників органів місцевого самоврядування та комунальників відсторонюватимуть від роботи.

Працівників вищезазначених установ, які не щепляться принаймні однією дозою вакцини проти COVID-19 до цього періоду, відсторонюватимуть від роботи без збереження заробітної плати. 

Це правило не поширюється на працівників, які мають протипоказання до вакцинації та надали відповідний документ. З 8 листопада таку довідку можна взяти в сімейного лікаря.

Так, з 8 листопада невакцинованих працівників, для яких щеплення проти COVID-19 є обов’язковими, почали відсторонювати від роботи. Тоді уряд видав постанову, у яких затвердив перелік професій, для яких щеплення від COVID-19 є обов’язковим.

Йшлося про обов’язкове щеплення для працівників освіти всіх форм власності, центральних та місцевих органів влади та їхніх підрозділів, соціальних закладів, а також державних підприємств і організацій, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави.

Крім цього, 9 грудня уряд знову розширив перелік організацій, співробітники яких мають обов’язково вакцинуватись проти COVID-19.

Зокрема, додали наступних співробітників:

▪️ підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади;

▪️ установ і закладів, що надають соціальні послуги, закладів соціального захисту для дітей, реабілітаційних закладів;

▪️ підприємств, установ та організацій, включених до Переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 року №83.

Зазначимо, що термін відсторонення від роботи діятиме, поки людина не вакцинується.

Чи є винятки?

Так. Винятком будуть лише ті працівники, які мають обґрунтовані медичні протипоказання. Таким пацієнтам видадуть відповідну медичну довідку, яка свідчить, що робити щеплення не можна. Таке рішення ухвалює сімейний лікар.

«Проте, невеликий відсоток людей має протипоказання — це 3-4% всього. Сформовано, можливо, такий міф про те, що багатьом людям не можна вакцинуватися», — зауважив міністр охорони здоров’я України.

За його словами, сьогодні в Україні роблять усе для того, щоб запобігти будь-яким підробкам. А тому така довідка буде в електронній системі охорони здоров’я. Вона видаватиметься, як і COVID-сертифікат.

За яких умов допускатимуть до роботи?

У постанові Кабінету Міністрів йдеться про те, що термін відсторонення від роботи спливає після усунення обставин, які його зумовили. У цьому випадку ними є:

 • повна вакцинація;
 • скасування/зупинення дії постанови.

Крім того, в Україні змінили терміни для отримання бустерної дози вакцини від COVID-19.

Кабінет міністрів України своєю постановою скоротив мінімальний період для отримання бустерної дози вакцини від COVID-19 зі 180 до 90 днів. 

Відтепер бустерну дозу вакцини від коронавірусу рекомендується робити з 90-го по 270-й день після останнього щеплення. Також це стосується вакцинації як одним препаратом, так і за змішаною схемою. Постанова Кабміну передбачає, що при формуванні COVID-сертифіката після введення бустерної дози до нього вноситимуть відповідну позначку – «booster/бустер».

Водночас в Україні змінили змішані схеми вакцинації від COVID-19 на наступні:

▪️ 1-ша доза CoronaVac + 2-га AstraZeneca, Pfizer чи Moderna;
▪️ 1-ша доза AstraZeneca + 2-га Pfizer чи Moderna;
▪️ 1-ша доза Pfizer, Moderna + 2-га AstraZeneca.

Інтервал між введеннями для всіх схем – 28 днів.

Такі самі схеми можна застосовувати також для додаткової чи бустерної дози.

Водночас МОЗ спільно з освітньою платформою StopFake продовжують інформаційний проєкт «Чистий мозок». Представляємо нову підбірку спростувань.

Фейк №1: В ООН визнали підготовку до нової «штучної» пандемії

«Організація об’єднаних націй вже не приховує своїх намірів і прямим текстом каже, що ООН знову готує людям нові пандемії», – чергове дезінформаційне відео про «коронавірусну всесвітню змову» поширюється соціальними мережами. У ролику запевняють, що в ООН нібито підтверджують «штучність» та «спланованість» пандемії COVID-19. За словами автора відео, «нова пандемія, яку готує світовий уряд», потрібна для «встановлення тотального контролю» в усьому світу. 

Факт: в ООН дійсно закликали світову спільноту готуватися до можливих спалахів нових епідемій. Жодної конспірології в цьому немає, ризик пов’язаний із природними причинами: перенаселеністю небагатих країн, голодом, бідністю, утрудненим доступом до медичних послуг, швидкою мутацією вірусів.Фейк №2: Пігулки з мікрочипом для контролю над населенням – зізнання генерального директора Pfizer

У мережі поширюється інформація про нові плани щодо «контролю за населенням», нібито озвучені керівником фармацевтичної компанії Pfizer Альбертом Бурлою. За твердженням користувачів, він нібито рекомендує вставляти мікрочип у пігулки з метою контролю того, проковтнув пацієнт ліки чи ні. «Керівник Пфайзер радий поділитися (з помітним захопленням) тим, що на ринку вже доступні «пігулки з мікрочипом» — пацієнт приймає ліки, таблетка розсмоктується, а мікрочип подає сигнал, який можна зчитати ззовні», — йдеться у дописі.

Факт: цитований виступ генерального директора Pfizer Альберта Бурли було знято у 2018 році, приблизно за два роки до пандемії COVID-19. Альберт Бурла говорив про препарат для лікування шизофренії, який містить цифровий датчик для відстеження прийому пацієнтом препарату. Вакцини, а також лікарські препарати, що застосовуються для лікування COVID-19, не містять жодних мікрочипів. 

Фейк №3: Велика кількість невакцинованих у лікарнях – обман, – відео з клініки в ІталіїКористувачі соцмереж поширюють відео порожньої палати в італійській лікарні як доказ фальсифікації пандемії COVID-19. «Відділення інфекційних хвороб госпіталю Генуї… Його директор Маттео Бассетті є завсідником продажних TV-шоу і скрізь розповідає, що у його відділенні повно НЕвакцинованих», — пишуть автори подібних публікацій. 
Факт: пресслужба клініки Сан-Мартіно у Генуї спростувала твердження, ніби палата на відео призначена для госпіталізованих із COVID-19. Приміщення використовують для введення моноклональних препаратів.

Нагадаємо, медики пояснюють, що стрімке зростання захворюваності обумовлене поширенням штаму «Omicron», який швидко передається та має симптоми звичайної застуди. Вірус вражає всі вікові категорії населення, зокрема і дітей.

Найчастіше «Омікрон» вражає верхні дихальні шляхи (рот, ніс). Це може спричиняти біль у вухах, зазначив доктор з інфекційних захворювань Каліфорнійського університету. Експерти радять не ігнорувати біль у вухах, адже це може бути важливою ознакою захворювання. У разі появи симптомів одразу зверніться до сімейного лікаря.

Також симптомами нового штаму є:

 • нежить (73%);
 • головний біль (67,5%);
 • втома (63,5);
 • чхання (60%);
 • біль у горлі (59,6%).

Водночас не виявили суттєвої відмінності від симптомів штаму «Delta», який наразі домінує в Україні. У разі зараження на цей штам, разом із вказаними вище симптомами, також спостерігається кашель (43,5%), хриплий голос (35,7%), озноб чи тремтіння (30%), лихоманка (29,4%), втрата/спотворення нюху та/або смаку (23,7%) тощо.

Попри те, що симптоми «Omicron» здаються схожими на застуду, новий штам також може спричиняти тривалі наслідки для здоров’я, госпіталізацію та летальні випадки. Через стрімке поширення нового штаму у небезпеці перебувають ті, хто не пройшов принаймні базового курсу вакцинації проти COVID-19.

При появі будь-яких симптомів ГРВІ у першу чергу варто звернутись до свого сімейного лікаря. Той, своєю чергою, має надати скерування на тестування на COVID-19. До результатів тестування та під час видимих симптомів варто не відвідувати місць загального скупчення людей та дотримуватись режиму самоізоляції.

Pfizer: вірус циркулюватиме роками, але нинішня хвиля може бути останньою з обмеженнями

Дослідження: скільки доз COVID-вакцин потрібно для захисту від штаму «Omicron»

Вакцини проти COVID-19: які є в Україні, наскільки ефективні та як працюють

Рідкісна побічна реакція від вакцини Johnson & Johnson: що відомо

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни