П’ятого липня у краєзнавчому музеї Калущини музейно-виставкового центру Калуської міської ради відбулася творча зустріч товариства «Надсяння», яке об’єднує українців, депортованих із Надсяння (нині — територія Польщі) після Другої світової війни. 07 Липня, 2024, 16:00 Калуш Переглядів: 176 Присутні переглянули відеоролики, присвячені діяльності товариства “Надсяння” Реклама Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм
На початку заходу до її учасників звернувся директор комунального закладу «Музейно-виставковий центр Калуської міської ради», член Національної спілки краєзнавців України Олег Відливаний, який ознайомив з основними мотивами творчості Василя Шляхтича – поета, родом з села Улюч (Надсяння), інформують “Вікна” з посиланням на Музейно-виставковий центр Калуської міської ради.
Голова Калуського міського осередку суспільно-культурного товариства «Надсяння» Юрій Соколовський розповів про підсумки діяльності місцевого товариства за останні роки та про подальші плани роботи.
Модератором заходу була громадська діячка, педагог-організатор Кропивницької гімназії Калуської міської ради Оксана Максим’як, яка зачитувала вірші Володимира Марчака, а також власні вірші та пісні.
Виступали також члени товариства «Надсяння». Захід був інтерактивним – присутні переглянули відеоролики, присвячені діяльності цієї організації.
Наприкінці культурно-мистецької події до учасників звернулась Леся Кирилович, заступниця директора музейно-виставкового центру Калуської міської ради, голова Калуського міськрайонного об’єднання всеукраїнського товариства Просвіта імені Тараса Шевченка.
Довідка. 9 вересня 1944 року у Любліні між Польським Комітетом національного визволення та урядом Української РСР підписано угоду, яку підписали Едвард Осубко-Моравський та Микита Хрущов, наслідком якої було виселення українців з їхніх споконвічних земель і поляків з території Української РСР. 16 серпня 1945 р. між СРСР і Польщею підписано договір про радянсько-польський кордон, який пройшов лінією Керзона.
Таким чином, у складі Польщі опинилися землі Надсяння, Лемківщини, Холмщини та Підляшшя, на яких проживало понад 700 тис. українців.
Протягом 1944-1946 років понад півмільйона українців злочинно депортовані з їхніх рідних земель до УРСР. А в період з 28 квітня по 12 серпня 1947 року понад 150 тисяч українців депортовано на захід та північ Польщі, на колишні землі Німеччини, внаслідок операції Вісла, метою якої було остаточне і повне виселення українців.