Чи вдасться Путіну змусити Лукашенка розпочати війну – Новини України

Чи вдасться Путіну змусити Лукашенка розпочати війну - Новини України

Фото: President.gov.by

19 грудня президент Росії Володимир Путін прилетів до Мінська для переговорів із білоруським правителем Олександром Лукашенком. Путін та Лукашенко зустрічаються дуже часто, але у самій Білорусі російський президент не був уже три роки. В офісі Лукашенка повідомили, що він і Путін проведуть переговори віч-на-віч, а також ширші переговори з міністрами з інтеграції.

Лукашенко буде чинити опір

Як вважають аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW), російський президент розраховує домогтися від правителя Білорусі поступок з інтеграції, а також змусити Лукашенка безпосередньо взяти участь білоруських військових у війні в Україні.

Як повідомляє Deutsche Welle, Кремль прагне використати Союзну державу для встановлення російського контролю над Білоруссю. Але Лукашенко, за даними ISW, уже почав створювати інформаційні передумови, аби відмовити Путіну у його вимогах, як він це робить уже не одне десятиліття.

Візит до Мінська може також вказувати на те, що Путін намагається створити умови для відновлення наступу на Україну – можливо, на північ чи на Київ – взимку 2023 року. Наразі ISW оцінює ризик російського вторгнення в Україну з території Білорусі як низький, але можливий.

Однак зустріч Путіна та Лукашенка як мінімум сприятиме проведенню “окремої російської інформаційної операції, спрямованої на те, щоб зламати волю України та готовність Заходу підтримувати Україну”.

“Ця зустріч підкріпить російську інформаційну операцію, спрямовану на те, щоб переконати українців та мешканців Заходу у тому, що Росія може атакувати Україну з Білорусі”, – зазначає ISW.

«КП в Україні» дізнавалася в українських експертів, що вони чекають від візиту Путіна до Мінська.

Путін все одно тисне на Лукашенка

Експерт Українського інституту майбутнього Ілля Куса припускає, що Лукашенко намагатиметься до останнього обходити тему втручання у війну в Україні. І робитиме все для того, щоб цього уникнути, як це було на всіх попередніх зустрічах із Путіним.

Втім, не можна виключити і ймовірність того, що Лукашенку піддасться. Особливо після смерті міністра закордонних справ Білорусі Макея, який був противником вступу у війну та за балансування між інтересами Росії та Заходу.

– Чи збереглася ця тенденція у білоруському керівництві якраз і покаже зустріч Лукашенка та Путіна. Хазяїн Кремля давитиме на Мінськ загрозою військової сили та економічними важелями, оскільки Білорусь критично залежить від Росії у всіх відносинах, особливо на тлі санкцій Заходу, – вважає аналітик.

Військовий експерт Олег Жданов вважає, що й сам Путін уже розуміє – йому не вдасться втягнути Лукашенка у війну в Україні. Тому він вимагатиме військово-технічної та політичної підтримки. І тиснутиме тим, що Білорусь зараз живе за рахунок Росії, її нафти, газу, держсаказів. Але тут палиця з двома кінцями.

– Лукашенко і сам зараз також перебуває у вигідному становищі. Не дасть йому Росії грошей, він візьме їх у Китаю для кредитування Білорусі. Крім цього, він веде таємні переговори із Заходом. І Лукашенко знову торгуватиметься з Путіним. А якщо Мінськ ще й скаже, що виходить із ОДКБ, то для Москви це буде взагалі удар нижче за пояс. Тож переговорна позиція зараз сильніша у Мінська, – припускає експерт.

Ціна війни для Білорусі буде позамежною

Політолог Вадим Карасьов вважає, що повністю не можна виключити можливість вступу Білорусі у війну до нового року.

– Лукашенку потрібні два мільярди доларів кредиту, щоби закрити всі економічні проблеми країни. А їх може дати Путін, натомість зажадавши білоруських військових для війни в Україні. Недарма Мінськ провів так багато маневрів біля нашого кордону. І це змушує нас тримати велике угруповання на північному кордоні. До того ж, удару може бути завдано не по Києву, а по заходу України. Щоб зруйнувати логістичні шляхи та маршрути постачання нам західних озброєнь, – прогнозує експерт.

Політолог Олексій Якубін нагадує, що це вже не перша зустріч Путіна та Лукашенка, і на них білоруський правитель завжди намагався продавлювати еконмічні питання. Цього разу Путін швидше за все порушить тему залучення Білорусі до війни. Лукашенко знову буде всіма правдами і неправдами відтягувати цю тему.

– Тому що ціна вступу у війну для Білорусі буде неймовірною. Вторгнення в Україну та для Росії дорого обходиться, а що вже говорити про на порядок меншу Білорусь, яка не має стільки армії, живої сили, ресурсів. Тобто це буде поразка Білорусі. Лукашенко, швидше за все, це і сам розуміє, оскільки у разі поразки в країні виникнуть нові точки протесту, – вважає експерт.

Джерело

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни