Через бездіяльність міської ради з бюджету на користь калушанки стягнуть моральну шкоду

Калуська міська рада заперечила позовні вимоги у повному обсязі та вказала, що орендну плату нараховують законно, а доказів завдання позивачці моральної школи на 800 тис. гривень надано не було. Проте суд мав іншу думку. Передплатити газету «ВІКНА» на 2025 рік можна ТУТ! 26 Грудня, 2024, 12:00 Калуш Переглядів: 1599 Ілюстроване фото. Суд вирішив стягнути з Калуської міської ради 8000 гривень моральної шкоди Реклама Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм

В Єдиному державному судовому реєстрі 24 грудня оприлюднили повний текст рішення Калуського міськрайонного суду від 12 грудня у цивільній справі за позовом мешканки Калуша до Калуської міської ради про стягнення майнової та моральної шкоди заподіяної незаконною бездіяльністю органу місцевого самоврядування, інформують “Вікна”.

Як встановив суд, 27 травня 2021 року між позивачкою та Калуською міською радою було укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,0410 га, цільове призначення – для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Йдеться про земельну ділянку на вул. Малицької, 1-А, на якій розташована автомийка та інші господарські споруди, що належать Галині Янів

Власник нерухомого майна має право на викуп землі, тож наприкінці минулого року калушанка подала до Калуської міської ради заяву про викуп земельної ділянки. Однак Калуська міська рада не розв’язала питання щодо прийняття рішення про відмову чи надання дозволу на викуп земельної ділянки. Відтак власниця майна звернулась з відповідним позовом до Івано-Франківського окружного адміністративного суду. Після звернення позивачки до адміністративного суду Калуською міською радою було підготовлено проєкт рішення «Про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки несільськогосподарського призначення» та 25 січня 2024 року винесено на голосування сесії міської ради. Однак, проєкт рішення не був підтриманий необхідною кількістю депутатів, оскільки вони утримались під час голосування. При цьому, міський голова теж утримався при голосуванні. Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 8 травня 2024 року було визнано протиправною бездіяльність Калуської міської ради щодо неприйняття в місячний строк рішення за результатами розгляду заяви про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки й зобов`язано Калуську міську раду розглянути на черговій сесії заяву про викуп земельної ділянки та прийняти рішення відповідно до вимог ст. 128 Земельного кодексу України (ця стаття визначає порядок продажу земельних ділянок державної та комунальної власності громадянам та юридичним особам).

30 травня 2024 року Калуською міською радою знову було винесено на голосування проєкт рішення про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки. Результат аналогічний — частина депутатів та міський голова, який вже знав про наявність судового рішення, утрималися під час голосування. Рішення Калуською міською радою про надання позивачці дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки несільськогосподарського призначення досі не прийнято. «Внаслідок незаконної бездіяльності відповідачів у розв’язанні питання викупу позивачкою орендованої земельної ділянки їй завдано шкоди у виді непланованих, непередбачуваних витрат, спричинених тривалою (майже рік), поза межами розумних строків процедурою розв’язання відповідного питання. Така незаконна бездіяльність спричинила те, що позивачка продовжує нести витрати з орендної плати за землю (а мала б сплачувати земельний податок), не зважаючи на те, що добросовісно вживає всіх необхідних заходів для прискорення розв’язання питання про викуп земельної ділянки та припинення Договору оренди у встановленому законом порядку», – обґрунтувала свої вимоги позивачка. Вона просила стягнути з Калуської міської ради понад 20,5 тис. гривень (різниця між орендною платою та земельним податком за період неприйняття рішення міськрадою) майнової шкоди та 800 тис. гривень моральної шкоди.

Калуська міська рада заперечила позовні вимоги у повному обсязі та вказала, що орендну плату нараховують законно, а доказів завдання позивачці моральної школи на 800 тис. гривень надано не було.  

Як встановив суд, проєкт рішення щодо надання Галині Янів дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки впродовж 2024 року виносили на голосування щомісяця (у липні й жовтні — навіть двічі на місяць), однак щоразу його не підтримала необхідна кількість депутатів, оскільки вони утримались під час голосування.

При цьому Калуська міська рада виконала постанову виконавчої служби від 27 вересня 2024 року про стягнення виконавчого збору у розмірі 32 тис. гривень та постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження у розмірі 250 гривень. Окрім того, відповідно до постанови від 23.10.2024, головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції за невиконання без поважних причин рішення суду у встановлений законодавством строк, постановлено накласти на Калуську міську раду штраф на користь держави в розмірі 5 100 гривень.

Суд дійшов висновку, що отримання дозволу на розробку проєкту землеустрою є стадією процесу отримання права власності, але не гарантує особі набуття такого права та вирішив відмовити у позовних вимогах про стягнення матеріальної шкоди як необґрунтованих.

Щодо моральної шкоди, то як зазначено у рішенні, її відшкодування є санкцією за порушення прав особи, які були виявлені й доведені.

«Психологічне напруження, розчарування та незручності, що виникли внаслідок порушення органом держави чи місцевого самоврядування прав людини, навіть якщо вони не потягли вагомих наслідків у вигляді погіршення здоров`я, можуть свідчить про заподіяння їй моральної шкоди», — зазначено у рішенні.

Оскільки рішення адмінсуду міською радою досі не виконано, то суд вважає, що саме неправомірність дій (бездіяльності) Калуської міської ради, змусила позивачку звертатись за захистом своїх порушених прав до суду, органу з примусового виконання рішення та завдало позивачці моральної шкоди, яка повинна бути відшкодована.

Обґрунтування моральної школи на 800 тис. гривень суд не знайшов, проте вирішив стягнути з Калуської міської ради 8000 гривень моральної шкоди, а також 80 гривень судового збору.

Богдана ТИМЧИШИН, журналістка

Джерело

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни