Ботулотоксин у 375 тисяч разів активніший від отрути гримучої змії. Як вберегтися від ботулізму?

Через війну, коли доступ до продуктів обмежений, населення все частіше використовує продукти домашнього консервування. При недотриманні умов приготування такі продукти можуть стати причиною захворювання на ботулізм. Це дуже небезпечне і в багатьох випадках смертельна токсико-інфекційна хвороба. 03 Травня, 2022, 15:00 Калуш Переглядів: 127 Ілюстроване фото. Епідеміологи не радять купувати консерви на стихійних ринках

Завідувачка відділенням епідеміологічного нагляду (спостереження ) та профілактики неінфекційних захворювань Калуського районного відділу ДУ «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗу Лідія Плачинда розповідає, що збудником хвороби є бактерія Clostridium botulinum, яка розмножується в анаеробному стані (без кисню) та за неправильних умов зберігання чи транспортування. Спори клостридій у великій кількості присутні в ґрунті, де можуть існувати довгі роки, у кишечнику багатьох тварин, звідки з фекаліями потрапляють у грунт, а також в мул озер і морів від риб, молюсків, інформують “Вікна”.

“Спори дуже стійкі до дії факторів зовнішнього середовища, вони не гинуть навіть при кип’ятінні протягом 5 годин, при 120°С гинуть через 30 хвилин. Бактерії містять отруту – ботулотоксин. Цей токсин є одним з найсильніших від усіх відомих біологічних отрут, він в 375 тисяч разів активніший від отрути гримучої змії”, — зазначила Лідія Плачинда

Найчастіше причиною ботулізму стають:

  • зіпсовані домашні консерви з м’яса, риби, рідше овочів та грибів;
  • консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені;
  • в’ялені/копчені продукти домашнього приготування.

Проте реєструються випадки хвороби і після вживання продуктів вироблених у промислових умовах, наголошує завідувачка відділенням епідеміологічного нагляду.

“Навіть консерви, у яких усе гаразд із терміном придатності, виглядом і смаком, можуть бути зараженими ботулізмом Їх не можна визначити за кольором або смаком, мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти, але викликає вздуття (бомбаж) банок”, — зазначила Лідія Плачинда.

Інкубаційний період захворювання (від моменту зараження до перших симптомів) триває від кількох годин до доби (рідше — до 2-3 днів). Його тривалість залежить від кількості ботулотоксину, що потрапив в організм хворого.

Симптоми ботулізму:

  • порушення близького зору — ви не можете читати текст, але добре бачите предмети;
  • сильно виражена сухість у роті;
  • важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає);
  • підвищена стомлюваність, м’язова слабкість;
  • запаморочення;
  • короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім — стадія парезу кишківника (здуття живота, закреп);
  • ураження м’язів шиї та кінцівок.

Симптоми ботулізму найчастіше з’являються поступово, тому людина може несерйозно поставитися до перших проявів хвороби. За найменшої підозри на ботулізм потрібно негайно звернутися до лікаря!

Як вберегтися від ботулізму?

— Не вживайте консервовані в домашніх умовах продукти, які зберігалися більше року або термін зберігання яких сплив;

— Не купуйте консерви з рук на вулицях та стихійних ринках;

— Не вживайте продукти, якщо сумніваєтесь у їх якості або не впевнені, що їх зберігали та/або транспортували належним чином;

— Уникайте споживання в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби;

— Не вживайте їжу з ємностей, які можуть нести ризик ботулізму:

  • роздуті банки;
  • банки зі здутими кришками;
  • банки, з яких щось витікає;
  • нещільно закриті банки;
  • банки, з яких відчувається дивний або неприємний запах.

Важливо дотримуватись санітарно-гігієнічних вимог щодо технології виготовлення консервованих продуктів. Їх стерилізують в автоклавах, бо руйнування спор відбувається лише за температури 1200С. Зовнішньою ознакою забрудненості консервів збудником ботулізму є їх здуття внаслідок газоутворення і поява неприємного запаху.

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни