Битва за зерно: Чи допоможе позиція Китаю та Ірану Ердогану додавити Путіна – Новини України

Битва за зерно: Чи допоможе позиція Китаю та Ірану Ердогану додавити Путіна - Новини України

Фото: REUTERS

4 вересня у російському Сочі має відбутися зустріч Реджепа Ердогана з Володимиром Путіним. Турецький президент змушений їхати до Путіна, оскільки кремлівський диктатор параноїдально боїться закордонних візитів та відмовився відвідати Туреччину для зустрічі з Ердоганом. Головною темою їхніх переговорів буде поновлення « зернової угоди ». Але у якому форматі вона буде?

Путін хоче обдурити Україну

Глава Міністерства закордонних справ України Дмитро Кулеба із цього приводу сказав, що зустріч Володимира Путіна та Реджепа Ердогана – це останній шанс для «зернової оборудки». «Я думаю, що вересень буде дуже важливим у плані «зернової угоди» та «формули миру». Ми знаємо, що буде зустріч Путіна ы Ердогана. Це чи не останній шанс, щоб побачити повернення Росії до Чорноморської зернової угоди», – сказав він.

Турецький президент на переговорах 4 вересня намагатиметься схилити російського диктатора до відновлення старого формату зернової ініціативи, а Путін намагатиметься нав’язати йому новий формат, який ніяк не влаштовує Україну. Адже Кремль намагається створити альтернативу «зерновій угоді» без (!) України.

МЗС Росії оприлюднило так званий новий план транспортування “російського зерна” до країн Африки, який нібито має замінити Чорноморську зернову ініціативу. План Путіна має на меті відправити 1 мільйон тонн російського зерна за зниженими цінами при фінансовый підтримці Катару. У Росії, яка цинічно краде зерно з окупованих територій України, заявляють, що цей проєкт має стати альтернативою Чорноморській угоді.

Світ знову проти Росії

Київ та Захід працюють над тим, щоб запобігти такому розвитку подій. Для Ердогана було б бажаним саме відновлення попереднього варіанта зернової ініціативи, а також необхідність участі України у світовому ринку зерна усвідомлюють і в ООН.

Тому Туреччина виступає проти будь-яких двосторонніх формулювань. Анкара вважає, що найкращим і безпечним способом постачання зерна на світові ринки є угода, укладена за посередництвом Туреччини та ООН з Росією, і окрема угода з Україною.

До того ж, країни Глобального Півдня, які раніше були «нейтрально-позитивними» до Росії, тепер стали на бік Києва та приєдналися до вимог до Москви відновити потоки зерна з України. Зрив «зернової угоди» Росією не подобається також Китаю, який виявився найбільшим імпортером українського зерна у 2022 році, та Ірану, де ціни на хліб різко зростають.

Москва хоче сама постачати зерно, але не може

Росія могла б сама постачати зерно на ринки африканських країн, що Путін і пропонував на саміті «Росія – Африка» наприкінці липня. Але це можна реалізувати лише морем, але тут для Москви є велика проблема. Україна у відповідь на російську блокаду своїх портів оголосила, що буде знищувати судна, які рухатимуться в російські порти, і довела реальність загроз атаками на військовий корабель у Новоросійську та танкер поблизу окупованого Криму. Перевізники не хочуть ризикувати кораблями, а ціни на страхування рейсів значно зросли. Це обвалило торгівлю Росії Чорним морем, причому не лише зерном, а й сирою нафтою, пише Financial Times.

Якщо «зернову угоду» не відновлять

Видання The Wall Street Journal повідомило, що США ведуть переговори з Туреччиною, Україною, Молдовою та Румунією щодо можливості збільшення постачання українського зерна через дунайські порти. Констанца – румунський порт, через який здійснюється постачання зерна залізницею до трюм суховантажів, активно розробляє інфраструктуру, щоб збільшити обсяги відвантаження. До виходу Росії із «зернової угоди» через чорноморські порти йшло близько 50% експорту сільгосппродукції. Через Дунай та залізницею до Констанци йтиме 25%. До жовтня постачання цим шляхом планують наростити до 4 мільйонів тонн на місяць. Ще до одного мільйона тонн можуть постачати у рамках європейської ініціативи “шляхи солідарності” через балтійські порти Латвії.

Думка експерта

Тарас Загородній, експерт-міжнародник:

– Ердоган їде до Путіна, щоб переконати його відновити «зернову угоду» у тому вигляді, як вона була. Путін же переконуватиме його створити новий формат постачання російського, а не українського зерна. «У чорну», нелегально, Росія може постачати його, але Москві потрібна легалізація цього питання на міжнародному рівні. Але й тут без згоди України не обійтись. Адже Київ також може заблокувати та атакувати російські порти, наприклад, у тому ж Новоросійську. Атаки наших надводних дронів по російських судах це наочно довели. Тому навряд чи Путіну вдасться втілити в життя свою альтернативну «зернову угоду».

Джерело

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни