Більшість — дерев’яні старовинні церкви: в одній з громад на Прикарпатті перевіряють стан культурної спадщини (ФОТО)

Фахівці управління культури національностей та релігій Калуської міської ради здійснюють моніторинг стану збереження 58 пам’яток культурної спадщини на території громади. Про це повідомили в Калуській міській раді, пише Фіртка. Так, на території Калуської громади на обліку перебувають 58 об’єктів, 13 з яких знесено, зруйновано або не підлягає відновленню. Працівники управління розпочали моніторинг зі старостинських округів — уже були в Середньому Бабині, Вістовій, Бабині-Зарічному, Голині, Тужилові, Довгому-Калуському, Сівці Калуській і Кропивнику. За результатами обстежень на частину пам’яток склали відповідні акти, в яких зазначається загальний стан об’єкта зовнішньої та внутрішньої частин. Надалі роблять фотофіксацію та проводять перевірку чинної документації з метою розробки та укладення охоронних договорів на пам’ятки архітектури чи її частини. 

“Пам’ятки культури у селах — це давні церкви. Більшість зі споруд — дерев’яні. Фахівці з управління культури, національностей та релігій відзначають, що у більшій частині із них досі відбуваються Богослужіння, не зважаючи, що ці споруди під впливом часу зазнають руйнувань. Часто протікає покрівля, є проблеми із підлогою, від віку руйнується деревина”, — зауважують в дописі.

У деяких селах (Голинь, Сівка-Калуська, Бабин, Середній, Кропивник) є нові церкви. Однак, приміром, у Кропивнику попри те що є нова церква, раз у рік на храмове свято проводять Богослужіння у старій.

“Церковні громади, загалом, намагаються тримати будівлі в порядку. Однак, часто масштабні ремонти не завжди під силу місцевим парафіяльним громадам. Тому під час моніторингу фахівці не тільки обстежують стан будівель, але і спілкуються із представниками церковної громади, священниками. Інформують про можливості отримати допомогу на ремонт церкви із місцевої програми «Духовне життя Калуської міської територіальної громади на 2023-2025 роки»”, — йдеться в дописі.

Спеціалісти з управління культури, національностей та релігій продовжать перевірку стану об’єктів культурної спадщини й у Калуші. Як вказують, до першого червня акти за результатами обстеження кожного об’єкту надішлють до Івано-Франківської ОВА.

“Мусимо зберегти давні церкви, адже це наші справжні духовні скарби. Побувати там — значить зануритись у намолену атмосферу давнини”, — зазначають в міській раді.

Джерело

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни